Cumhur Reisi Erdoğan Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,” Bu sabah Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı’yla konuştum. Kocabaş hayvanlarda üstelik yüzdelik 30-35 indirimle onların birlikte satışına başlayacağız” dedi. Cumhur Reisi Erdoğan ayrıca Tarım Yüreklilik marketlerinde şeker hastalığı, un, ayçiçek yağı, zeytinyağı üzere 30-40 zümre üründe bile tezelden indirime gidileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kurultay ve Ekin Merkezi’nde DSİ marifetiyle yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açım törenine katıldı.

“Ülkemizde yanan gelişigüzel üç lambadan birinin elektriği su kaynaklarımızdan gelmektedir”

Türkiye’nin zindelik üretim kapasitesine almanak 1,9 bilyon kilovatsaate andıran ulama sağlayacak bildirme efdal barajı olan Yusufeli Barajı’nın bitme aşamasına geldiğini söyleyen Erdoğan,” Hidroelektrik potansiyelimizi elan acul harekete etmek amacıyla 2003 yılında özel sektör yatırımlarının önünü açarak tarihi tıpkı adım attık. Hidroelektrik istihsal kapasitemizi gücük sürede 2 buçuk anaç artırarak 110 bilyon kilovatsaate çıkardık. Ülkemizin yerleşmiş gücünün 3’te birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Ülkemizde yanan herhangi bir üç lambadan birinin elektriği akarsu kaynaklarımızdan gelmektedir. Zaman, dünyada 9. Sırada saha aldığımız hidroelektrik gücümüze 34 bakir kasılma daha kazandırıyoruz” dedi.

Kamu hür teşebbüs işbirliği ile 20 değişik ilde elektrik geçecek 34 hidroelektrik santralinin 653 kilovatsaat müesses güce ve yıllık 2, 3 milyar kilovatsaat erke istihsal kapasitesine eş olduğunu belirten Erdoğan,” Envestisman bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller ülkemize 2, 7 bilyon liralık ekonomik kâr sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz peşi sıra detaylı yıllar süresince ekonomimize ilişik değer sağlamaya devam edecektir. Akıbet 20 yılda ülkemize zaman açılışını yapacaklarımızla gelişigüzel 605 kullanılmamış hidroelektrik santrali kazandırmış ve bütün rakamı 730’a çıkarmış olmakla gurur duyuyoruz. Bizden önce bu sayının yemeden içmeden 125 olduğunu dahi uyarmak durumundayım. Ayrıca sulama ve içmece suyu gayeli olanlarla alay malay deminden hep baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin toplanmış akarsu ambarlama kapasitesini 180 bilyon metreküp konusunda çıkarmamız yardımıyla yer yağışsız mevsimlerde de imdi susuzluk yaşamıyoruz. Hidroelektrik santralleri için düz yazı ettiğimiz barajların yetişkin bir kısmı şehirlerimize içme suyu terazi ve sulama gayeli kullanılmakta” ifadelerini kullandı.

Sayısı 370’e çıkan tesislerle Türkiye nüfusunun 3’te ikisine toplamda 4, 9 bilyon metreküpü zinde ve sonsuz içme suyu sağlayacak yatırımlar yaptıklarını söyleyen Erdoğan,” Biz laf üretmedik, gelişim ürettik. Öz sulanmış çalışmalarının sayısını de 5 binde 10 267 seviyesine hem yerleşim birimlerimizi hem arazilerimizi koruduk. Sulama açılan toprak büyüklüğümüzü 6, 85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız okkalı miktardaki kaynaklarla ülkemizin genişlik iri kalkınma projesi GAP’ı hızlandırdık. GAP’ın bildirme balaban adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesini birlikte müstacelen tamamlayacağız.

Projenin asıl yapısı olan ülkemizin Atatürk Barajı’ndan sonraki 2. iri eseri olacak Silvan Barajı yakında sus tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor” dedi.

İklim değişikliği kadar küresel tehditlerin giderek imdi konuşulmaya ve emarelerinin görülmeye başlandığı dönemde yatırımların değerinin henüz mebzul anlaşılacağını tamlayan Erdoğan,” Biz dünyaya sözümüzü ülkemize eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda de iddialıyız ülkemizi 20 yılda asırlık ürün ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde bütün elan balaban hedefler vardır” diye niteleyerek konuştu.

Eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya değme alanda kalkınmanın altyapısını koskocaman ölçüde tamamladıklarını kaydeden Erdoğan,” Deminden sıra ana hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 yıl evvel milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri munsap bükmüş istihza ile bize saldırmıştı. Zaman bile tığ 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun konkre hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça eş tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği gelişigüzel kazanımı başına inmiş balyoz gibi görerek değersizleştirmeye kötülemeye çalışanları üzüntü ile takip ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Dünyada zat ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak ayrıca bunu berrak dileyecek büyüklüğünde aşağılık bir güruhun yaşadığı bire bir apayrı saha var mıdır bilmiyorum”

Erdoğan,” 18 mart Çanakkale Köprüsü, başlarken bizimle dalgalarını geçtiler. Bunlara göre olanaksız. Zira iki kulenin arasındaki duruluk mesafesi dünyada eşi tıpkısı olmayan köprüyü yapıyorsunuz. Bunların aklı, havsalası bunları anlamaz. Tığ oralarda günler bekledik . Şimdi 6 dakikada uzaktan geçiyorsun. Bir şeyi Osmangazi’dahi yaptılar, Çetin Padişah Sadık Köprüsünde yaptılar, Nissibi Köprüsü’nde yaptılar. Bunlar kalkacak da Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü ile buluşturacak. Böyle tıpkı özdek olabilir mi olmaz. Bunlar medeniyet dediğin ant takkadak İstanbul, İzmir Ankara anlıyor. Tığ dedik ki Batı’da ne varsa Doğu’dahi, Cenup Doğu’üstelik o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak. Üniversitelerimizi 81 vilayetin hepsine taşıdık mı taşıdık” dedi.

Türkiye2nin ayrımsız çokça yerinde şehir hastaneleri kurulduğunu belirten Erdoğan, Ankara’de bir numara şehir hastanesini açtıklarını hatırlatan Erdoğan ikinci kent hastanesinin 1, 2 ay içine açılacağını söyledi. Erdoğan Ayrımsız müjdeyi paylaşarak, “Biz konu değil hisse senedi üretiriz. Tarımdan istihdama, Marketlerde benim vatandaşımı yük sokanlar Tarım Yüreklilik Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan böyle koyun kuzu etinden yüzdelik 25 tenzilat bunu başlattık. Bu sabah Ekincilik Kredi Kooperatifi Başkanıyla konuştum, Bakanımda konuştu, Büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30, 35 indirimle onların da satışına başlayacağız. Ülkemizin gelişigüzel yerinde bilindik kucak kuzu geçerli değil. Söz Gelişi bizim memlekette artık büyükbaş makbuldür. Bu piyasaların dengesini bozanları de hizaya getirecek. 1300 modül tarım emniyet kooperatifi marketi var. Bunun birlikte sair özel sektörün de sayısı çokça aşkın onlar ne yapar bilmem ama biz Ekincilik itimat kendisine bu indirimi yapacağız. Elden ette mi Tarım Kredinin diğer ürünlerinde birlikte şeker hastalığı, buğday, un zeytinyağı, çiçek yağı bütün bunlarda alelhusus 30- 40 kök üründe bile. Bu ürünlerde çabucacık indirime gidecek. Başa temel noktası. Sen kar amacıyla çalışmayacaksın. Sen başa ser noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın.

Şimdi Tarım Yüreklilik Kooperatifi üstelik bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak. Bu tablonun gerisinde 20 yılda asırlık eser ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmamızın getirdiği özgüven var. Hele hele tıpkı çıkaralım şu doğalgazı. Doğalgazı çıkardığımız andan itibaren yekpare bölgede havanın bittabi değiştiğini bile göreceksiniz” dedi.

Mersin Ağacı Taşucucu’ndan Abdülhamid Konak araştırma gemisinin uğurlandığını hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan çok huzursuz ergin. Bu Erdoğan hangi yapıyor demiş. Erdoğan tıpkı öz yapmıyor görevini yapıyor. Bu gemi dünyada ilk. Öyle bir muayene gemisi. Biz yıllarca paramızla istikşaf yaptıracak gemi kiralayamazdık. Demincek bizim 4 kıta muayene gemimiz var. 2 Kıta sismik araştırı gemimiz var. Tığ demin güçlüyüz. Şurası unutmayacağız; bize ara vermek yakışmaz. Durmak bulunmayan, o büyüklüğünde. Hani bunlar medeniydi yıllar yılı neden İstanbul’umuza, Ankara’mıza sebep kazandırmadılar. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı. Neden yapmadılar. Şimdi şu salonumuzda abes bulunmayan. Geri akşam Slovenya Cumhurbaşkanını ağırladık. Kendisine buraları gösterdim. Tebrik etti, hayran oldu” açıklamasında bulundu.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Durmadık, taraf gelip yatmadık. Erkek Kemal kabil musluk küşat töreni açılış töreni yapmadık. Tığ bu işleri yaptık. Bir dahi Kağıthane’da Ana atmama töreni yapıyorlar. Ne günlere kaldık. Devir ve rüzgar kadar yenilebilir erke kaynaklarını tamam imkanlarımızla isteklendirme ediyor yaygınlaştırıyoruz. Tutum programımızın arz kadar akla yatkın olduğu, yaşanan temas evolüsyon ile bir yol henüz görülüyor. Bizim en şişman gücümüz milletimizin her bir ferdidir. Emekçisinden girişimcisine hareket dünyamızdır. Bu devlet, kavim için tuğla üzerine tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.” – ANKARA

Share: