Cumhur Reisi Erdoğan duyurdu! Adlı önder Yunus Emre Akkor’a gastronomi ödülü verildi

Cumhur Reisi Erdoğan, yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Tekellüm Iri Ödülleri’ni almaya türe kazanan birbirinden eşsiz sanatçılarımızı, ilim ve hars insanlarımızı yeryüzü kalbi duygularımla tebrik kartı ediyorum. Vefa Ödülü sahibi iri ahali ozanımız Aşırılmış Veysel’i rahmetle yabancı ediyorum.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU

Cumhur Reisi Erdoğan’ın bizzat açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Hars ve Nutuk Şişman Ödülleri’ne, gastronomi alanında Dirlik Akkor ve Emre Akkor layık görüldü.

2020’DE ACUN GENELİNDE IHSAN ALMIŞTI

Ünlü önder Varlık Akkor’un ikizi olan ve Osmanlı mutfağı ile tanınan Yunus Emre Nârıbeyza, göstergeç programlarında ve matbu medyada maruf şeflerden biri yerine karşımıza çıkıyor. Yaptığı açıklamalar ve verdiği tariflerle adından hezel ettiren Emre Akkor, 2020 yılında World cookbook awards’ta dünyanın en iyisi ödülünü almıştı.

YUNUS EMRE NÂRIBEYZA KİMDİR?

Lider Yunus Emre NÂRIBEYZA 1975 yılında Kilis’te doğdu. Yirmi almanak mutfak deneyimi ve yemek araştırmaları ile Osmanlı ve Ortadoğu mutfakları konusunda uzmanlaştı. Ulusal ceride ve dergilerde röportajları, kemirmek tarifleri ve araştırı yazıları yayınlanmış olup halen literatür faaliyetine bitmeme etmektedir.2013 yılı Ramazan ayında TRT Türk kanalında Ramazan’üstelik Osmanlı sofrası isimli programı hazırlamış ve sunmuştur.2014 Yılı Ramazan ayında Türkmax Gurme kanalında Lezzeti Sohbetli isimli programı ve sonrasında 2 sezon boyunca hafta içi ahit naklen yayın program sunmuştur.

Ayrıca Ulusal televizyonlarda mütenevvi programların yemek bölümlerini yönetmekte olan Akkor aşçılık ve gastronomi bölümü olan üniversiteler ve patika liselerinde fahri kendisine Osmanlı Mutfağı üstüne sunumlarda bulunmaktadır. Halen restaurantlara ve otellere danışmanlık veren Nârıbeyza muhtelif seminerlere hatip olarak katılmaktadır. Içtimai muhtevalı çalışmalarından kıran Sosyal Hizmetler Umumi Müdürlüğü’nce taltif edilen Akkor’un aşındırmak yarışmalarında dereceleri mevcuttur. Tıpkı çok sivil toplum kuruluşundan Kültürümüzün ve Ülkemizin tanıtıma katkılarından kıran taltif plaketleri ve belgeler almıştır. Hars Bakanlığımızın yurtdışı fuarlarında hususi etkinler ve workshoplar yapmaktadır.

“Osmanlı Bahir Mutfağı” isimli kitabı ile kemirmek kitaplarının Nobeli namına aşina, “Gourmand World CookBook” yarışmasında 2012 yılı “Best Fish and Seafood Book” (Sunma iyi balık ve deniz ürünleri kitabı) ödülünü kazanmıştır. 2014 yılı Orak Ayı ayında ” Sülale Yapımı Dondurmalar ” ve ” Gelenekten Evrensele Osmanlı Mutfağı ” İsimli İki adet eskimemiş kitabı Alfa katalog aracılığıyla basılmıştır. 3 sezon süresince temas sabah 10.30 ve 11.30 saatleri arasında TURKMAX TATBILIR kanalında etkili yayında kemirmek programı yapmıştır. Katar’birlikte bein gurme kanalında çeşitli kemirmek programları yayınlanmıştır.

2019 yılı küçük ay itibariyle TRT 2 hars nutuk kanalında seçkin hafta yayınlanan bire bir dokümanter programı halen yayınlanmaya devam etmektedir. THY’nin dergisi Skylife yazarı olmakla gelişigüzel, Gastronomi bölümü olan üniversitelerde öğretim görevlisi kendisine dahi fariza yapmaktadır.

Bu sene ‘Kayseri mutfağı’ ile ilgili yayınlamış olduğu kitabı 2020 yılında World cookbook awards’ta dünyanın bildirme iyisi ödülünü almıştır.

Share: