Cumhuriyet’in 100. yılında 450 milli angarya vagonu üretilecek

Sivas’ta 1939’bile kurulan ve Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığına kapalı adına ruh gösteren Türkiye Raylı Dizge Araçları Uran AŞ’birlikte (TÜRASAŞ) Cumhuriyet’in 100. yılına özel 450 milli abra vagonu üretimi hedefleniyor.

Ulusal ve arsıulusal demir hat sektöründe mergup farklı makule ve özellikteki angarya vagonlarının hizmet, tamirat ve imalatını fail, herhangi bir tür raylı sistem aracına ait sakınma parçaların üretimini gerçekleştiren TÜRASAŞ Sivas Kesim Müdürlüğü tahminî 1000 çalışanıyla bakım veriyor.

Avrupa standartlarında istihsal yapılan vagon üretim fabrikası, vagon onarım fabrikası ve metal işleri imalat fabrikası tevessül etmek için üç temel fabrikadan oluşan Sivas Havza Müdürlüğü, akıbet yıllarda milli angarya vagonu imalatıyla yöre plana çıkıyor.

TÜRASAŞ Sivas Kesim Müdürü Atanur Karadağ, AA muhabirine, 1939 yılında kurulan fabrikanın temas güzeşte sene teknolojik gelişmelere fut uydurarak üretimine bitmeme ettiğini söyledi.

Fabrikalarında Avrupa standartlarında 6 asıl dara vagonu ürettiklerini belirten Karadağ, akıbet namına milli dara vagonu imal etmeye başladıklarını hatırlattı.

Karadağ, milli yük vagonunun önceki üretiminin 2015’te yapıldığını anımsatarak, “TCCD Transport AŞ’ye 150 vagonu ürettik. 2022 yılı içerisinde ise 100 milli abra vagonu ürettik.” dedi.

Milli dara vagonunun özellikleri karşı bile bilgiler veren Karadağ, “Vagonumuz, koşa vagon dediğimiz Avrupa’üstelik sınıfının darası sunu hafif ve en fazla denge taşıyanı. Üç bojili ve iki şaseden oluşan tıpkı vagon, sonuç uygulayım bilimi ürünü. Devletimizin sonuç dönemde bize vermiş olduğu yerlileşme ve millileşme talimatında demiryolunda biz denge vagonu kısmını gerçekleştirdik. Milli abra vagonumuzu koşa vagon yerine üretiyoruz.” diyerek konuştu.

100. yıla hususi 450 milli angarya vagonu üretilecek

Cumhuriyet’in 100. yılı amacıyla fabrikalarının hedeflerini dahi açıklanan Karadağ, şunları kaydetti:

“Cumhuriyet’in 100. yılında 2023 yılında inşallah 450 milli abra vagonu programımızda var. 450 milli yük vagonunu üretip inşallah memleketin hizmetine sunacağız. Geçtiğimiz yıllarda özel sektör işbirliğiyle Avrupa’nın türlü ülkelerine Fransa, Avusturya ve Almanya’ya vagonlar yapıldı. Şu anda sıkı dışına değil, sıkı içi namına ihtiyacı karşılıyoruz. Önümüzdeki yıl tekrar elverişsiz içi ihtiyacı karşılamaya yönelik istihsal faaliyetlerimize devam edeceğiz.”

Yıllık 800 vagon istihsal kapasitesi var

Karadağ, fabrikalarında değişik tiplerde almanak yaklaşık 800 yük vagonu üretecek kapasitelerinin olduğunu söyledi.

Fabrikalarının devir içerisinde Cer Atölyesi, SİDEMAS, TÜDEMSAŞ ve TÜRASAŞ kendisine insanoğlu değişikliği yaşadığını anlatan Karadağ, “İsmimiz değişebilir ama içeriğimiz değişmiyor. İstihdamı ve üretimimizi artırıyoruz, bir zamanda tamir faaliyetlerimiz da var. Ürettiğimiz vagonların de almanak onarımlarını yapıyoruz. Önümüzdeki yılda 3 bini yaşlanmış vagonu onarım programımız var. İşimizi artırarak yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

Share: