Çürüyen kolu nesiç nakli ile kurtarıldı

Çürüyen kolu doku nakli ile kurtarıldı

RİZE – Rize’dahi geçirdiği trafik kazası sonrası otama altına alınması amacıyla Trabzon’a gönderme edilen Avni Cılız, doktorların geç müdahalesi zımnında kolunun çürüdüğünü fakat İstanbul’birlikte yapılan doku nakli ile kolunun kurtarıldığını söyledi.

Rize’nin Pazar ilçesinde 26 Teşrinievvel 2021 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu mızrap kırığı ve adale-tendon zedelenmesi teşhisi konulan Avni Zayıf, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nden Trabzon’daki Karadeniz Beceri Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne irsal edildi. Hastanede sol kolunun enfeksiyon kaptığını iddia eden Cılız’nun etindeki çürüme zımnında kolunda kemikler gözükecek hale gelmeye başladı. Çürümenin doktorların geç müdahalesi ve ilgisizliğinden kaynaklandığını argüman eden Arık’nun ailesi olayla ilişik yanlışlık duyurusunda bulundu. Tekrardan ameliyata alınarak çürüyen etleri alınan Kuru’ya ailesi marifetiyle İstanbul’daki benzeri hastaneye götürülerek burada doku nakli yapıldı. Doku nakliyle kolundaki çürüme sona erdirilen ve kolu kesilmekten kurtarılan Cılız, hastanedeki tafsilatlı süren tedavisinin peşi sıra tekrardan Rize’ye getirildi. Rize’nin Pazar ilçesindeki evinde küsurat Avni Zayıf bire bir süre sonraları tekrardan kolunun yangı kapabileceği süphesi ile hastaneye başvurdu ve oluşabilecek bire bir olumsuzluğa karşı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kontrol altına alındı.

Yaşadığı incitici dolu aynı yılı anlattı

Yaşadığı zehir meşbu tıpkı yılı anlatan Avni Ark, “26 Ekim 2021 tarihinde bire bir ilçe geçirdim. RTEÜ Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesine geldim. Burada önce müdahalem yapıldıktan sonraları hastanede o dönemde plastik cerrahi olmadığından beni Trabzon’a gönderdiler. Trabzon’daki KTÜ Farabi Hastanesi’nin acilinde 1-2 saat bekledikten sonradan ameliyata aldılar. Cerrahi Müdahale olduktan tıpkı dönüş sonradan ameliyatı özne doktor geldi, parmaklarıma bakarak ‘hissediyor musun’ diyerek sordu. Sonra beni taburcu ettiğini söyledi. Ortopedi doktoru benim taburcu olmayacağımı söyledi. O beni hastanede tuttu. 1 hafta sonra 2. tıpkı ameliyat yaptılar. Kolumdaki etler açıktı, çürümeye başladı. Ondan sonraları orayı temizlediler. 1 kamer kimse yanıma gelmedi. Bizde araştırmaya başladık. Ne hastaneye gidebiliriz diyerek” dedi.

Yakınlarının kendisi ile ilgilenen doktorun yanına gittiğinde doktorun “Beni meşgul etmeyin” diye esasen savdığını bile argüman fail Ark “Benim yakınım doktorun yanına gitti. İsmimi söylediği zaman “Ego onu bir numara dönüş taburcu ettim. Beni çalışır etmeyin. Benim işim var” dedi. Ondan sonra birlikte onun karşı şikayette bulunduk. Şikayette bulunulduktan bilahare benimle ilgilenmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

“17 misil ameliyat ettiler”

Plastik Cerrahi Servisine gittiğinde üstelik hastalığına benzeri çözüm bulamadığını sözlerine ekleyen Ark “Beni 17 yol faaliyetler ettiler. Kolumda ameliyatların böylelikle hala daha kemiğim görünüyordu. Keskin kapanmadı. Ortopedi doktoru plastik cerrahine gitmem amacıyla beni zorluyor. Gidiyorum, asistan bakıp fotoğraf çekiyor ama hekim on paralık bakmıyor. Kemiğimin sâdır yeri dönem geçtikçe açılıyordu. Ondan sonraları İstanbul’a gittik. Orada da cerrahi müdahale ettiler. Karnımdan alınan nesiç ile kolumun görünen yerine diktiler. Kolum berelenmek üzereyken ve kesilecekken İstanbul’daki tedavi sonrası kurtuldu fakat sakat işlevini artık göremiyor. Olayla ilişkin davamız halen devam ediyor” şeklinde konuştu.

“Hep hayatımız altüst oldu”

Yaşadıkları olaylardan muhit psikolojilerinin da bozulduğunun altını çizen eşi Dursune Sıska, “Eşim bir senedir çıkar yol kullanıyor. Vücudu bundan sonra kendini bıraktı. Beyin pıhtılaştı bacakları tıkandı. Zaman gine kontrole geldik. Araştırma yapılacak diyerek. Psikiyatriye gittik. Benim üstelik daha çok psikolojim bozuldu. Çokça uğraşıyoruz. Per perişan olduk. Tıpkısı inşaata başlamıştık eşim ilçe yapınca o birlikte nakıs kaldı. Bütün hayatımız karmakarışık oldu” diye konuştu.

Share: