Dağlarda yetişen çıtlık köylülere idrak kapısı oldu

Dağlarda yetişen çitlembik köylülere idrak kapısı oldu

BALIKESİR – Doğada kendinden yetişen ve bir nice alanda makbul çitlembik, Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde merkez ve rustik mahallelerde canlı vatandaşların dirimsel kapısı oldu.

ciharıyek yanı ormanlarla çevrilmiş, eli nimetli topraklara cemaat Sındırgı ilçesi birçok nişane çeşitliliği ile vatandaşlara fayda sunuyor. Plato ve kıraç alanlarda kendiliğinden yetişen çıtlık üstelik civar halkının yetişkin gelir kaynakları arasına girdi.

Eylülde rengi yeşile dönmeye başlayan çitlembik, sabahın erken saatlerinde araziye sâdır vatandaşlar tarafından toplanıyor. Çuvallara konulan çitlembikler, evlere getirilerek kızılları ve yapraklarının ayrılması için yıkanıyor, ardından dahi kuruması amacıyla güneşe seriliyor. Doğanın hediyesi çitlembiğin iktisadi ateşçi da az çok erdemli mahsulat arasında.

Halk dilinde çıtlık, menengiç kabil değişik isimlerle dahi anılan çitlembik ağacı meyvesinin birçok kâr sağlayan yağı çıkarıldığı üzere sabunu ve kahvesinin üretildiği biliniyor.

Sındırgı’nın Hisaralan mahallesinde etkili Mehmet Bozkurt, çitlembik ağacının Hisaralan mahallesinde berenarı bereketli olduğunu ve tabii ortamda yetiştiğini söyledi. Herhangi Bir sene çitlenbik meyvesini topladığını belirten Bozkurt, “Eylül-Ilk Teşrin aylarında çitlenbiğin meyveleri olgunlaşıyor. Olgunlaşan meyvelerini topluyoruz. Bu sene 400 kilo çitlenbik topladım. Bunun birlikte benzeri kısmını yağını çıkartmak üzere ayırdım. Tıpkısı kısmını ise yağını almadan tüccara satışını yaptım. Yağını kahvaltıda birlikte kullanıyoruz. Elde ettiğimiz kazançla ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Bu sene 23 liradan satmaya başladık. Sabık sene çitlembik fazla yoktu onun amacıyla fazla kazanamadım. Bu sene rekoltesi faziletkâr şimdiye büyüklüğünde yaklaşık 400 kilo çitlembik topladım. Topladığım çitlembiklerin bir kısmını yağ çıkartmak amacıyla kendimize ayırdım geri artan sattım. Tanrı bereket versin bu sene çitlembikten 7 bin liralık kazandım” dedi.

Seçme derde derman, faydaları saymakla bitmiyor

Menengiç (çitlenbik) yağının faydalarının saymakla bitmediğini anlatan Bozkurt, meyvenin düşünce ağrılarını azalttığı, mideyi rahatlatıcı tıpkısı güçlük gösterdiğinin bilindiğini söyledi. Meyvesinin beraberinde ark ya birlikte budanan dallardan de oya amacıyla yöresel boncuk birlikte yapılıyor.

İştah açıcı özellikler gösterdiğinden kilogram ahzetmek isteyenlerin da tercih ettiğini söyleyen Bozkurt, ” Öksürüğün kesilmesini sağlıyor. Ölçülü tıpkısı şekilde kullanıldığında böbreklerin sağ esen çalışmasına bindi olduğu biliniyor. Müfrit terleme sorunundan kurtarıyor. Saç sağlığına iyi geliyor, özellikle saç renginin açılmasını geciktirdiği söyleniyor. İdrar söktürücü özellikler gösteriyor. Çokluk süreci oldukça yumruk ve mühlik. Zor amma bizim üzere gani tıpkısı algı kapısı. Topladığımız çitlembiklerin çoğunu satıyorum. Çocukluğumuzda annelerimiz dahi dağlardan toplardı. Bunu toplaması az çok zahmetlidir. Reçinesi ellerimize yapışır. Biz bunu hem tüketip, hem üstelik yağını çıkartıyoruz. Bunun yağını 200-250 liraya satıyorlar” dedi.

Share: