‘Demir Yumruk’ soruşturması tamamlandı

Başkent merkezli 29 ilde düzenlenen ve 29 şüphelinin tutuklandığı ‘Demir Yumruk’ soruşturması tamamlandı. İddianamede, 32 şüpheliden 17’si üzerine 2 yıldan 30 yıl 9 taban büyüklüğünde hapishane cezası istendi. 15 güç için ise ‘kovuşturmaya saha olmadığı’ kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yoluyla hesaplı anket çerçevesinde 3 ayrı yanlışlık örgütüne müteveccih, 29 ilde gerçekleştirilen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden aralarında Erol Eşrefoğlu (Yerel), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın de bulunduğu 29 dirilik tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz üzerine daha sonradan başıboş bırakıldı. Savcılık, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 32 şüphelinin düzlük aldığı Erol Eşrefoğlu (Domestik) grubuna yönelik soruşturmayı tamamlayarak 17 yaşama karşı savca düzenledi.

Teşekkül yöneticileri ve üyelerinin nasip sahibi olduğu şirketler vasıtası ile konuşu namına çıkmaza giren şirketleri, yakınlarına ait firmalara kiralayarak şirketlerin tamamını almadan makinaları, araç gereç ve sahaları kiraladıkları belirtildi. Örgütün bu şirketler namına hareketlilik gösterdiği, piyasadan demir ahzetmek vasıtasıyla bu şirketlerden üretilen seçme soy demiri piyasaya bildirme ettikleri belirtilen iddianamede, “Şirketlere kütük demir alınırken ve şirketlerin ürettiği demirlerin satış yapılırken makbul şirket konusunda gerçekleşme fail KDV, stopaj vergisi ve SGK primleri ilgilendiren idarelere ödenmemektedir. Teşekkül, bu hileli hareketler sebebiyle kamuyu musandıra miktarda zarara uğratmaktadır. Suç örgütü faaliyeti içerisinde akıntı fail şüpheliler bakımından ise hileli hareketler neticesinde müşareket malvarlıklarının pasif kısmı azaldığı üzere yüklü miktarda nahak algı elde etmişlerdir” denildi. İddianamede, örgütün bu yöntemle demir çelik sektöründe hareketlilik gösteren 9 şirketi ele geçirdikleri aktarıldı.

‘Piyasada meze sahibi oldular’

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Domestik) ve teşkilat yöneticilerinin yürütme ettiği bu faaliyetlerle kamuyu nazik zarara uğrattıkları aktarıldı. Örgütün gerçekleşme fail vergileri zat bünyelerine alarak piyasada haksız rakiplik oluşturdukları ve kendilerine liyakatsiz zikıymet finans kaynağı oluşturarak piyasada yaşayan ayla geldikleri belirtildi. Örgütün bu cerrahi müdahale çerçevesinde 3 bilyon 955 milyon 628 bin 534 lira amme zararına faktör oldukları da belirtildi.

Teşkilat liderlerine 30 yıl 9 aya kadar mahpushane istendi

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Yerli), Fırat Ardıç, Hasan Kabuklu ve Tolga Demir’in ‘cürüm gitmek için teşkilat kurmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını zararına dolandırıcılık’, ‘6183 sayılı Amme Alacakların Öğrenim Usulü Kanunu’nun 110’ncu maddesine Tehalüf Etmek’ suçlarından 30 sene 9’ar taban kadar, özge şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Mücahit Şengül, Ayten Yerli, Nişancı Nuri Şengül, Fettah Fazilet, Gülderen Yerel Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Evcil Şengül, Vabeste Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Evcil’in 2 yıldan başlayarak mütebeddil yıllardan hapisle cezalandırılmaları murat edildi. 15 can üzerine ise ‘kovuşturmaya kayran olmadığı’ kararı verildi. – ANKARA

Share: