Demokrat Öğür Umumi Başkanı Uysal Yalova’da konuştu Açıklaması

Demokrat Öğür (DP) Umumi Başkanı Gültekin Tevazulu, altılı ganyan masanın belirleyeceği cumhur reisi adayına ait, “Şurası çok kesin anlatım edelim; altılı masanın değişmeyen verdiği emanet, herkesin kabulü olur filhakika. O açıdan isimler üzerinden aynı tartışma olduğunu bizzat düşünmüyorum.” dedi.

Ziyaretlerde çıkmak için Yalova’ya mevrut Uysal, Taşköprü Belde Belediyesince yapımı tamamlanan hizmetlerin açılışına katıldı.

Sahildeki toplumsal tesisin açılışını yaptıktan sonra mütekellim Tevazulu, baştan milletin hukukundan güvenli olduğu, herkesin değer fırsatlara ehil olduğu aynı Türkiye’yi bilcümle beraber kuracaklarını söyledi.

Tevazulu, buldukları gelişigüzel kürsüde milletin meselelerini bahsetmek istediklerini dile getirdi.

Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uysal, altılı ganyan masada kayran düzlük siyasi parti liderlerinin 2 Ekim’de gerçekleştireceği ikinci tur görüşmelerine ilgili soruya şu karşılığı verdi:

“Türk demokrasisinin yeryüzü ağırlık sınavı olacak önümüzdeki seçimlerle ilgilendiren 84 milyonun saymanlık yapacağı bu noktada kavim yerine biz hakkı tutup yok etmek adına savaş veriyoruz. O yüzden siyasal partilerin bittabi kişi cephelerinden başarıya yansımak üzere değerlendirmeleri vardır amma meselemiz eşhas değildir, altılı masanın kılavuzu milletimizdir. Türk milletinin beklentileridir. Hepimiz bu sorumlulukla vazifelerimizi ifa etmeye mücahede ediyoruz. İnsanlarımız müsterih olsun. Onların iradesi her şeyin ötesindedir. Farklı fikirler olması doğaldır ama bu noktada eş ayrımsız paydada akva benzeri egemenlik var.”

Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı için isminin civar plana çıktığını ancak İYİ Öğür ve Ati Partisi’den bu yönde bilinmeyen adına aksülamel geldiğini belirtmesi üzerine Tevazulu, “Şurası haddinden fazla kesin tabir edelim; altılı masanın karar verdiği dirilik, herkesin kabulü tamam filhakika. O açıdan isimler üzerinden benzeri tartışma olduğunu bizzat düşünmüyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun verdiği mücahede, koyduğu ferman, aldığı üstünlük elhak herkesin takdirindedir amma zaman bizim meselemiz isimleri cenkleşmek değil. Mertebe paye, olgunlaşa olgunlaşa bu masadan elhak biri ‘Ben aday olacağım.’ diyerek çıkmaz. Herhangi Bir kim aday olacaksa ona ortak iradeyle reisicumhur adaylığı görevi verilir.”

Beldedeki programları sonrası el merkezine sabık Tevazulu, esnaf ziyareti ve diyar binası açılışının ardından kentten ayrıldı.

Share: