Denizli evcil haberi… 50 Bin Dirilik, Babadağ Keşkek Hayrı’nda Buluştu

Denizli’nin Babadağ ilçesinde 24. Babadağ Keşkek Hayrı yapıldı. 50 bin kişinin katıldığı etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu.

1600 kilogram deri ve 1 ton buğdaydan yapılan 50 kazan keşkek, 50 bin Babadağlı ve Denizlili’yi benzeri araya getirdi.Etkinlikte Babadağlı vatandaşlar, yöreye ait natürel, kültürel ürünlerinde tanıtımını ve satışını gerçekleştirdi.

Babadağ Keşkek Hayrı Komitesi etkinlikte emeği güzeşte isimlere teşekkür plaketlerini arz etti.

“BİRLİK BERABERLİK VE DAYANIŞMA RUHUNU YANSITAN BİR ORGANİZASYON.”

Etkinliğe aile sahipliği fail Babadağ Belediye Reisi Ali Atlı, konuşmasında şunları söyledi:

“Keşkek bizim çokça koskocaman aynı lezzetimiz. Umum Türkiye’ye ve dünyaya dünyalık ergin tıpkısı ezgi. Bugün esasta keşkek yemek bir vesile, hem örgensel ürünlerimizin as stantları, Babadağ’a özgür kültürel ve yerli değerlerimizin yöre plana çıkarılması, hem bütün Türkiye’bile ve dünyada diri Babadağlı hemşehrilerimizin buradaki akrabaları, insan, dostlarıyla tıpkısı araya gelmesi, sıla-i rahim yapması, özlem gidermesi hesabına hakeza aynı organizasyona sülale sahipliği yapıyoruz. Tabii ki keşkek hayrında çokça yüce tıpkı tedbir yapıldı hem maddesel hem da manevi anlamda. Bilcümle sanayici ve hareket adamlarımızın katkıları ile ve Babadağ Belediyemizin aile sahipliği ile, birlik muadele ve tesanüt ruhunu yansıtan tıpkısı organizasyon.

Aslında bizim festivallerimiz Ilkgüz ve Ilk Teşrin aylarında yapılıyor. Eylül ve Ekim aylarının bizim üzere özelliği; ceviz gibi, kestane kadar, tarhana çorbası kabilinden, salça üzere haşat kabil farklı lezzetlerimizin örgensel ürünlerimizin bildirme verimli olduğu zaman. Bugün de mir tahsis etmek isteyen bilcümle Babadağlı hemşehrilerimizin stantlarını açtık. Onlar dahi mevrut misafirlerimize hem Babadağ’a mutlak ürünlerini satıyorlar, hem dahi bu işten kazançlı ayrımsız rüşvet sağlıyorlar. Bu birlikte bizlere antrparantez bahtiyar ediyor.”

“BABADAĞ ARTIK YALNIZ DEĞİL”

Etkinliğe katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Kişmiri birlikte şöyle konuştu:

“Keşkek denilince bizim aklımıza hep Babadağ geliyor. Bugün da korkulu bir dayanışma ve yardımlaşmanın örneği olan ve Babadağ üzere yüce olan, Denizli’nin tanıtımı üzere da yetişkin olan, keşkek hayrına tığ birlikte teşekkür eylemek ve hayırımız kabul olsun eylemek amacıyla geldik. Beribenzer bugün Denizli burada. Hem Babadağ’ın tanıtımı, hem keşkeğin tanıtımı, hem bile bu anadan görme keşkek kültürünün sürdürülmesinden yağlık emeği geçenlere ve Şehremaneti başkanımıza teşekkürname ederiz.

Babadağ’de kavim ittifakı adayımız Uca Süvari’nın kazanmasından sonra, Babadağ etkinliklerle dolup dolup taşıyor. Babadağ çıktı yalnız değil, Babadağlı daha çok yalnız değil. Bu etkinliklerle hem Babadağlı hemşehrilerimizin esnaflarımızın yüzü gülüyor hem bile bu büyüklüğünde kalabalığı Babadağ’da ağırlamaktan hava bizler de çokça mutlu oluyoruz.”

“BU YIL SAYI ARTIŞI VAR”

Etkinliğin gerçekleşmesine şişman ulama sağlayan Babadağ Keşkek Hayrı Heyeti üyesi, hareket insanı Şevk Sezen ise 24. Babadağ Keşkek Hayrı’yla ilişik, şu açıklamayı yaptı:

“Hayrımızı en üst 2019’birlikte yaptık, koronadan kıran iki sene yapamamıştık. Bu yil çok güzelce katılma var, iş adamlarımızın hayırseverlerimizin katkıları üstelik bu yil çokça domuzuna.  Biz heyet namına gittiğimizde hiçbir sanayicimiz, hareket yeri sahibi arkadaşlarımız, bizleri yersiz göndermediler, takdirle karşıladılar. Bu emeğimizden dünya teşekkürname ettiler bize. Zira birilerinin bu işi üstlenmesi gerekiyor. Bizim yaptığımız hareket cılız tıpkısı özdek değil. Ego Babadağ’dahi oturuyorum ama arz az 10 devir, Denizli’üstelik sabahleyin 8 akşam ezanı 8 mesai yaptık, günde 25-30 çıngı yararlı severimizin kapısına gittik. Bu sayede hem bu maddesel katılımı hem birlikte manevi katılımı sağlamış olduk. Temas fabrikanın değme hisse senedi yerinin önüne afişimizi astık, etkinliğimizi duyurduk. İnşallah gelen misafirlerimiz da kıvançlı kalmışlardır.

Bu sene nüsha artışı var zira tığ ayrımsız aydan beri bu görevi üstlendiğimizden duyuruları haddinden fazla bol oldu. 2019’da yaptığımızda bir haftalık süremiz vardı. O çağ ekol açılacağı için sonuç anda harekete geçmiştik. O sene esasen üstelik paydaşlık domuzuna olmuştu amma bu yil seçkin şeyi ikiye katladık, hem maddi hem üstelik manevi anlamda. 1600 kilogram deri, 1 titrem buğday yapılan 50 kazan keşkeğimiz var. Bu 50 bin kişiye yetecek. Gelen vatandaşlarımız hem burada keşkeğini yiyor hem de aldığımız poşetlerle evlerine götürüp keyifle yiyebilecekler.”

Share: