Denizli’de, Çiy Şirin’in Katiline Müebbet Mapushane Cezası Verildi

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde, 25 yaşındaki Çiy Matrak’i öldürmekle suçlanan Furkan Zıbıncı’nın yargılandığı davanın beşinci duruşması Denizli 3. Sakil Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Zıbıncı, “tasarlayarak ve canavarcasına hisle vurmak” suçlamasıyla müebbet dam cezasına çarptırıldı.

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde, 27 Teşrinievvel 2021 tarihinde azık mühendisi Çiy Şirin’in, Furkan Zıbıncı eliyle öldürülmesine ait davanın beşinci duruşması, Denizli 3. Aheste Ceza Mahkemesi’nde zaman yapıldı.

Duruşmaya; CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve kadın örgütleri katıldı. Duruşmayı, Çiy Güzel’in annesi Pervin Tokat ve babası Halil Güzel de izledi. Duruşmada murafaa heyeti sanığın “kasten ve canavarca hisle öldürmek” suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

“BEN KIZIMIN YANINA NASIL GİDECEĞİM?”

Duruşmada verilen kararın ardından Şebnem Güzel’in ailesi gözyaşlarını tutamadı. Şebnem Yumuşak’in annesi Ülker Tokat, “Ben kızımın yanına elbet gideceğim deminden?” diyerek ayaklanma etti. Duruşmanın ardından adliye bahçesinde avukat Mustafa Pelek ve esas Ülker Tokat arasında yaşanan diyalogda Avukat Pelek davayı aynı eğin mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

“SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE DİRENECEĞİM”

Esas Ülker Tokat, “Türk adaletinin itikatlı hakimleri, savcıları bu karardan eninde böylelikle vazgeçip, ağırlaştırılmış müebbeti nasıl verecekler. Ego 3 ay henüz 5 ay elan uykusuz kalırım, vicdanımla acılarımla evimde 3 kamer elan ‘Şebnemim’ diye ağlarım. Onun ağırlaştırılmış müebbeti aldığı haset görmeden ölmeyeceğim. Bittim ego, bire bir haftadır komadayım. Dayanacak gücüm kalmadı. ‘Biraz sonradan benle o kız…’ diyerek gömlek yazıp tasarlamış. Kızım için, Şebnem’in adaleti için sonuna kadar takipçisiyim, sonuna büyüklüğünde direneceğim, dayanacağım. Benim kızım haddinden fazla güçlüydü, ego bile Şebnem’in annesi adına küçümseme veriyorum, sonuna kadar takipçisiyim” dedi.

“MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Sevgili avukatlarından Mustafa Pelek ise konuyla ait şunları söyledi:

“Bu benzeri süreç. Burası aynı yerel duruşma. Bunun bir üstü istinaf, istinaf yetmedi Yargıtay. Bu serencam sözü Yargıtay söyleyecek, bu sonuç sözü Yargıtay söyleyeceğine bakarak hiçbir husus tükenik değil. Onun amacıyla moralimizi bozmayacağız. Bunun canavarcasına hisle taammüden olduğunu anlatacağız herkese. Bu ayrımsız tasarlamadır. İntihar notu çıplak. Tasarlama yaptığı müddet, attığı tasavvur muhtemelen. O eylemi gerçekleştirdiği saat mahsus. Daha önceden üstelik ‘öldürürüm’ şeklindeki tehditleri var. Zımnında tıpkı fırsatını bulduğunda, bu planladığı tasarladığı fiili gerçekleştirmeyi kollamış. O anda de bu işi gerçekleştirmiş. Yargıtay o karara imza atıncaya kadar tek moralimizi bozmayalım, mücadelemize bitmeme edeceğiz.”Share: