Denizli’de leblebinin çorbası yapıldı

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde kafe işletmecisi Sıdıka Sağ’in yaptığı “leblebi çorbası” basına tanıtıldı.

Leblebinin tanıtımı ve kullanım alanlarının yaygınlaştırılması için Kızılhisar Yerel Eylem Grubu Derneği’nce planlı AKARSU destekli proje kapsamında Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen lansman toplantısında katılımcılara, leblebi çorbası izzetüikram edildi.

Dernek Müdürü İlker Özmen, yaptığı açıklamada, leblebi çorbasını Denizli’ye kazandırarak yemek yelpazesini geliştirmek istediklerini söyledi.

Çorbayı tadanlardan olumlu tepkiler aldıklarını anlatan Özmen, “Çorbamızın patentini alacağız. Bu çorbayı Türkiye’de ve dünyada ayrımlı zevk arayanlara ulaştıracağız. Bu sayede Serinhisar ve Denizli’ye eskimemiş tıpkısı kitap kazandırarak aşındırmak ürünleri yelpazesini çeşitlendirmiş olacağız.” dedi.

“Leblebi çorbası”nı bulan Sıdıka Iyi ise leblebinin çerez adına tüketiminin beraberinde mutfakta materyal namına kullanılmasını istediklerini belirtti.

Leblebili kurabiye, dondurmalı lezzetli, helva ve baklava yapmayı bile denediğini fakat yer çok çorbanın beğenildiğini anlatan Iyi, “Leblebi çorbasının evlere ve Türk mutfağına girmesini istiyorum.” diye konuştu.

Share: