Deprem bölgelerinde müteharrik görevliler: “Icraat esnasında akılımıza hangi kıtlık, ne bile uykusuzluk geliyor”

Sarsıntı bölgelerinde çalışan görevliler: “Icraat esnasında akılımıza ne açlık, ne de uykusuzluk geliyor”

Adıyaman’bile yer sarsıntısı bölgesinde fariza işleyen 15 AFAD ve 6 ANDA ekibi, Ordu’ya dolaşma yaptı

ORDU – Eşkal üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Kargaşa’dan sevk edilen AFAD ve ANDA görevlilerinin bir kısmı, çalışmaların peşi sıra dolaşma yaptı. 15 AFAD ve 6 ANDA personeli, aileleri ve mücahede arkadaşları yoluyla karşılandı.

Hat üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Kalaba’dan yardımlar, kontrol ve istirdat ekipleri, hisse senedi makineleri ve araçlar gibi mütenevvi destekler yola artık. Yer Sarsıntısı sonrası bölgeye gönderme edilen AFAD ve ANDA ekiplerinden oluşan ekibin tıpkısı kısmı, görevlerinin peşi sıra Kargaşa’ya çağ sağladı. Ekipler, AFAD Kargaşa İl Müdürlüğü önünde aileleri ve mücahede arkadaşları aracılığıyla karşılandı.

“Mecmu 606 şalter, 2 bin 186 personel hareket bölgelerine irsal edildi, 5 bin 957 depremzede Ordu’ya geldi”

Karşılama sonrası açıklamalarda bulunan Ilbay Yardımcısı Bayram Gale, depremin evvel gününden itibaren bütün 606 vasıta 2 bin 186 personelin Kalaba’dan hareket bölgelerine atıf edildiğini söyledi. Ordu Valiliği dahilinde, 173 nüsha tır yardımı yapıldığını kaydeden Gale, “Bunun dışında valiliğimiz ile yürüttüğümüz kampanyamız henüz var, besin maddelerini gine o bölgelere ulaştıracağız. İlimize da o bölgeden korkulu tıpkı şekilde depremzede akışı var. Şu dakika 5 bin 957 modül Kalaba iline gelip burada tevakkuf fail can var. Elimizden geldiğince kayıtlarını yapıyoruz, uygun yerlere misafir ediyoruz. İlerleyen aşamalarda imkanlarımızı değerlendirip, ati olan vatandaşlarımızın bayındır etmelerini sağlayacağız” dedi.

“Orada çalışırken, kıtlık, uykusuzluk ve başka tıpkı madde düşünemedik”

Adıyaman’dan gelen AFAD Görevlisi Fatih Baycan, bölgede emek esnasında kıtlık ve uykusuzluk kabil asıl ihtiyaçları düşünmediklerini belirterek, “Sabahleyin kahvaltısı ve gün ortası yemeği yiyip yemediğimizi birbirimize sorduk. Bunu kritik etmek hesabına söylemiyorum fakat orada hangi yemek, hangi dalgı, ne akarsu, ne üstelik tatil kadar benzeri şey insanın aklına gelmiyor. Bizim oraya ulaşmamız 23 saat büyüklüğünde sürdü, hava muhalefeti vardı. Hangi büyüklüğünde enkaza, ne büyüklüğünde cenazeye müdahale ettiğimizi parçalanmamış bilemiyorum. Hangi günde olduğumuzu karıştırdığımız de oldu” diye konuştu.

“Tığ çocuğumuza kavuştuk amma oradaki insanların Tanrı yardımcıları olsun”

AFAD Kalabalık Taharri ve Kurtarma Teknisyeni Anlaklı Saika, “15 gündür Adıyaman’dahi görevimizi bilfiil idame ettirdik. O hissiyat çokça ayrımlı, çokça şişman sevinç ve teessürat var. İlk çıkarttığımız insanların mutluluğu bizi farklı bire bir yerlere götürdü. Tığ Ordu kendisine 2 ekibe ayrıldık, bizim ekibimiz 29 etken vatandaşı çıkarttı. Memat sayısını söyleyemeyeceğim, çok hüzünlü benzeri olay. Tanrı kimsenin başına vermesin. Biz çoluğumuza ve çocuğumuz kavuştuk amma Cenabıhak oradaki insanların yardımcıları olsun” diye niteleyerek konuştu.

“Enerjik herif çıkarttıkça bahtiyar olduk, duygularımız birbirine karıştı”

Emrah Demirbaş isimli AFAD görevlisi, Adıyaman ilinde 14 dolaşma çalıştıklarını belirterek, “Orada etkin vatandaşları ve çocukları çıkarttıkça çokça mutlu olduk. 14 dolaşma süresince yorulduğumuzu, acıktığımızı ve uykusuzluğumuzu on paralık anlamadık. Beribenzer çok sunturlu tıpkı duyguydu, haddinden fazla keskin durumlar üstelik vardı, bizi haddinden fazla etkiledi, duygularımızın kâffesi birbirine karıştı. Allah ayrımsız elan yaşatmasın. Burada hangi gördük? Banal Türk milletinin bağlantı ve el birliği olduğunu bu facia zamanı hepimizin bir anda gelişigüzel şeyin üstesinden gelebileceğimizi anladık” ifadelerine düzlük verdi.

Share: