Depremde engel gören 6 cami yıkıldı, namına yenilerinin yapımına başlandı

Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen depremler zımnında Bingöl’dahi zarar gören şeş cami yıkılarak adına yenileri yapılmaya başlandı.

Bingöl’üstelik hareket riski nedeni ile kullanımı nâr oluşturan ve haklarında değişmeyen alınan toplamda altı caminin yıkım işlemleri tamamlanırken yerlerine yenileri yapılmaya başlandı. Bingöl ülke merkezinde bulunan Karşıyaka Mahallesi Hz. Osman Cami, Simani Mahallesi Hz. Ebubekir Cami, Yeşilyurt Mahallesi Fatih Cami, Yenimahalle Cami, Bozuk Terminal Camii ve Uran Camisinin yadımlama işleminin bitmesinin arkası sıra hem Din İşleri Başkanlığının hem dahi hayırsever vatandaşların katkısı ile yerine yenilerinin temelleri atılmaya başlandı.

Konu ile ilişkin açıklama fail Bingöl İl Müftüsü Mustafa Topal, “Bingöl’ümüzde şeş lime cami depremde hasar gördüğü üzere ilişkin birimler ve kurumlar yoluyla incelemesi yapılıyor. Bundan ortalık bu camiler bulgu itibariyle ibadete kapatıldı. Biz onları yıktık ve şu anda 6 tanesinde temelleri atıldı, yapımı devam ediyor. Hayırseverlerimizin katkısı oldu, Ilmek İşleri Başkanlığımızdan ulama geldi ve o mevrut paralarla tığ temelini attık. Bu paralarla inşallah şeş caminin üstelik kabasını tekmil noktasına getireceğiz” dedi.

Müftü Topal temeli atık camiler üzere kısaca 120 milyon kabilinden bir paraya ihtiyacı duyduklarını belirterek “Bu altı cami üzere hayırseverlerimizin desteğini bekliyoruz. Alelhusus Bingöllü hayırseverlerimizin yardımlarına ihtiyacımız var” diye niteleyerek konuştu. – BİNGÖL

Share: