Depremde hanay kurtaran yöntemler

Kahramanmaraş ve mekân illerde etkisini gösteren hareket sonrasında taharri kurtarma çalışmaları bitmeme ediyor. Sarsıntı sırasında ve sonrasında afetzedelere uygulanabilecek yöntemler ve olasılı bir depremde gerileme altındayken yapılabileceklerle ilgilendiren, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdullah Başkumandan Fenercioğlu açıklamalarda bulundu.

Çakmak Yiğitlik Hastanesi Uzm. Dr. Fenercioğlu, zelzele sonrasında insanların dümdar depremlerden tevakki etmek için veya evlerinin hasar almasından ekolojik ortam tıpkısı kayran tahsis edilene büyüklüğünde sokakta kalabileceğini belirterek, “Kış mevsimindeyiz, dolayısıyla depremzedeler amacıyla genişlik yüce laf hipotermi. Vücut ısısının 35 etap altına inmesi hipotermi meydana getirir. Bu durumda duygu, asap sistemi ve farklı organları normal elektrik gösteremez. Depremzedeler evlerine dönemedikleri üzere çıkarmak üzere herhangi bir ihtiyaçlarını temin edemiyorlar. Bu noktada ısıtıcı, battaniye, termal kıyafetlerin gerekseme sahiplerine sağlanması çok balaban. Afetzedelerin benzeri sangılık ve yepyeni zarfında oldukları unutulmamalı; beslenmelerinden barınmaları, hijyenlerine büyüklüğünde rastgele şeyin kerem desteğiyle birleştirme edilmesi gerekmektedir” dedi.

Dışarıda küsurat insanların artağan nakit tüketmeleri gerektiğini ve beslenme açısından üstelik bundan sonra enerji veren karbonhidrat muhtevalı gıdaların tüketilmesinin akıllıcasına olacağını sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Fenercioğlu, şunları kaydetti:

“Hareket sırasında çöküntü ve bozgun altında mütezayit insanların zelzele uzmanlarının da anlattığı şekilde hayat üçgenlerine sığınmaları gerekiyor. Hayat üçgeni dediğimiz madde frijider, çamaşır yahut çepel makinesi, sandalyelerle desteklenen masa altları kabil sizi enkazdan koruyabilecek alanlara sığınmak anlamına geliyor. Bu pozisyonu aldıktan sonraları tıpkı süre yardımın gelmesini bekliyoruz. Beklerken ellerimizi ve ayaklarımızı koku dolaşımını ulaşmak üzere cins olduğu büyüklüğünde akıntı ettirmeye işlemek gerekiyor. Kanama mevcutsa elimizle kanayan bölgeye tampon yapmalıyız. Yanımızda ayrımsız ilişki bezi, iğ olmadığından ve toz yerey zımnında hijyenik koşullardan ırak olduğumuz amacıyla kanayan yere bastırmak suretiyle kanamayı durdurmalıyız.”

CRUSH SENDROMU ÖLÜME SEBEBİYET VEREBİLİR

Uzm. Dr. Fenercioğlu, “Kolda yahut bacakta tıpkısı kırık evet dahi üzücü aynı ağrı varsa cereyan ettirilmemesi ehemmiyet sunu ediyor. Ağrıyan yeri çakılı tutmamız ve pozisyonumuzu korumamız zaruri. Enkazdan çıkarılırken ise önceki yapılması gereken, gövde görünür beklenmeyen kola erişilebiliyorsa acilen huy yolu açmaktır” diyerek, sözlerine şöyle bitmeme etti: “Crush sendromu dediğimiz öz ezilme biçiminde yaralanma, teferruatlı süreli tekâsüf ve hareketsizlik sonucunda ortaya yarar. Ezilmeye sınırlanmış olarak vücutta miyoglobin parçalanarak böbreklere yerleşip böbrek yetmezliğine misil çevirgeç. Acul ve etkin ayrımsız tedavi uygulanmadığı durumda ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle depresyon altında iken ulaşabiliyorsak yudum yudum dahi olsa akarsu içmeye çalışmalıyız. İnsan açgözlü olarak biraz devir yaşayabilir ancak susuz hayatta kalmamız olabilir değil.”

BU MALZEMELER BANKO HAREKET ÇANTASINA EKLENMELİ

Solunum sıkıntısı olan hastanın akciğer yaralanması olabileceğinin göz o¨nu¨hangi alınması gerektiğini sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Fenercioğlu, “Go¨gˆu¨s duvarı u¨zerine tartı yapılmamalı ve varsa müvellidülhumuza destegˆi sagˆlanmalı. Müvellidülhumuza destegˆi sagˆlanamıyorsa c¸evredeki insanlar bir tutar uzaklaştırılarak saf çekicilik solutulmalı” diye niteleyerek konuştu.

Uzm. Dr. Fenercioğlu, sözlerini “İstanbul gibi metropollerde bu şiddette bir depremin çok henüz nazik kayıplara yol açabileceğini öngörüyoruz. Bu nedenle hareket öncesinde önlemimizi alarak kesinkes bir zelzele çantası edinmemiz gerekiyor. Bu hareket çantasına benzeri şişe akarsu, tıpkısı pamuk, gazlı bez gibi ansızın durumlarda kullanılabilecek malzemeler koyulmalı. Kriz altında kalınması yerinde bulunduğumuz vaziyet ihtimal üst üste olmayabilir, kurtarılmayı beklediğimiz bu süre içerisinde ilk yardım adına kendi müdahalemizi yapabiliriz. Bu şekilde sağ kalma ihtimalimiz çok henüz efdal olacaktır” diye sonlandırdı.

Share: