Derece kaybı teminatında ‘platform’ dönemi başlıyor

Sigortacılık ve Özel Tekaütlük Aranjman ve Denetleme Kurumunca (SEDDK), 2022/12 az Değer Kaybı Taleplerinde Ekspertiz İşlemlerine İlişkin Genelge’nin 1 Orak Ayı Cuma Namazı günü yürürlüğe gireceği bildirildi.

SEDDK’den yapılan açıklamada, bahis konusu aranjman ile türe sahipleri ve sigorta şirketleri gidiş geliş kazası sonrasında değer kaybı taleplerine ilişkin uzman tayin işlemlerinin Sigorta Bilgi ve Gözaltı Merkezi (SBM) bünyesinde oluşturulan vasat üzerinden gerçekleştirebileceği belirtildi.

Açıklamada, ehlivukuf atama işlemlerinin birlikte atanan eksperin değer kaybı tespitlerine ilgili raporunu bu düzlem üzerinden hazırlayacağı, tarafların raporda kayran kayran tespitlere bu ortam üzerinden itiraz edilebileceği, isterlerse itiraz eksperi ve yargıcı eksperi dahi atayabileceği kaydedildi.

Uygulamanın, türe sahiplerinin ayar kaybı hesaplama ve raporlama süreçlerinin tamamını kendisinin yönetebilmesini, ekspertiz raporuna zorlamasız ulaşmasını sağlayacağı dökme açıklamada, “Ayar kaybı tespitlerinde standartlaşma sağlayacak bu uygulama ile türe sahiplerinin gidiş geliş kazası sonrasında araçlarında oluşan değer kaybına ilişkin tazminat ödemelerini arz çabuk benzeri şekilde elde etmelerine, emniyetli bire bir tazmin süreci oluşturulmasına imkân sağlanacak.” ifadelerine vadi verildi.

Açıklamada, SBM bünyesinde oluşturulan söz konusu platformun 1 Orak Ayı Cuma Namazı haset yürürlüğe gireceği belirtildi.

SEDDK: Mecburi trafik sigortasında teminatlar 0 oranında artırıldı

 

Gidiş Geliş sigortasında yüzde 25 artma

 

Türkiye’bile 187 bin 963 sayı kişioğlu yaralanmalı trafik kazası meydana geldi

 

Share: