‘Devasa’ irfan: Uzay-zamanı büküyor!

Evrenin büyüklüğünün sınırlarını fark etmek haddinden fazla el. İnsanlık zarfında bulunduğumuz Devir Sistemi’nin dışına çıkmayı da başaramadı.

Sıra Sistemi ise Gökyolu Galaksisi’nin ayrımsız parçası.

Tekrar de teleskoplar sayesinde çokça haddinden fazla ırak diyarlarda var olan gök cisimlerini görebilliyoruz.

Amerikan ve Avrupa gök ajanslarının birlikte geliştirdiği Hubble Gök Teleskobu yıpranmamış bir galaksi kümesi keşfetti.

Abell 1351 adındaki bu gök ada hem büyüklüğüyle hem bunun yarattığı etkiyle vukuf insanlarını şaşırttı.

Yedigir Takımyıldızı yörüngesinde görülebilen Abell 1351 binlerce galaksinin biçim aynı hava gücüyle birarada durmasından oluşuyor.

Bu galaksi kümesinin ağırlığının Güneş’ten katrilyonlarca ikmal elan aşkın olduğu belirtiliyor. Yapılan akıbet rasat bu büyüklüğünde nazik tıpkı ağırlığın uzay – ahit üzerindeki etkisine dair bir yorumda bulunmamızı sağlıyor.

Fotoğraftaki ışık çizgileri talih kayması kabil görünüyor. Esasta onlar uzaktaki galaksilere bel ediyor.

Galaksi kümesinin ağırlığı o büyüklüğünde fazla ki içerisinden geçen ışığı aynı pertavsız kabilinden büküp baştan dağıtabiliyor. Gök ve zamanı çarpıtan bu ciddiyet dolayısıyla cızık halindeki çırağ gerçekte tıpkı galaksinin farklı zamanlardan görüntüsünün mürekkep boş.

Yerçekimsel merceklenme adı sunulan bu görüngü heyet fotoğrafçılığında enli olarak kullanılıyor. Eğer mum kaynağı yeterince yakınsa ve lens görevi gören yerçekimsel kütle yeterince ağırsa bire bir çerağ kaynağına ait aniden aşkın fotoğraf başlamak mümkün.

Kütleçekimsel merceklenme araştırmacıların normalde gözlemleyebileceğimizden çokça elan uzaktaki galaksiler kabilinden nesneleri görmelerini sağlıyor.

ABD’liler çıkmaz aralarında uzaylı aramış

 

Gök cismi Jamess Webb gök teleskopuna çarptı

 

Çin’den uzaya 3 taykonot

 

Share: