Devrez Kızlaryolu Barajı’nda icraat sürüyor

Çankırı’da Tarım ve Orman Bakanlığı Kerem Su İşlerince yapılan Devrez Kızlaryolu Barajı’nda çalışmaların tekmil hızıyla bitmeme ettiği bildirildi.

Kerem Akarsu İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğünden yapılan bağlanmış açıklamada, DSİ Umumi Müdürlüğünün, inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu özellikle içme, istimal ve sanayi suyu üretimine müteveccih tesisler almak amacıyla, hidroelektrik enerji üretimi, zirai sulama, atık su arıtımı, lüks kontrolü kabil çokça açık bire bir yelpazede mühendislik yapıları yoluyla milletin hizmetine sunduğu belirtildi.

DSİ yatırımlarının kaynağını teşekkül eden suyun, dirimsel öneminin yanı sıra parçalanmamış istihsal süreçlerinin bile asıl girdilerinden birini oluşturduğu aktarılan açıklamada, “Ulaştığı değme alanda adeta zincirleme tıpkı reaksiyona sebep olan akarsu, hem sektörel hem üstelik sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun ekincilik ve sanayide yarattığı aktif etki, açık gelişim sahalarının doğmasına de çevirici oluyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine düz verilen DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, barajın Kurşunlu ilçesinin 7 kilometre güneydoğusunda, Devrez Çayı üzerinde mensur edildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Temelden 91.5 metre yüksekliğinde ve 114,56 milyon metreküp su biriktirim hacmine topluluk olan Kızlaryolu Barajı’nda yüzdelik 47 seviyesinde fiziki tahakkuk sağlanmış olup, icraat cemi hızıyla devam etmektedir. Sulama ve erke gayeli mensur edilen Kızlaryolu Barajı, aracısız basınçlı borazan sistemiyle 3 ilde Çankırı 58 bin 660 dekar, Çorum 60 bin 645 dekar, Kastamonu 24 bin 555 dekar girmek amacıyla hep 143 bin 860 dekar sulanabilecek ve baraj eteğine yapılacak olan HES ile 5.0 MW enerji üretilecek. Projenin cümle aşamalarının tamamlanması neticesinde 2022 ünite fiyatları ile mutluluk ekonomisine almanak tahminî 288 milyon teklik yardım sağlanması hedeflenmektedir. Bölgede yapılacak sulu ziraat ile birlikte hem yörede nişane çeşitliliği sağlanacak hem da tarlalardaki ürün artacaktır. Bunun neticesinde 72 bin kişiye istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir.”

Share: