Dinç siber güvenlikçilerin amacı ‘terörle mücadele’

– Canlı siber güvenlikçilerin amacı ‘terörle savaşım’

SAMSUN – TEKNOFEST KARADENİZ’de 37 bin kol arasından finale kalan siber düzenlilik uzmanı Birey Cebeci ve ekibi, geliştirdikleri GECE BEKÇISI Siber Işlik Projesi’yle siber alanda terörle mücadele etmeyi hedefliyorlar.

Terörle savaş üzere Siber Işlik Projesiyle TEKNOFEST KARADENİZ’e katılan siber düzenlilik uzmanı Can Cebeci, Eğitim Bilimi Teknolojileri Yarışması’nda 37 bin ekip arasında finale küsurat 10 ekipten biri olma başarısını elde etti. Geliştirdikleri projenin siber milli savunma sisteminde da kullanılabileceğini tabir fail Cebeci, siber güvenlik alanında sektörün elemen ihtiyacının karşılanması için üstelik eğitimler düzenlediklerini söyledi.

“Savunmalı değil atılım moduna geçmeyi planlıyoruz”

Amaçlarının savunmalı değil hareketli moduna salmak olduğunu tamlayan siber düzenlilik uzmanı Fert Cebeci, “Projemiz yetişek kategorisinde gözüktüğü kabil siber düzenlilik eğitimidir. Tıpkısı öğrencinin yahut bir gurur personelinin sıfırdan alınıp istikbal seviyeye kadar getirilmesine yardımcı evet. Siber asayiş çokça mütenevvi ayrımsız alandır. Ofansif, defansif alanları mevcuttur. Biz kişileri sıfırdan başlatarak ati seviyeye kadar siber asayiş eğitimlerini tamamlamasını ve tamamlandıktan sonra matlup alanda personel yetiştirmek talip kuruma ve ululuk yerlerine personelleri istihdam oluşturmayı amaçlıyoruz. Temel amacımız vatanımızı milletimizi sevdiğimiz için terörle mücadelede, FETÖ’yle mücadelede önde durmak, mahdut dışından aldığımız siber saldırılara cebin savunmalı değil hücum moduna geçmeyi planladığımız üzere bunları ileriye taşımayı düşünüyoruz” dedi.

Projelerinin özellikleriyle ilgili brifing yapan Can Cebeci, “Projemiz 16 şerha esas kategoriden oluşuyor. amma velakin 16 çıngı kategorinin 230 parça zir kategorisi var. Bu terbiye platformunun içerisinde 850 devam eğitim bilimi videosu mevcuttur. amma velakin kendimizin yazdığı banak dosyaları, PDF’ler ve evraklar mevcuttur. Öte yandan tıpkısı kişiye banka sistemine elbette siber geveze yapılır, bu öğretilir. Ondan sonra öğrendiğini hatalı benzeri aha kullanmaması için banka simülasyonuna siber akın yapması öğretilir. bununla birlikte ayrımsız yaşama akın durumundayken sair kişide bu saldırıyı önleme komisyonunda bulunur ki tıpkısı saldırı lacerem tayin edilir, kuşkusuz giderilir öğrenmesi için. Bu sayede bire bir bankaya 2 kesim personel yetiştirmiş oluyoruz” diyerek konuştu.Share: