Dinç vücut ihya sporcusu Türkiye’de tıpkısı ilki başardı

Profesyonel üzeri geliştirme sporcusu Mustafa Yıldız, tarihi tıpkı başarının altına imza attı. Talih, Olympia Amateur Eastern Europe’bile böke olduktan bilahare dünyanın değişik ülkelerinden atletlerin karşılaştığı, şampiyonlar şampiyonunu yakalamak amacıyla yapılan overall kıyasında 2’nci olarak Pro Card almaya hak kazandı. Türkiye birlikte sunu zinde yaşta Pro Card sahibi olan 29 yaşındaki atlet, Pro Lig’üstelik kamet gösterip, dünyanın yeryüzü iyilerinin meydan aldığı Mr. Olympia’ya katılmak üzere uğraş verecek.

Uzun tıpkısı süredir Avrupa’nın üst ihya alanında genişlik prestijli yarışmalarından biri olan Olympia Amateur Eastern Europe yarışmasına hazırlanan Mustafa Baht, organizasyonda birlik rakiplerini geride bırakmayı başardı. Şans, Super Heavy Weight kategorisinde rakiplerinden; beğenilen, simetri ve proporsiyon alanlarında iri farklarla sıyrılıp, yarışmayı böke namına tamamladı. 29 yaşındaki sporcu, bökelik sonrasında dünyanın değişik noktalarından katılan atletlerin kozlarını paylaştığı ve tüm sıkletlerin katıldığı şampiyonlar şampiyonu overall kıyasında 2’nci adına International Federation Of Body Builders (IFBB) Pro Card’ın sahibi oldu. Open Super Heavy Weight kategorisinde aheste sıklette savaş yazar, Pro Card düzlük Nasip, ayrıca tarihi bire bir başarının de altına imza atmış oldu. 29 yaşındaki sportmen, Türkiye’dahi bu kartı almayı başaran genişlik güre atlet unvanını elde etti.

Mr. Olympia için en koca etap: Pro Card

Milli atlet, Pro Card sebebiyle kariyerine hevesli beden ihya sporcusu kendisine bitmeme edebilecek. Baht, Pro Card yardımıyla gövde ihya sporunun Acun Kupası olarak kabul edilen Mr. Olympia’bile de destan tayin şansına topluluk olacak. Ancak Talih’ın, dünyanın yeryüzü iyileriyle yarışabilmesi amacıyla aç müsabakalarda yani Pro Lig’da birincilik elde etmesi yahut dereceye girmesi gerekiyor.

“Yıllardır manzara ediyordum”

Kazandığı büyük başarının peşi sıra açıklamalarda bulunan Nasip, “Pro Card, dar sporcuya veriliyor ve Pro Card’ı kazanmayı yıllardır sahne ediyorum. Kariyerimde muhteşem ayrımsız kilometre taşını geride bırakmış bulunuyorum. Pro Card, dünyanın sunu ongun sporcularının vadi aldığı Mr. Olimpia’dahi savaş etmem üzere balaban benzeri fırsat. Demincek haddinden fazla daha tahakküm ayrımsız proses beni bekliyor. Pro Lig’da birbirinden kavi adlar ile yarışacağım. Çok çalışıp, iyi aynı kademe elde ettikten sonraları Mr. Olimpia’birlikte kamet gösterebilecek ayrımsız seviyeye gelmeyi hedefliyorum” dedi.

“Ülkeme bu zaferi getirmiş girmek beni onurlandırıyor”

Kader, şu dakika bulunduğu konuma haddinden fazla zorlu yollardan geçerek geldiğini belirtti. Tahammülfersa tıpkısı azim ve yerleşme sergilediğini vurgulayan milli sportmen, “Pro Card’ı alabilmek üzere çok ayrıntılı yıllar mücadele ettim. Böylesine balaban bir başarıyı elde edebilmek amacıyla kararlılık çok muhteşem. Ülkeme bu zaferi getirmiş almak beni onurlandırıyor. Şimdi ise elan büyük hedefler amacıyla elimden geleni yapacağım” diyerek konuştu.

10 organizasyonda 5 şampiyonluk

Milli sporcu, şu temel kadar kariyerinde 10 iri organizasyonda mücadele etti. İlk adına 2016’bile Türkiye şampiyonu olan Kader, 2017’birlikte tüm 3 organizasyonda takat sınırı sergiledi. Milli sporcu, Acun Idmansız Üzeri Geliştirme Birliği (WABBA) aracılığıyla düzenlenen organizasyonu birincilikle noktalarken, NAC World turnuvasında ise ikinci oldu. Mustafa Kader, peşi sıra WBBF European Championship şampiyonasını zaferle tamamladı. 29 yaşındaki sportmen, 2018’dahi ise Olympia Amateur’un iki ayağına katıldı. Kader, İspanya’üstelik 2’ncilik elde ederken Portekiz’üstelik ise 5’inci oldu. Milli atlet, 2019’dahi William Bonac Classic Dünya Şampiyonası’nda kürsünün 3’üncü basamağına çıktı. Bir yıl içerisinde planlı Rusya’daki arsıulusal turnuvada gestalt gösteren Baht, bu organizasyonu üstelik şampiyonlukla tamamladı. Yıldız, bu sene içerisinde ise Olympia Amateur Eastern Europe Overall’da ikincilik elde ederken, benzeri organizasyonun Olympia Amateur Eastern Europe kategorisinde şampiyon oldu.

Spor hayatına ayak topu oynayarak başladı

6 Orak Ayı 1993’te Sakarya’birlikte dünyaya gelen Mustafa Baht, spor hayatına 11 yaşında futbol oynayarak başladı. Talih, 2 sene boyunca tor liglerde gestalt gösterdi. Tıpkısı arkadaşının tavsiyesi ile judoya başlayan Şans, güdük sürede maçlara çıkabilecek ayrımsız duruma geldi. Kader, Avrupa Şampiyonası’na birkaç bir müddet kala yaşadığı bisiklet kazasında omzundan sakatlandı. Doktor, milli sporcuya 2 sene süresince spor yapmaması gerektiğini söylese üstelik tahammülfersa tıpkısı azim örneği gösteren Felek, 3 ayda kafasız döndü. 15 yaşında fitness kariyerine başlayan Kader, kestirmece 4 yıl sonraları heveskâr olarak bu spora devam ika kararı aldı. Sakarya Üniversitesi Spor Akademisi’nde eğitim bilimi hayatına devam fail Şans, spor yaşamında çokça taraflı oluşu ile dikkat çekti. Basit yaşlarda futbol ve judo fail Yıldız, üzeri geliştirme sporunun yanına, tenis, hentbol, yüzme ve heveskâr masörlük üzere branşları dahi ekledi ve bu alanlarda antrenörlük belgeleri aldı. Yaşamını İstanbul’birlikte sürdüren Kader, spor bilimleri fakültesinden çıkışlı olmuştur.

8 bin enerjik üyesine online danışmanlık hizmeti veriyor

Günümüzde uygun kendisine hususi ders eğitimleri veren Şans, İstanbul Kadıköy’bile mevcut ofisinde müşavirlik hizmeti de veriyor. Antrparantez herkesin spor yapabilmesi amacıyla ulama vermeye çalışan milli atlet, #BEGREENTEAM Fitness takımını kurdu. Şans, bu yapı doğrultusunda; kendini yükseltmek, zinde dirim ve hedeflerine akıllıca yollar ile yansımak isteyen herkese yardımcı olmayı amaçlıyor. İnternet üzerinden online namına müşavirlik hizmeti veren Mustafa Şans’ın bünyesindeki BeGreen’in ise 8 bin enerjik üyesi var. Felek, bu sektörü domine eden ve öncü isimlerin başında geliyor. – SAKARYA

Share: