Direksiyonda fenalaşan Bulgar TIR şoförü, Türkiye’de sağlığına kavuştu

MERSİN’den yola çıkıp, Adana’birlikte yönelteç başında fenalaşan Bulgaristan tabiiyetli TIR şoförü Yuri Asenov Cherneva’nın (56) durumu GPS’ten ayırt edilince çalıştığı firmanın yetkilileri, Türkiye ile irtibata geçti. Tamlanan bölgeye revan keyif ekipleri, bilinci sınırlanmış bulunan Cherneva’yı Adana Kent Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ne kaldırdı. Solunum ve iveğen böbrek yetmezliği belirlenen Cherneva, tedavisinin peşi sıra Türkiye’da sağlığına kavuştu.

Bulgaristan ile Türkiye beyninde 14 yıldır TIR şoförlüğü özne, evli ve 2 bala babası Yuri Asenov Cherneva, Mersin’in Tarsus ilçesinden aracına malzeme yükleyip, yola imdi. Adana’nın Pozantı ilçesinde 1 saat sonradan yönelteç başında fenalaşan Cherneva, TIR’ı zorlukla durdurup, yığıldı. GPS cihazından, firmanın Bulgaristan’daki merkezine, TIR’ın tempo planına yeraltı durduğuna dayalı sinyal gitti. olağan dışı aynı madde olabileceğini düşünen yetkililer, Cherneva’yı aradı. Telefonu açıp, “Ölüyorum” diyen çoban, elan aşkın konuşamadı.

16 BÖLÜM BUNALTICI BAKIMDA KALDIDaha bilahare firma yöneticileri, Türkiye Esenlik Bakanlığı ile iletişime geçerek durumu bildirdi. Harekete sabık ekipler, TIR’ın durduğu bölgeye gitti. Bilinci ilişkin bulunan şoför, ambulansla Adana Site Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ne getirildi. ‘Salmonella’ bakterisi nedeniyle teneffüs ve iveğen böbrek yetmezliği yaşadığı belirlenen Cherneva, 16 dönme pahal bakımda kaldıktan sonradan nefroloji servisine makbuz. Tedavisi tamamlanan Cherneva, ardından taburcu edildi.’NE KADAR TEŞEKKÜRNAME ETSEK AZ’Bulgaristan’dan kardeşi Nicolina Yurieva Cherneva ile gelişigüzel Türkiye’ye mevrut TIR şoförünün kızı Ralitsa Yurieva Cherneva, “Babam, 16 dolaşma bilinci ilişkin şekilde kaldı, durumu çok ağırdı ancak burada hastanenin yöneticilerinden doktorlara, hemşirelerden sililik elemanlarına kadar dizge bizimle bildirme bol şekilde ilgilendi. Hangi büyüklüğünde teşekkürname etsek beş altı. Çok iri ceht gösterdiler. Türk sağlıkçılarının bu ilgisi ve emeği olmasaydı babam, hayatta olmazdı. Bize gösterilen rabıta ve iyilikleri on paralık unutmayacağız” dedi.’YENİDEN DOĞDUM’TIR şoförü Yuri Asenov Cherneva de dünyaya baştan geldiğini belirterek, “Fenalaşınca kazaya defa açmamak için fren yaptım. Birkaç zaman bilahare illet durduğumu gözlemek amacıyla çalıştığım firmadan aradılar. Açıp, çabucak ‘Ölüyorum’ dedim. Telefon elimden düşmüş, sonraki 16 zaman boyunca bilincim mecbur artmış. Kızlarımın anlattığına bakarak, etibba beni yetirmek için haddinden fazla şişman çabalama sarfiyat etmiş. Hepsine ayrı ayrı teşekkürname ediyorum” diyerek konuştu.

Doç. Dr. Emrah Günay ise “Hastamız bakteriyel enfeksiyona sınırlı solunum ve iveğen böbrek yetmezliğiyle gelmişti. Gösterişli bakım takiplerinin arkası sıra kliniği düzelince nefroloji servisine devraldık. Takiplerinde şu anda böbreği bile düzeldi” dedi.

Share: