Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Denizli STK Buluşmaları’nda konuştu: (1)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna ve Rusya arasındaki gübre meselesiyle ilgili, “Şimdi kamu dünyanın ihtiyacı olan gübrenin, hem Ukrayna hem birlikte Rusya gübresinin arsıulusal piyasalara, mecmu gerekseme duyulan ülkelere gitmesi üzerine dahi tıpkısı çaba harcama ediyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, Nihat Zeybekçi Kurultay ve Hars Merkezi’nde planlı Denizli STK Buluşmaları’nda yaptığı konuşmada, kültürüyle ve tarihi zenginliğiyle gelişigüzel artık Türkiye’nin, uran ve ticaretiyle dinamik bir mutluluk haline geldiğini söyledi.

Dış politikayı müteşebbis ve insani dış yöntem namına tanımladıklarını belirten Çavuşoğlu, “Bu girişimcilik haddizatında lüzumlu sivil toplum örgütlerimizin, lüzumlu gelişim dünyamızın girişimciliğinden esin aldığımız aut siyasa, bu yöntem üstelik uyarladığımız aynı girişimciliktir. ve global gelişmeler karşısında müteşebbis olmamız geçişsiz. Faal olmamız lazım. Dokunaklı yol yürütmemiz geçişsiz. Zira küresel sistemin yetersizliğini seçme yerde vurguluyoruz. Bu sistemin, toptan sistemin sorunları çözmesini beklersek yanılırız. Tığ aynı taraftan uluslararası sistemin reforme edilmesini savunurken ve pekâlâ rakiplik edileceğine dair efkâr ortaya koyarken Cumhurbaşkanımızın liderliğinde diğer taraftan bile hareketli bir aut yöntem izliyoruz ve sorunların çözümüne ulama sağlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, dünyanın her durumunda dengeli dış politika izlemeye çalıştıklarını anlatarak, “Soylu Erki çıkarlarımız neredeyse oralara gezmek istiyoruz. Krizlerin etkisini en aza indirmeye çalışırken, tabii seçkin kriz fırsatlarıyla beraber üstelik geliyor. O fırsatlardan özel sektörümüzde, sivil topluluk örgütlerimizde yani cümle topyekun yerine bittabi istifade edebiliriz? Gene bu öz bölgemizdeki ülkelerle birlikte teşrikimesai yaparak bunlardan faydalanmaya çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Son bire bir haftadır güçlükle dışında sonsuz temaslarda bulunduklarını hatırlatan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şanghay İşbirliği Teşkilatı’na gittik. Şanghay İşbirliği Teşkilatı’nda diyalog ortaklığı statümüz var, davet edildik. Orada üyelik üzerine dahi davetler geldi. Acun ve özellikle Batı’da hastalık oluştu. Hızlı Hızlı akıllarına istifham işaretleri geliyor. Amma şurası tefhim etmek isterim; 53 yıldır Avrupa Birliğinin kapısında bekletilen bir ülkeyiz. Yani Avrupalılar şurası söylüyor; hele Avrupa Birliği, ‘Ne içeriye gir hangi birlikte kapımdan uzaklaş’. Imdi yani buna dayanma fail ayrımsız ülke namevcut. Bizim çıkarlarımıza dahi aksi. Esasen izlediğimiz siyaset, aha Ukrayna-Rusya Savaşı’nda de bu muvazeneli politikanın faydasını görüyoruz. Hem Rusya’yla hem üstelik Ukrayna’yla bu anlamda konuşabilen apayrı ayrımsız NATO üyesi büyüklük da yok, ayrıksı Avrupa’de de bir ülkede bulunmayan. Yani ahbaplık etmek isteyenlerin dahi böyle tıpkısı kapasitesi bulunmayan. Dolayısıyla bizim özge bölgelerle üstelik olan ilişkilerimiz gerçekte kimsenin zararına değil. ve biz bu dengeli politikamızı müteşebbis ve insanca tatlılıkla inşallah bitmeme ettireceğiz.”

Daha Çok Türkiye’da değişik ülkelerin arabulucularını yetiştirdiklerini dile getiren Çavuşoğlu, diplomatları bu anlamda birlikte yetiştiren nadir ülkelerin başında olduklarını ve ayrı ayrı kıtalardan ülkelerle ayrı ayrı formatlar oluşturarak aksiyon birliklerini değme alanda güçlendirdiklerini aktardı.

Mevlüt Çavuşoğlu, hele Türkiye’nin azık kriziyle ilişkin oynadığı rolün ne büyüklüğünde muhteşem olduğunu BM’ye gidince gördüklerini vurgulayarak, “Özellikle tahıl anlaşması bizim iki tarafla olan, biraz geçmiş anlattığım o kararlı ilişkilerimizin, bereketli ilişkilerimizin neticesidir. BM ve sair arsıulusal örgütler bir tane başına bunları başaracak güçte değil maalesef.” görüşünü paylaştı.???????

Çavuşoğlu, en son Ukrayna’yla Rusya ortada hava takasının gerçekleştirilmesini sağladıklarını anımsatarak, “Bu esasta bizim Lviv ziyaretimizde bile gerçekleştirilecekti. Amma tarafların işte belli isimleriyle anlaşamaması daha bilahare müzakerelerin bitmeme etmesini gerektirdi. ve sunu sonunda birlikte bu konuda bir adımı başardık amma bunun devamının gelmesi lazım. Deminden cemi dünyanın ihtiyacı olan gübrenin, hem Ukrayna hem dahi Rusya gübresinin uluslararası piyasalara, bütün ihtiyaç mahsus ülkelere gitmesi üzerine dahi aynı çaba sarfiyat ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

(Sürecek)

Share: