Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Denizli’de matbuat toplantısı düzenledi: (2)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlal etmesiyle ilgili yerine Türkiye’nin zaruri tedbirleri alacağını bildirdi.

Çavuşoğlu, AK Fırka Denizli İl Başkanlığında düzenlediği matbuat toplantısında, Türkiye’nin çevresinde birçok ülkü yaşandığını belirterek Türk milletinin ve Türkiye’nin çıkarlarını korumaya bitmeme edeceklerini söyledi. Çevredeki sorunların etkilerinin genişlik aza azaltmak amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Çavuşoğlu, “Bugün uluslararası hep dünya sorunlarının çözümüne katkı sağlayamayacak durumda maatteessüf. Cumhurbaşkanımız de ‘Dünya beşten büyüktür.’ derken, ‘Daha adaletli bir dünya mümkündür.’ derken bunu anlatmaya çalışıyor, buna aksan yapıyor. Zımnında arsıulusal sistemin algın olduğu aynı dönemde sorunların çözümünde ön plana çıkan aktörler var. Bunların başında dahi Türkiye var.” dedi.

Libya’yı 3 Ekim Pazartesi haset görüşme edeceklerini tamlayan Çavuşoğlu, “Önümüzdeki dönemde birlikte dokunaklı tıpkı dış siyaset bizleri bekliyor. Dünyanın seçme yerinde canlı olmamız lazım. Katılmamız müstelzim çok mehabetli zirveler, toplantılar var, bunlara katılacağız. Burada Türkiye’nin düşüncelerini, tespitlerini, tavsiyelerini inşallah paylaşma fırsatı bulunacağız.” diye konuştu.

Yunanistan’ın adalardaki ihlalleri

Yunanistan’ın uluslararası hukuka çap bire bir şekilde silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlal ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Biz üstelik elimiz kolumuz bağlı kalmayız, tığ de gerekli tedbirleri alacağız. Diğer taraftan KUL, biliyorsunuz bitaraflık politikasını nakzen sonuç zamanlarda Yunanistan’ın lehine adımlar atıyor, eskiden denge politikası izliyordu. Ayrıca Cenup Kıbrıs Anadolu Yönetimi’ne yönelik silah ambargosunu bir yıllığına kaldırdı. Zımnında güvenceci mutluluk olarak tığ da inşallah Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne lazım takviyeleri birlikte yapacağız. Lüzumlu Ege’bile gerekse Kıbrıs’ta biz dahi zat çıkarlarımızı, güvenliğimizi korumak, sağlamak için ve Kıbrıs Türkü’nün haklarını yüklenmek üzere mukteza adımları kararlılıkla atacağız.”

“En haklı davamızda bile Türkiye’yi nahak göstermeye etkin uymazlık var”

Dış politikayı içteki verimsiz çekişmelerin dışında sancımak amacıyla himmet harcama ettiklerini dile getiren Icra Vekili Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhur Reisi’mız bile böyle arzu ediyor ve hakeza talimatlandırıyor ama tam buna rağmen elbette hangi yaparsanız yapın sunma selim davamızda üstelik Türkiye’yi nahak göstermeye müteharrik mugayeret var mı, var. Meclisteki tartışmalarda görüyoruz. Gelen istifham önergelerinde görüyoruz. Yani sistem doğru. Her şartta benzeri biricik Türkiye’ye nahak anlayışı bitmeme ediyor, meğer bu falsolu bir anlayıştır. Hakeza olduğu ahit birlikte bittabi lazım cevapları bile çevirmek durumundayız. Ülkemizin milli çıkarlarını çabucak dışarıda değil içeride da milli çıkarlarımızın aleyhine şekilperest sergileyenlere alın bile korumakla mükellefiz biz. O nedenle biz bu gayretimizi sürdüreceğiz. Aut politika, milli siyasa olduğu için seçme kesimin dahi destek vermesi gerekiyor. Elbette natamam varsa eleştirilecek, kusurlu varsa uyarılacak, bunlar olacak. Biz bunu katıksız karşılıyoruz ama hangi olursa olsun değme konuda özge ülkeler mevsuk, Türkiye haksız anlayışını de kabul etmiyoruz.”

“Müstelzim dersi verdik”

kimi zaman kâh muhataplarının yaptıkları karşı karşıya görüşmelere ilgilendiren farklı meşruhat yaptığına meni eden Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Ara Sıra muhataplarımız özellikle öz bağırsak politikasına yani siyasetine plan isnat etmek amacıyla evet da mensubu olduğu irtibat, aha Avrupa Birliğinden bahsedelim, buralara ‘Türkiye’ye gittim, onu bile dedim, bunu dahi dedim’ girmek amacıyla basının uğrunda da vacip, yersiz açıklamalarda bulunuyorlar. Bittabi herkesin görüşüne saygımız var amma Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı kendisine dahi bizim de bunlara karşılık vermemiz gerekiyor ve bu cevabımızı verirken de tabii mahsus tıpkı üslup süresince diplomasinin içinde kalarak cevaplarımızı veriyoruz amma bu kâh ihvan da yani ya siftinlik birlikte görüşmelerde üstelik en üst Alman bakanla birlikte İstanbul’üstelik yaptığımız konuşma, ongun benzeri müzakere olmadı. Zira tamamen Yunan tezlerini savunan Türkiye’nin egemenliğini sorgulamaya cüret eden bire bir yaklaşım içindeydi. Biz de müstelzim dersi verdik. Basın toplantısında ise galiba tıpkı ilam zarfında haklılıklarımızı ortaya koyduk.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bakım etmeye çalıştıklarını, bu süreçte çokça aktörlü tıpkı aut yöntem izlediklerini aktaran Çavuşoğlu, “Bu vakit kaybetmeden Mevlüt Çavuşoğlu’nun politikası değil, ben burada bu ekibin bire bir parçasıyım. Yani ekip adına DÜRÜST Parti olarak inşallah yaptıklarımızı bugüne büyüklüğünde yaptıklarımızı bundan sonra de yapacaklarımızı ruz genişlik bereketli şekilde değerlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

“Dünyanın birçok yerinde göçmenlerin elem muameleye maruz kalması utanılacak bire bir nitelik”

Nazır Çavuşoğlu, göç sorunun dünyanın temel sorunlarından biri olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

“Bu soruna rasist bir yaklaşımla değil vakit kaybetmeden asayiş perspektifinden bakmayarak, insanı boyutuyla beraber benzeri toplumsal vakıa kendisine değerlendirerek birlik yönleriyle çokça yakından ilgilenip politikalar çıkarmak lazım. Tıpkı bizim yaptığımız üzere. Türkiye’da arızi kendisine mevrut göçmenlerin ilkin Suriyeliler girmek amacıyla ülkesine dönmesi amma bu dönüşün güvenli ve benbenci bir şekilde olması gerekiyor. Şu temel kadar 520 binden fazla Suriyelinin Suriye’ye dönmesi, Türkiye’deki Suriye’nin dönmesi birlikte aynı bu çerçevede olmuştur ve oraya döndükleri antlaşma onlara sunması gereken, almaları müstelzim temel hizmetlerin bile tıpkı şekilde sağlanması. Afganistan’dan, Pakistan’dan, Afrika’dan gelenler, İçişleri Bakanımız birlikte bu rakamları paylaşıyor amma tığ bu konularda özellikle insancasına yaklaşımımızla dünyada kat sayı gösterilen bir ülkeyken söz misali Yunanistan’ın Avrupa Birliğinin gözetiminde Frontex’in sebebiyle denizin ortasında insanları öldürmesi. Dünyanın bir nice durumunda göçmenlerin bir nice şiddetli muameleye maruz kalması beribenzer utanılacak aynı durumdur.”

Ukrayna’de bazı bölgelerde yapılan referandumu tanımayacaklarını daha evvel açıkladıklarını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye namına ilkeli bir dış siyasa izlediklerini ve kararlı politikalarının bütün dünyaya emsal olduğunu vurguladı.

İsrail

Çavuşoğlu, tıpkısı basın mensubunun sorusu konusunda, “İsrail’le ilişkilerde yeni hükümette, bakir Cumhurbaşkanı gene yıpranmamış bir süje açım imkanı bulduk. Bu diyaloğun bile faydasını gördük. Lazım düet ilişkilerde gerekse lehçe konularda ama alelhusus de Filistin meselesinde de bu direkt temasın faydalarını görmeye başladık.” dedi.

Yaptıkları görüşmelerde Filistinlilerin mesajlarını İsraillilere ilettiklerini kaydeden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tek zaman Filistin davası pahasına bu ilişkileri normalleştirmeyeceğimizi dahi başından beri söylüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mız, Başbakan Lapid’le New York’ta yaptığı görüşmelerde bile eksiklikleri, yanlışları hepsini örtüsüz söylemiştir, özden bir ziyaret olmuştur. Demincek, Cumhurbaşkanı Herzog geldi. Ben daha sonra İsrail’e gittim. Lapid, Dışişleri Bakanı adına, Başbakan olmamıştı, Türkiye’ye geldi. Tabii demincek İsrail’bile benzeri intihabat var. Seçimlerden sonradan bu karşılıklı ziyaretler, bu diyalog bitmeme edecektir ve Reisicumhur’mızın üstelik bu iadeyi müzakere çerçevesinde – takdir kendilerinindir – İsrail’i müzakere etmesi dahi gayet doğaldır.”

(Bitti)

Share: