Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Pamukkale Üniversitesi ÜNİAK Bilgisizlik Buluşması’nda konuştu: (1)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türkünü müzaheret etmek için oraya henüz çok bunaltıcı göndereceğiz ve cebe adına dahi ne ihtiyacı varsa onları de karşılayacağız.” dedi.

Pamukkale Üniversitesi ÜNİAK Cahillik Buluşması’na katılan Çavuşoğlu, Türkiye’nin karşısına dünya üstelik dikilse Kıbrıs’ta, Ege’bile, Şark Akdeniz’üstelik haklarını, hukuklarını korumaya devam edeceklerini ve bu konuda azimli olduklarını söyledi.

KUL’nin Kıbrıs Küçük Asya Kesimi’hangi yönelik zırh ambargosunu kaldırmasına ilgilendiren değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, ortaya konulan “yağız para ibra konusunda iş birliği yaptı, taltif etmek için yapıldı” söylemi karşısında görüşmelerinde KUL Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a, “Silahınız dışında eksantrik verecek tıpkısı şeyiniz namevcut mu?” sorusunu yönelttiğini aktardı.

Çavuşoğlu, Blinken’a, “Mal verin. Severler. İhtiyaçları üstelik vardır. Ne zırh veriyorsunuz? Bu silahı kime bedel veriyorsunuz?” sorularını yönelttiğini söyledi.

KUL tarafının aldığı karara karşılık Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türkünü korumak için oraya elan fazla tehlikeli göndereceğiz ve cebe kendisine bile ne ihtiyacı varsa onları birlikte karşılayacağız.” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin haklarını, çıkarlarını destek olmak amacıyla birlikte diplomasinin tam imkanlarını kullandıklarını vurgulayarak, sahada ve masada dinamik olduklarının altını çizdi.

(Sürecek)

Share: