Diyarbakır bilgi! Diyarbakır’da “Sur Ekin Yolu Festivali” başladı

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Talih Ekin Yolu Festivali’nde, “Şark’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız. Bu yıl 5’e artık, önümüzdeki yıl 10’a çıkacağız ve değme yıl bu sayıyı artırarak, bütün illere ulaşmış olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri yaymak.” dedi.

Türkiye Firez Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’üstelik düzenlenen Sur Kültür Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Bakan Ersoy, Firez ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Vali Ulvi İhsan Su, Uğur Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Dikici, AK Tümen Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, AK Tümen MKYK Üyesi Alaattin Parlak ve DOĞRU Fırka İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın ile “Amida Höyük ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Yağız Beyaz Zehir Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Hafriyat İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü aracılığıyla açılan “11. Kılık Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Eserler Sergisi”ni gezdi.

Daha sonra, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Firez Yolu festivallerinin Beyoğlu Firez Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Nezaret adına bu festivalleri Anadolu’ya ifşa kararı aldıklarını söyledi.

“Ati yıl arttırma 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Firez Yolu ile başlayan festivallerin Payitaht Kültür Yolu Festivali bitmeme ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Gizemci Çalgı Aleti Festivali izledi. 1 Ekim’de Beyoğlu ve Başşehir Ekin yolu festivalleri başladı. Şimdi Gün Doğusu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız, Uğur Kültür Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını da bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5’e çıktı, önümüzdeki sene 10’a çıkaracağız ve rastgele sene bu sayıyı artırarak, bilcümle illere başarmış olacağız. Gelecek yıl arttırma 5 şehrimiz geliyor, şu esas kadar 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, ati sene april ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’birlikte Efes Ekin Yolu Festivali’nin üstelik april ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Inhisar Fabrikası’nın restorasyon ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna büyüklüğünde tamamlanacağını tamlayan Ersoy, aktiflik alanını oluşturarak, april ayına İzmir’i de eklediklerini tabir etti.

Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eylül ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu da Kültür Yolu Festivali adına himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Firez Yolu Festivali olarak eylül ayında onu üstelik katmış oluyoruz. 2 şehrimize henüz katacağız. Biri muhtemelen Akdeniz Bölgesi, ötekisi Trabzon olacak. Çünkü önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek. Sonrasında büyük şehirlerimize, adım adım da Anadolu’ya yaymak.”

Bu festivallerin bildirme coşkulu bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, zira fotomaraton ile çok iyice fotoğraflar üretilip, bunların sosyal medya üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Alışılmadık aynı coğrafya”

Festivale katılan ışık muhabiri ve dokümanter yapımcısı gazeteci Ateşin Aral birlikte uygarlığın, “bereketli alem” diye tanımlanan, bilcümle insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde dahi bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Burası doğruluk etmediği günleri yaşadı. Amma deminden görüyorum kim; Diyarbakır hak ettiğini yaşamaya başlayacak. Çünkü 3 günden beri buradayım. Bu rüya yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan bütün Orta Doğu coğrafyasına yayılacak diyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Fotoğrafın önemine işaret eden Aral, fotoğrafın dünyada yer çok konuşulan miftah haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Neredeyse 2-3 bilyon insanın meşveret diline dönüştü. ve konuşacak bahis çokça Diyarbakır’a ilişik. Suriçi’nde yıllar geçmiş ilk defa alarga görüntü çekmiştim, alışılmadık benzeri coğrafya. Artık bakir devir geliyor insanlık için, Diyarbakır bile bunların başlangıcı. Apayrı illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu münasebet Diyarbakır’dahi yaptık? Buradaki fotoğrafhane arkadaşlarımız haddinden fazla amma çokça görmüş geçirmiş. Bölgede yıllardır değişik etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu tür etkinleri artıralım. Bu tıpkısı temel. Ayrımsız şehir coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında eksantrik kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında çokça henüz bereketli olur.”

Icra Vekili Ersoy ve beraberindekiler elan sonra Tutturuk Burcu’nda açılan “Inhina Erbil Renkler ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Direngen Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde planlı etkinliklere katılan çocuklarla mülaki Ersoy, “Âlem Sıra Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ilişik çekilen fotoğrafların vadi aldığı sergiyi bile gezdi, çalışmalarla ilgilendiren bilgi aldı.

Share: