Diyarbakır’da “Geçmişten Günümüze Arsıulusal Ergani Sempozyumu” düzenlendi

Diyarbakır’de “Geçmişten Günümüze Arsıulusal Ergani” konulu sempozyum yapıldı.

Dicle Üniversitesi (DÜ) 15 Temmuz Hars ve Kongre Merkezinde Valilik, Dicle Üniversitesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ergani Kaymakamlığı ve Ergani Belediyesi hareket birliğiyle planlı sempozyumda ilçenin tarihi ve kaymakamlık tarihinde öne çıkan kişiler ele alındı.

Ergani Kaymakamı ve Şehremaneti Başkan Vekili Ahmet Karaaslan, ilçenin âdemiyet tarihinin ve yerleşik hayatın önceki bukanak izlerini barından genişlik bayrı şehirlerden birisi olduğunu belirtti.

Çayönü Yerleşkesi ve Hilar Mağaraları’nın 10 bin yıllık geçmişe işaret ettiğini dile getiren Karaaslan, şöyle konuştu:

“Ergani, Küçük Asya ve Mezopotamya’nın bildirme çarkıt iskân merkezlerinden biri yerine görülmektedir. Buralar yerleşik hayata önceki sabık insanların toprağı ilk kez grup biçtiği, hayvanları evcilleştirdiği ve insan hayatını kolaylaştıran aletlerin yapıldığı yerlerdir. Dünyada şehir kültürünün ilk kez yaşandığı yerlerden birisidir. Devletimizin desteği sayesinde şalter olduğumuz bu araştırma ve bilgi şöleni ile Ergani’nin geçmişi üzerine henüz fazla bilgiye ulaşacağız. İlçenin binlerce almanak tanıdık tarihinin yanında esrarengiz küsurat ve adsız yönlerini bile keşfedeceğiz.”

DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç üstelik tarihi ve kültürel değerlere topluluk olan kaymakamlık için düzenlenen sempozyuma karı sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını tabir etti.

Bilgi Şöleni Aranjman Müesses Başkanı Doç. Dr. Oktay Bozan ise Ergani ve çevresinin tarihinin açığa çıkarılmasını, bölgedeki birçok zenginliği ele almayı amaçladıklarını dile getirdi.

Sempozyum 2 çağ sürecek.

Share: