Diyarbakır’da lokal lezzetlerin buluşması gerçekleştirildi

Diyarbakır Tecim ve Uran Odası (DTSO) tarafından düzenlenen ve Diyarbakır Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla desteklenen 55 ilden 157 firmanın katıldığı Mezopotamya Gurme ve Dernekevi Lezzetler Fuarı açılışı gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl 246 bin rekor ziyaretçi ve 52 değişik ilden 150 firmaya aile sahipliği fail ve geniş tıpkı yelpazede zengin haz çeşitliliği sunan 4.Mezopotamya Gurme ve Dernekevi Lezzetler Fuarı ile yerel ürünlerin markalaşarak yıpranmamış pazarlara inhilal hamlelerine oylumlu katkılar sağlanması hedefleniyor.

Bölge gastronomi turizminin gelişimi bakımından da kebir tıpkı düzlem olan fuar, Hatay’dan Adıyaman’a, Aydın’dan Afyonkarahisar’a, Ankara’dan Batman’a, Mersin’den Bitlis’e, Bursa’dan Çankırı’ya, Denizli’den Çorum’a, Düzce’den Elazığ’a, İstanbul’dan Erzurum’a, Amasya’dan Gümüşhane’ye, İzmir’den Malatya’ya, Antalya’dan İran Urumiye’ye kadar yedi ayrımlı coğrafi bölgeden ve yurtdışından gelecek olan 167 firma ve kuruluşun katılımıyla gerçekleştiriliyor.

15 Teşrinisani 2022 Salı günü dördüncü sefer kapılarını açan fuarda 55 değişik ilden 167 firma ve yapılış ürünlerini 6 dönme boyunca ziyaretçilerle buluşturacak. Yedi Coğrafi Bölge’nin eşsiz dernekevi lezzetlerinin sergileneceği fuarda, değer konuğu Hatay’a ait dernekevi yemekler bile hayalet mutfakta hazırlanarak ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Ünlü reis, tatbilir, öğretim üyesi ve bloggerların birlikte düz aldı aşındırmak atölyeleri, söyleşiler ve yarışmalar ile renklendi.

“Gurme fuarı bölgenin gastronomi turizmine koca bir bindi sağlayacak”

Diyarbakır Ticaret ve Uran Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya açılışta yaptığı konuşmada “Bu sene 4’ünüsünü düzenlemekte olduğumuz Tatbilir ve Yöresel Lezzetler Fuarımızı haddinden fazla degaje bire bir spektrum ile gerçekleştiriyoruz. Bu fuar ülkemiz ve bölgemiz gastronomi turizmine majör katkılar sağlayacak aynı fuar olması itibariyle az çok makro aynı fuar. Değme alanda olduğu kabil gastronomi alanında özellikle ilimiz Diyarbakır tutmak için bölgemiz mehabetli ayrımsız potansiyele erbap. 33 medeniyetin izlerini elan güzeşte üzere etkili tutan bu coğrafyada beherglas kültürün, beher lezzetin kendine has tıpkısı ayrıcalığı, cazibesi var. Bizler işte bu kültürel zenginliğimizi bilcümle dünyaya tanıtmak, bölgemizi gastronomi alanında tıpkı hat fora etmek için çalışmalarımızı yoğunlaştırmış bulunmaktayız. Kaynak kendisine 2020’de gastronomi alanında başlattığımız Coğrafi İşaret Tescili başvuruları çerçevesinde 64 ürünün başvurusunu yaptık. Bugün itibariyle 48 dernekevi lezzetimizin coğrafi belen tescil belgesini aldık. Ayrıca Karacadağ Pirinci, Boğazkere Üzümü ve Ilıca Biberi’nin Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescil Belgesini almak üzere başvuruda bulunduk. Haddinden Fazla yakın ayrımsız zamanda ilimizin birçok evcil im ve lezzetini dünya literatürüne yerleştiriyor olacağız. Nedeniyle kesim turizmine da çokça balaban katkılar sağlamayı umuyor, kararlılıkla çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz” dedi.

Diyarbakır Tecim Borsası Başkanı Engin Yeşil ise, 55 ayrımlı ilden 167 firma ve kuruluşun paydaşlık sağladığı fuarın Mezopotamya’nın ortasında tarihi, kültürel ve natürel zenginlikleri olan Hatay ve Diyarbakır illerinin ayrımsız birinden ayrımlı lezzetlerini tatmış ve tanıtmış olacaklarını söyledi. Yeşil, “Mezopotamya Tatbilir ve Dernekevi Lezzetler Fuarı, ensesi kalın zevk çeşitliliği sunan dernekevi ürünlerin markalaşması, coğrafi bel tescil belgeli ürünlerin bilinirliklerini artırarak yeni pazarlara teferrüç hamlelerinde koca benzeri mülakat noktası olacaktır. Buğdayın evvel evcileştirildiği, yerleşik tarıma önce geçilen, günümüz uygarlıklarının ve gastronominin başlangıç noktası olan ilimizde sizleri ağırlamaktan büyük onur duyduğumuz belirterek fuarın iyi olmasını dileriz” diye konuştu. – DİYARBAKIR

Share: