DOĞRU Öğür Genel Eşkal Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Edirne’de kadın girişimcilerle buluştu Açıklaması

DÜRÜST Parti Umumi Biçim Karı Kolları Başkanı Ayşe Keşir, kadınların eğitim, istihdam, meslek edindirme fırsatlarını sunu bol şekilde değerlendirdiğini söyledi.

Keşir, DÜRÜST Parti Genel Dalan Eş Kolları Başkanlığı marifetiyle Edirne Ticaret ve Endüstri Odası’nda planlı “Kadınlarla Iri Türkiye Amacında” toplantısında müteşebbis kadınlarla ayrımsız araya geldi.

Karı buluşmalarını 9 Nisan 2021’birlikte Hakkari’den başlattıklarını bildiren Keşir, fırsatları ve destekleri kadınlara söylemek üzere iklim il dolaştıklarını, 80. toplantıyı birlikte Edirne’birlikte yaptıklarını rapor etti.

Kadınlara verilen destekleri anlatan Keşir, “20 yıldır artarak devam eden ve kadınlar çıktı üretsin, üretimin zarfında olsun, balaban Türkiye’yi eş ayvaz yanında nesir edelim diye geliştirdiğimiz kavi çok bindi var. Hibeler, fonlar, faizsiz destekler var. Şunu gördük kim sahada, çok ikbal ettiğimiz ölçüde bilinmiyor. Benzeri o kadar da ülkemin fon kuran, hedefleri olan ‘ah aynı fırsat olsa birlikte şu hayalimi gerçekleştirsem, şu dükkanı açsam, şu serayı açsam’ diyen kadınları var.” diye niteleyerek konuştu.

YANLIŞSIZ Tümen’nin 20 yıldır kadınlara yönelik bir nice fırsat sunduğunu dile getiren Keşir, 2001’da yüzde 13,5 olan kız çocuklarının darülfünun eğitimi kabul etme oranının, 2022’bile yüzde 49’a yükseldiğini vurguladı.

KOSGEB’ten faydalananların yüzdelik 41’inin, İŞKUR’dan faydalananların ise yüzdelik 50’den fazlasının karı olduğunu belirten Keşir, “Çığır terbiye kurslarında yüzdelik 57, işbaşı eğitim bilimi programlarında yüzde 52. Kadınlara eğitimde, istihdamda, çığır edindirmede tıpkı okazyon verdiğinizde, kadınlar bunu sonuna kadar kullanıyorlar ve bu fırsatı en ongun şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda sonuç adım işlek, serencam merhale yaşayan ve iştahlı.” ifadelerini kullandı.

“Haddinden Fazla koca arsıulusal projelere imza atıyoruz”

TBMM Karı Koca Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve DÜRÜST Öğür Edirne Mebus Fatma Aksal de YANLIŞSIZ Parti’nin kadınlara müteveccih bir nice ıslahat yaptığını, yapılan kanuncu düzenlemelerde kadının ve ailenin korunmasının hedeflendiğini söyledi.

Kadınların ekonomide, istihdamda, eğitimde, bilimde, siyasette güçlenmesi amacıyla çalıştıklarını dile getiren Aksal, şunları kaydetti:

“Planlı çalışmaların başarısı için konu ile ait taraflarla teşrikimesai, diyalog ve müzakere mekanizmasının gerekliliğinin farkındayız. Bu kapsamda Mürekkep Milel gelmek için, Arsıulusal Çalışma Örgütü, Acun Bankası, bakanlıklarımız ve Cumhurbaşkanlığımız başta kalkışmak amacıyla avrat ayvaz eşitliğine duygulu bütçeleme, panel katılımda kadın eş punt eşitliği olmak için çok makro arsıulusal projelere imza atıyoruz.”

Konuşmaların ardından eş girişimciler çalışmalarını anlattı.

Toplantıya, SELIM Fırka Denizli Milletvekili Nilgün Ök, DOĞRU Parti Bursa Saylav Emine Ağır Gözgeç, DOĞRU Tümen Edirne İl Başkanı Belgin İba, YANLIŞSIZ Öğür Edirne İl Eş Kolları Başkanı Nergiz İnce ve partililer katıldı.

Öte yandan Keşir, kentteki aynı tesiste STK, cemiyet, kaynak ve kooperatiflerin karı temsilcileri ile birlikte tıpkısı araya geldi. Kadınların taleplerini dinledi.Share: