Doktorunu dinlemedi, ilk Avrupa sonradan dünya şampiyonu oldu

Doktorunun güç güreşini bırakması önerisine rağmen Avrupa ve dünya şampiyonlukları diri paralimpik sportmen Ali Başar Durak, ” Türkiye’de bize bindi olacak hekim sayısı çok bir iki ve benimle ayrımsız kategoride hayatiyetli sporculara örnek olmanın gururunu yaşıyorum” dedi.

Sakatlık sürecinde namına tedavi uygulayan doktorun kuvvet güreşini bırakmasını önermesine karşın 1 Avrupa ve 2 dünya şampiyonluğu hayatiyetli 35 yaşındaki paralimpik sporcu Yüce Başar Durak, yaşadığı zorlukları ve hedeflerini anlattı. Şener Arslan vesilesiyle bukağılık güreşine başladığını ifade eden Durak, bunaltıcı tıpkı şekilde aldığı tedaviler sonrası tek ant çalışmaktan vazgeçmediğini vurguladı. Tedavi sürecindeki kusurlu yönlendirmelerin süreyi uzattığına dikkat çekici Eskişehirli sportmen, “Türkiye’de paralimpik dalında görev özne ve bize destek olan hekim sayısı çok birkaç” şeklinde konuştu.

“Gelişigüzel hangi olursa olsun vazgeçmemelerini öneriyorum”

Vakar antrenmanlarının namına pahal geldiğini ve henüz şişman sorunlar yaşamaması namına bu spordan vazgeçmesini belirten doktora karşın pes etmediğini anlatan Durak, “Sakatlıktan sonraları Avrupa ve acun derecelerim art arda geldi. Deminden birlikte yine Antalya’üstelik düzenlenecek olan dünya şampiyonasına dönem sayıyorum. Benimle tıpkısı durumda olan sporculara emsal olmak bana kurum veriyor. Herhangi Bir ne olursa olsun vazgeçmemelerini öneriyorum çünkü bu işin böylece elde etmek de var ütülmek de” cümlelerine kayran verdi.

“Birilerinin desteği ile antrenmanlarımı tamamlıyorum”

Paralimpik bukağılık güreşi antrenmanlarında makul ekipman bulma sıkıntısı yaşadığını ileten kudretli sportmen, “Birilerinin desteği ile antrenmanlarımı tamamlıyorum. Seçme açıda ve teknikte çalışmakta zorlanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Gaye Cırık: “Olimpiyatlarda kentimizi ve ülkemizi görünmek istiyoruz”

Hem sporcu hem bile ikinci evre çalıştırıcı olarak paralimpik bukağılık güreşi müsabakalarına hazırlanan Hedef Cırık ise 24 arsıulusal yarışmaya katıldığından ve 2 Avrupa ile bu arada 1 dünya şampiyonluğu yaşadığından bahsetti. Bukağılık güreşinin eklemlere seslenme ettiği üzere yoz yumruk aynı spor olduğunu aktaran Cırık, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

” Konya’üstelik 5’incisi düzenlenen İslam Oyunları’nda, paralimpik branşı karışma edildi ve bu nitelik özürlü sporcuları motive etti. Tığ üstelik bukağılık güreşi kendisine ülkemizi ve kentimizi görevlendirmek isteriz. Yaptığımız antrenmanlar sağlam sporcular ile aynı programda ilerliyor. bazı bazı ayakta ve ara sıra dahi oturarak çalışıyoruz. Kuvvetli sporcular ile masada güç güreşi ika imkanı buluyoruz.”

İsmail Kağan Önder: “Evolüsyon gösterdikçe burası ile olan tabiiyet henüz de güçlendi”

Bukağılık güreşine ağız ağıza hasbelkader başladığını dile getiren 20 yaşındaki Eskişehirli sportmen İsmail Kağan Önder, “Yaklaşık 10 kamer önceki burada bukağılık güreşi yapıldığını öğrendim ve tek doğaç başladım. Evolüsyon gösterdikçe bura ile tabiiyet daha dahi güçlendi ve halen devam ediyorum. İlk başlarda motivasyonumu ve enerjimi faziletli sancımak beni epey zorladı ama bundan sonra alıştım. Eksiksiz vücudumuzu çalıştıran arka düzem idmanlar yapıyoruz. Milli takıma girip Murat Cırık ve Yüce Başar abilerim kadar Avrupa ve dünya şampiyonlarında ülkemi gururlandırmak istiyorum. Güç güreşini başarıları ile dünyaya duyuran sporcumuz Serhat Dünya Arslan ise örnek aldığım kişidir” dedi.

Serhat Cihan Arslan: “arada bir önümüze geçiyorlar”

Bedensel özürlü sporcular ile çalışmanın çok zor tıpkı süreç olduğunu anlatan antrenör Serhat Evren Arslan, “Bizim buradaki görevimiz, arkadaşlarımızı topluma entegre söylemek ve sosyalleşebilmelerine destek olmak. Elbette kim kazandıkları başarıları ile onlarla saygınlık duyuyoruz. Biz onları tek antlaşma özürlü namına görmüyoruz. Bizden tıpkı farkları olmadığı gibi kimi zaman önümüze da geçiyorlar. Olabilir etap elimizden geldiğince onları desteklemeye bitmeme edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu. – ESKİŞEHİR

Share: