“Doruk Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki eroin ocağındaki patlamayla ait gerekli soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Tam boyutlarıyla inceleme bitmeme ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin ki varsa cezasını çekecektir. Bundan üstelik emniyetli olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek aracılığıyla planlı “Zirve Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini aynı önder hatipli kendisine evinde gibi hissettiğini söyledi.

Bugün esasta bu hissiyatın verdiği huzurla, uyumlu çatlak geçirecekleri, keyifli sohbetler yapacakları bir izlence görüntü ettiğini anlatım eden Bakan Varank, ancak güzeşte Bartın’dan bağırsak yakıcı, çokça dağ haberler aldıklarını, eroin ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin ekşimsi olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan yağmur, yakınlarına sabrı cemil yakarma ettiğini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime dahi ivedi şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu evvel adan itibaren devletimiz yekpare imkanlarını seferber etti. Icra Vekili arkadaşlarımız Bartın’a her an çalışmaları yakından takip ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız dahi Diyarbakır’daki programını tağyir etti, zaman oraya geçerek çalışmaları şahsen arama edecek. Kontrol kurtarma başta girmek amacıyla, patlama ile ilişik cümle konularda hep kurumlarımız çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Bölgedeki esenlik ekipleri ve hastaneler dertli kardeşlerimiz üzere seferber edildi. Bunlara ilave olarak ayrımsız ivedili engelleme ünitesi kuruldu. Tekrar gerekseme halinde ambulans uçaklarımız, helikopterlerimiz doğrusu görevlerini fethetmek üzere el altında bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin kim varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun gibi şiddetli hadiselerin bazı provokatörlerin istismarına ayan arkaç geldiğini aktararak, “Lütfen kimesne provokatif ve dezenformasyon içeren kayırıcı niyetli içeriklere itibar etmesin. Patlamayla ilgili vacip anket doğrusu başlatıldı, kül boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin ki varsa cezasını çekecektir. Bundan bile tehlikesiz olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, arz akıllıca bilgiler, filhakika eskiden resmi kurumlarımız tarafından şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya de devam edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Temenni ve parçalanmamış çabalarının elan aşkın can kaybı olmaması ve madencilerin sağ salim kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Vekil Varank, “Rabbim hem bozgun altında artan kardeşlerimizin hem dahi onlara ulaşmaya çalışan ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah ayrımsız daha hakeza kazalarla, elem olaylarla bizleri imtihan etmesin.” dedi.

“İmam hatip öğrencilerine milletle birlikte devletin bile eş çıktığı ayrımsız ortamda yaşıyoruz”

Nazır Varank, zaman girişimcilik ve inovasyon bahsetmek amacıyla benzeri araya geldiklerini anımsatarak, hakeza tıpkı organizasyonun tıpkı mortocu dil cambazı lisesinde düzenleniyor olmasının hele kişi jenerasyonundaki insanlar için hangi kadar manalı olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diye niteleyerek çöz geçirmeden, şükretmeden geçemediğini anlatım eden Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız itibarıyla sizler 2002 öncesi döneme şahit olmadınız. İyi ki da olmadınız, zira o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin büyüklüğünde ak yazılı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maatteessüf onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın simsiyah zihniyeti şahsen mortocu hatiplerin üstüne karabasan kabilinden çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, kandırma odalarına tabi tutuldular, kadınlar başörtüsü cihetiyle bir nice imkandan yoksun bırakıldı. Amma Recep Tayyip Erdoğan diyerek tıpkı yiğit mortocu hatipli daha çok ve cümle bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun zaman ayrımlı bire bir iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının önder hatipli olmakla kurum duyduğu bir devletin vatandaşlarıyız. Bugün önder hatip okullarına, önder hatip öğrencilerine milletle alay malay devletin da cemaat çıktığı aynı ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden bundan sonra mortocu dil cambazı neslinin omzunda haddinden fazla elan iri, okkalı sorumluluklar var. Nedir o? Değme açıdan emsal bire bir çocuk olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine karşı üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, hesaplı ve teknolojik bağımsızlığı berkitme edecek aynı çocuk olmalarının yer iri hayali olduğunu söyledi.

“Canan gençler, şunu katiyen unutmayın” diyerek seslenen Icra Vekili Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve önünde mütemadi çalıştığımız ayrımsız idealimiz var. Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu. Biz bu vizyonla eleştiri teknolojilerin elden pazarı değil, ayrımsız zamanda üreticisi olan bire bir Türkiye’yi kurmak istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz birlik çalışmaların merkezine birlikte gençlerimizi koyuyoruz.” diyerek konuştu.

Havacılıktan uzaya, defans sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan bireşimli zekaya büyüklüğünde bir nice alanda yaptıkları atılımlara gençlerin öncülük etmesini istediklerini vurgulayan Varank, punt verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin tıpkı sınırı olmadığına yüz kere şahit olduklarını, bu başarıları değme alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını çoğaltmak istediklerini, bunun için bile çocukluktan darülfünun ve sonrası döneme büyüklüğünde hayatlarının seçkin aşamasında gençlere bildirme gündeş imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Teknoloji atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerimize burada sentetik zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve uzay eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde herhangi bir sene rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in bile bu amaçla kurguladıkları sair önemli bire bir projeleri olduğunu tamlayan Varank, “Özellikle lise ve darülfünun çağındaki gençler Teknofest’te dünyanın yer yıpranmamış uygulayım bilimi alanlarındaki yarışmalara öz projeleriyle katılıyorlar. Kendi geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız çekicilik araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal üstelik Teknofest’te adı kesif duyulan okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Icra Vekili Varank, gördüğü sayının dolaşık olmadığını, fakat bunun bile artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım konusunda herif kaynağı kapasitesini yetiştirmek amacıyla yeni tohum yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“kendiliğinden öğrenme metoduyla çalışan dünyanın flaş yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne büyüklüğünde 1.000’e yakın gencimiz bu okullarda eğitim almaya başladı, bu gençler haddinden fazla ongun birer yazılımcı yerine profesyonel hayata atılacaklar. Gene gençlerimizin bilim ve teknoloji aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Önceleri takkadak Antalya’dahi düzenlenen Talih Müşahede etkinliklerini Anadolu’nun başka illerine yaygınlaştırdık. Antalya’da, Diyarbakır’üstelik, Van’da, Erzurum’de haddinden fazla açık katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve gök teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine destek oluyoruz.”

Türkiye’nin en büyük teknoparkının Enformatik Vadisi olduğuna meni fail Varank, Bilişim Vadisi ile Türkiye’de çığır açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, bindi olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların ilmî çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, seçkin alanda gençlerin yanı sıra olduklarını çıktı dahi hükümetler kendisine yanlarında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Uran ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik üzere ayrı bir başlık oluşturduklarını tabir fail Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi mensur edecek şümullü politikaları bu strateji çerçevesinde uyguluyoruz. Uygulayım Bilimi tabanlı işler özellikle doğmak için girişimcilik sürecinin temas aşamasını hızlandıracak altyapıları ve gerekseme mahsus destekleri sağlayarak müteşebbislerin, alelhusus tendürüst müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, gurk merkezleri ve TEKMER kabil yapılarla yenilikçi gelişim fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle haddizatında Türkiye’da benzeri dinamizm nesir ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziksel imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine kadar birçok kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar tabiatıyla çokça balaban amma biricik başına yeterli değil. Çünkü girişimcilik dediğinizde sunma kocaman hususlardan birisi girişimcilerin olağan tıpkısı şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu bibi girişimcinin önündeki bildirme şişman istifham işareti kendisine önümüzde duruyor. Tığ birlikte lüzum zat kurduğumuz gerekse bindi sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Teknoloji-İnovasyon Fonu ve Lehçe Aşama Sermayesi Fonu şahsen bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Bilişim Vadimizde biz kişi yatırım fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Dil Cambazı Lisesi mezunu olduğunu, amma değişik dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla çok çalıştığını belirterek, “Bu Arada politika yaptık, mücadele yaptık ve nedeniyle Kartal ile olan heves bağımız haddinden fazla ayrımlı.” dedi.

Bu fonların yanı sıra Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları bir nice mali desteğin mevcut olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ilişik sunu şümullü ve edimsel bilgilere vurmak amacıyla “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini mülakat edilmesini tavsiye mektubu etti.

“Yeni Türk markaları yararlanmak üzere korkusuz girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz”

Varank, “Siz yeter ki yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya devam edin” diyerek, kapılarının rastgele zaman sonuna kadar zahir olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası için çok iri hedeflerin bulunduğu nâkil Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna bakarak çalışıyoruz. Yenilikçi ve uygulayım bilimi tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere çokça henüz hızlı ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle global piyasalarda adından meze ettirecek bakir Türk markaları nüfuz etmek amacıyla kabadayı girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz. Efendimizin de buyurduğu kabilinden rızkın 10’bile 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı asla abes bırakmadan, evvel gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp bilahare kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza bitmeme edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları emin olun bizi olağandan gururlandırıyor. Sabık yıl Türkiye’bile er adım girişimler, startuplar 1,5 milyar dolar yatırım aldı, bu sene bu miktar ilk 7 ayda 1,5 bilyon doları buldu. Güzeşte yıl Avrupa’dahi oyun yatırımı alanında en fazla yatırım kayran site İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’dahi yeryüzü fazla yatırımı ki almış diyerek bakıyorsunuz esasen ayrımsız Türk vatandaşı oyun girişimciliği alanında sunu fazla yatırımı almış.”

Icra Vekili Varank, geçen zaman Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden yeni çıkışlı biriyle tanıştığını anımsatarak, zat şirketini kurduğunu, oyun geliştirdiğini, 9 nefis ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan sonra birlikte, ego banal şundan gurur duyuyorum, ‘Biz bu yıl 200 milyon liraya andıran alacak ödeyeceğiz ve inşallah ego alacak rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gencecik bire bir arkadaşınız. 200 milyon dolarlık eklenmiş derece üretebiliyor. O arkadaşımız şunu söyledi, esasen aksiyon yapış şekillerinin hangi büyüklüğünde değiştiğini göstermesi açısından çok koskocaman, ‘Ben 9 arkadaşımı bile şirkete kuma ettim, hepsi şu anda milyoner’ dedi. Esasta önümüzdeki dönemde katma değeri esasta sizin gibi çoluk çocuk oluşturacak. Bizler dahi onun altyapısını alıştırmak amacıyla çalışıyoruz. Muvaffakiyet hikayesini siz altın gençlerimiz yazacaksınız.” diyerek konuştu.

Varank, uluslararası medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız gelgel araçlarından bahsettiği duyum olduğunu anlatarak, insansız hava araçlarının geliştirildiği ekibin gözyaşı ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun için önem verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’de Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, kol istihsal araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu coşku donör işlere Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın kurum verici olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının peşi sıra Bakan Mustafa Varank, Kartal Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi’nin Kartal Haber Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Küçük Asya İmam Hatip Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise açılış konuşmasında, insanın zarfında bulunduğu doğaya müdahale ederek, ekin ve medeniyet kurabilen yegane erinç olduğunu belirterek, insanın elan ongun tıpkı dünya için namütenahi bir yenilik süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Rastgele koku alışta yenileniyor kalkışmak kabilinden olgun, ekin ve teknolojik gelişmelerin dahi çağ alıp verdiğini anlatım fail Öztürk, “Günümüzde merkezi ayrımsız anlam kendisine inovasyon terimiyle ifade edilen bu süreç bilgelik ve uygulayım bilimi tezyit, insan yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü endüstri devrimi kendisine adlandırılan ortamında bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon namına ortaya çıkıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Öztürk, çağın düşünüm yörüngesinin etrafında inovasyon, danışma, AR-GE, girişim, dizayn, sürdürülebilirlik, bileşimli zeka, dijital firez, robotlar, arttırılmış töz, düşüncesiz sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Rum İmam Dil Cambazı Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık da sonuç yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve devlet bazında gerçekleşen gelişmeleri konuşacakları bu zirvede, Vekil Varank’ı görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “İki ahit süresince gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara vesile olmasını, hedeflenen vukuf ve sınama aktarımının gerçekleşmesini, eksiksiz katılımcılarımızın bundan bolca fayda görmesini irade ederim.” dedi.

Bu arada, Sunma Portföy ve Trok İstanbul temel sponsorluğunda, KartalDernek tarafından planlı “Doruk Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Zaman girişimcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve uzay sanayisinden defans sanayisine büyüklüğünde ele alınacak paneller, yarın de bitmeme edecek. Zirvenin keynote sunumlar, önceki kadem dersleri ve yarışmalarla katılımcılara mebzul ayrımsız deneyim yaşatması bekleniyor.

Share: