Edremit’in Antagonist İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlandı

Kuva-yi Milliye hareketinin başladığı yerlerden olan Edremit ilçesinin antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü düzenlen törenlerle cümbüş içerisinde kutlandı. İlk olarak Cumhuriyet Meydanı’nı çelenk genişlik töreni düzenlendi. Ilçe, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı makamları aracılığıyla Atatürk anıtına çelenk sunumu yapıldı.

Balıkesir Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı coşkuyla kutlandı. Kaymakam Ahmet Odabaş, 19. Motorlu Piyon Tugayı ve Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Kurugül, Belediye Reisi Selman Hasan Aslan, Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey, İsmail Ok ve diğer protokol mensupları, askeri erkan, savaşçı gaziler, sivil topluluk kuruluşları, dernek ve çekmece başkanları, muhtarlar ve çokça sayıda vatandaşın katıldığı kutlamalarda çekinmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün medlul ve önemini tamlayan tıpkı meşveret yapan Edremit Şehremini Selman Hasan Aslan, 100 öncesinin kahramanlarına seslendi. Esaretten özgürlüğe canını ortaya koyan kahramanları yağmur ve minnetle andı.

“ONUN İÇİN 100. YILDA VURGULAMALIYIM Kİ SİZ ÇABUCAK EDREMİTLİ DEĞİLSİNİZ, EDREMİT’İN TA KENDİSİSİNİZ”

Başbuğ Aslan, konuşmasında şunları söyledi;

“100 yıl geçmiş istikbalimiz amacıyla istiklal mücadelesi verenleri, vatan ve özgürlük üzere direnenleri, cumhuriyetimize giden yolu açanları anmaya geldiniz. Gerçekte her bir Edremitli, o kahramanların yaşadıklarını benzeri ölçüde yaşayarak bu günlere geldi.  Söz Temsili herbiriniz, Şehit Hamdibey büyüklüğünde olmasa de sağlam sınavlardan geçtiniz. Hepiniz, Budala dağlarında 100 yıl eski kahramanlarımız kadar olmasa de acılara tanık oldunuz. Ihtimal Edremit kabil 797 çevrim işgale uğramadınız, amma hayatınızda birilerinin işgalini gerçekli tattınız. O yiğitlerin Edremit topraklarını koruduğu kabil, siz da özgürlüğünüzü, inancınızı, ekmeğinizi, yavrunuzu, yuvanızı korudunuz.

Her biriniz hayatınızın aynı durumunda 100 sene önceki Edremit misali saldırılara uğradınız. ve Edremit gibi direndiniz. Onun üzere 100. Yılda vurgulamalıyım kim siz yemeden içmeden Edremitli değilsiniz, Edremit’in ta kendisisiniz.

“SİZ FAKİRLİK İÇİNDE KAZANDINIZ. BİZSE ZENGİNLEŞTİKÇE KAYBETTİK, BİRBİRİMİZDEN KOPTUK, KOPARILDIK”

100. yılda size değil, o kahramanlara seslemek istiyorum. İnanıyorum onların ruhları burada. Hatıraları capcanlı ve yaşıyor. Bu topraklar amacıyla toprağa düşenlere, bir hilal uğruna aynı ruz kadar batanlara haykırmak istiyorum. Belki sesimizi duyuyorlardır. Şairin dediği üzere belki yükseklerden bizi izliyorlardır.

Edremit’in balaban kahramanları, siz, adisyon yapanların oyunlarını bozdunuz, senaryolarını başlarına geçirdiniz, heveslerini kursaklarında bıraktınız. Sizin bu dağlarda, bu denizde iziniz var. Hoppadak Edremit’in tarihinde değil, yüreğimizde dahi, ruhumuzda bile iziniz var. Edremitli kahraman atalarımız! Siz mücadelenizde, müdafaanızda, toprağın üstünde ve altında tıpkı oldunuz. Maalesef biz olamadık. Ne keder ki ayrıştık, bölündük. Siz yokluk süresince kazandınız. Bizse zenginleştikçe kaybettik, birbirimizden koptuk, koparıldık. Siz ebedi istirahatgahınızda uyuyorsunuz. Bizse dip uykulara daldık, uyutulduk, aldatıldık. 100 yıl önce uğraş veren Edremitli yiğitlere sesleniyorum. Siz, Müdafa-i Ünsiyet cemiyeti kurdunuz. Gazetelere ilan verip “bu memleketin hukukunu koruyacağız” dediniz. Tığ hakkı, hukuku, adaleti o büyüklüğünde savunamadık. Siz yakalanınca konuşması için tırnakları çekilen, işkenceler gören, Edremitli yenilmez efeler oldunuz. Herzeyi elinden alınmaya çalışılan Kaymakam Hamdi Mir oldunuz. Tığ, o kadar olamadık.

“MAALESEF TAKKADAK BU ÜLKENİN KOMUTANLARINA DEĞİL, KADINLARINA BIRLIKTE SAHİP ÇIKAMADIK”

100 yıl öncesinin Edremitli kadınlarına seslenerek şunları terennüm etmek isterim. Siz 100 yıl evvel, bu yurdun ordusunun gömleğini pantolonunu hazırladınız. Tığ sizler kadar ordumuza erbap çıkamadık. Kumpaslardan kurtaramadık. Maatteessüf yalniz bu ülkenin komutanlarına değil, kadınlarına birlikte cemaat çıkamadık. Özgecanları ve elan nice kadınlarımızı hayatta tutamadık. Sizlerin vücudundaki yaralar, kurşunlar değer madalyanız, Bugün kadınlarımızın vücutlarındaki morluklarsa bizim utancımız oldu.

KURUCULARIMIZA, KAHRAMANLARIMIZA EDİLEN İFTİRALARA, KÜÇÜMSEMELERE, HAKARETLERE SON VEREMEDİK”

100 yıl öncesinin Edremitli çocuklarına sesleniyorum. Siz kartpostal satıp, çiçek satıp parasını verip bu toprakları savundunuz. Bizse banal çocukları bile savunamadık. Yavru evliliklerinin önüne geçemedik. Çocuklara yapılan iğrençlikleri durduramadık. 100 sene ilk, manzara kuran Edremitli torunlar vardı. Bugünse çocukların umutlarının çalınmasına bariyer olamadık. Edremit, kahramanlarına 100 sene evvel erbap daha çok. İşte Hamdibey. Ona, rastgele şeye rağmen, tehditlere rağmen, yokluklara rağmen, güce karşın eş artık. Tığ kahramanlarımıza sizin gibi topluluk çıkamadık. Kurucularımıza, kahramanlarımıza edilen iftiralara, küçümsemelere, hakaretlere sonuç veremedik.

“AYAĞINDAKİ PRANGALARI KIRIP ATMAYI SİZDEN ÖĞRENDİK”

100 sene geçmiş bu topraklarda başkalarının emrine girmediniz. Edremitliyi değil öldürmeye, hakarete, yokluğuna, yoksulluğuna de ağızsız kalmadınız. Biz o kadar olamadık.  Ama öğrendik. Giydirilen kefeni parçalamak kuşkusuz olur sizden öğrendik. Ayağındaki prangaları kırıp atmayı sizden öğrendik. Ayağa kalkmayı sizden öğrendik.  Yani Edremitin 100 yıl geçmiş o şanlı mazisine diyorum ki biz sizin gibi olamadık. ama sizden haddinden fazla molekül öğrendik.

“ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KEFENE SARDIRMAYACAĞIZ”

Edremit’in kurtuluşunun 100. yılında ahit olsun kim, Atatürk’e, Şehit Hamdi Koca’e, Kuvay-i Milliye’ye, Edremit’in yiğitlerine, devleşen çocuklarına, mefret işlek kadınlarına halas savaşının o utkulu ordularına borcumuzu ödeyeceğiz. Kollarından, bacaklarından, canlarından sabık ama bağımsızlığından geçmeyen Edremitli kahramanlarımızın yolundayız. Özgürlüğümüzü kefene sardırmayacağız, selasını okutmayacağız. Akılcılığı gömdürmeyeceğiz, çağdaşlığı öldürtmeyeceğiz. 100. yılında andığımız kahraman Edremitlilerin yolunda, Celil Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ümüzün izinde elan balaban tıpkısı inanç ve azimle yürüyeceğiz. 100 yılımızda siz kişmiri toprağın altındakiler, tığ üstündekilere esin olsun. Yenilenmemize komütatör olsun. Cesaretiniz bugüne ışık tutsun, mücadeleniz yolumuzu aydınlatsın. Ruhunuz sevinçli, mekanınız behişt olsun. Edremitli olmakla bize kurum yaşatan atalarımıza esenleme olsun. Edremitlilerin bükülmez bileklerine, korku bilmez yüreklerine selam olsun. Kurtuluşumuzun 100. Yıldönümü hümayun olsun.”

Konuşmanın arkası sıra Menderes Bulvarındaki resmi geçit resmi düzenlendi. El oyunları ekiplerinin dubara ettiği Edremit efeleri tören düzeni mensuplarına Türk bayrağı ödül etti. Peşi Sıra tören geçişleri başladı. Askerler, sivil sosyete kuruluşları, dernek ve odalar ile ilçedeki işletmeler gelgeç olarak ve araçlarıyla gerçekleştirdiği resmi argıt istekle izlendi.

ATATÜRK GENÇLİK VE HARS MERKEZİ

Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı etkinliklerinde Edremit Belediyesi eliyle yaptırılan Atatürk Gençlik ve Kültür Merkezi açıldı.

Akşam ise askı alayı ve İsmail Özkan konseri düzenlendi.

Share: