EGİAD ve Şırnak arasında ticaret hattı

Şırnak İşadamları Derneği Başkanı Nihat Bilişik, EGİAD Ege Tendürüst İş İnsanları Derneği Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer’i konuşma etti. Şehirlerarası kültürel ve ticari hisse senedi birliklerinin değerlendirildiği görüşmede, Şırnak ve İzmir’in ayrımlı coğrafya ve kültürler açısından mühim açıdan haddinden fazla büyük bir konumda kayran aldığı vurgulandı.

Dernek Merkezinde gerçekleşen görüşmede, Sivil Cemiyet Örgütlerinin faaliyetlerine birlikte değinilerek kopça hikmet alışverişinde bulunuldu. İki kurumun eş projelerde alay malay akım edebileceğinin da kaydedildiği ziyarette, ortak hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdüren iki derneğin işbirliklerini pekiştirmek ve mihman kuzuluk değirmek hedefinde oldukları vurgulandı. Konuşma çerçevesinde gerçekleşen toplantıda meşveret özne Şırnak İşadamları Derneği Başkanı Nihat Bilişik, Egeli aksiyon adamlarına bölgenin ticari ve soylu erki hacmine ilişik tafsilatlı bir banak gerçekleştirdi.

” Habur Çizgi Kapısı’nın değeri her sabık zaman artmaktadır”

Türkiye’üstelik temel illerinde hareketli insanların günce ihtiyaçlarını berbat ve süssüz yoldan eğlemek üzere başlatılan bu ticaretin, Türkiye ekonomisine katkısının inkar edilemeyecek kadar nazik olduğunu tamlayan Bilişik, “Ülkemizden Irak’a yapılan dış satım rakamları 2022 yılı Teşrinievvel ayı fiktif ile bakıldığında 2021 yılı bir dönemine bakarak yüzde 29,20 oranında çoğalma görülmekte. Irak’a yapılan ihracatımız, 2022 ilk on aylık KDS verilerine bakarak 14 bin 380 ihracatçı firma ile TÜİK rakamlarına göre 11 bilyon 303 milyon dolar yerine gerçekleşti. İhracat rakamı toplanmış ihracatımızın yüzdelik 5,4’lik payı Irak’a yapılan ihracat olup, 2022 yılı Ocak-Ilk Teşrin toplanmış ihracatımızda Irak ilk 20 devlet sıralamasında 3.sırada kayran almaktadır. 2022 yılı Teşrinievvel ayında sunma çok dış satım yaptığımız ülkeler benzeri döneme göre sırasıyla; Almanya -yüzdelik 0,63 oranında azalışla 1 bilyon 679 milyon dolar, ÇAKER – yüzde 0,02 oranında düşüşle 1 milyar 306 milyon dolar ve Irak ülkesi yüzdelik 25,99 oranında artışla 1 bilyon 418 milyon dolar gerçekleştirilmiştir. İpek yolu Gümrük ve Dış Ticaret Kesim Müdürlüğü bağlantı idareleri bazında yapılan Ev-Ilk Teşrin ayları ihracat rakamları 3 milyar 150 milyon 886 bin 289 dolardır. 2020 yılına göre yüzdelik 55 artış, 2021 yılına göre ise yüzde 29 artma göstermektedir. Habur sahasından antre depar eden Familya-Teşrinievvel toplam şalter sayısı 1 milyon 489 bin 551’dir. Güzeşte yılın önce on ayına bakarak yüzdelik 26 oranında artma görülmektedir. Benzeri dönemdeki eğreti sayısı 3 milyon 890 bin 900. Son yıllarda ülkemizin kalkınma hamlesinde yakaladığı ivme, uluslararası ticarette her an kalan ticaret hacmi, eskimemiş isteklendirme yasasının bölgedeki illere getirdiği avantajlar ve 2023 yılı üzere 500 milyar dolar dış satım rakamı projeksiyonu, Habur Eksen Kapısı’nın önemini gelişigüzel güzeşte çağ elan bile artırmaktadır. Bu nedenlerle Habur Eksen Kapısının hele, ipek yolu hattındaki iller ve ülkemiz açısından çokça muhteşem benzeri cızık kapısı olduğu aşikardır. Biz Şırnak İşadamları Derneği yerine bu tecim hattının EGİAD’lı iş adamlarıyla paylaşılması iki toprak ticaretine balaban katkı sağlayacağını düşünmekteyiz” dedi.

Şırnak ile EGİAD tecim yarmak isteyenlere köprü olacak

Ege Canlı İş İnsanları Derneği (EGİAD) Başkanı Kahraman Avni Yelkenbiçer ise, Irak’a açılan başlık olan Habur Eksen Kapısı’nın mevcut durumunu ve toprak üzerindeki etkilerini alışılmadık bulduğunu belirterek, “Habur Eksen Kapısı, Şırnak ilinde bulunmaktadır ve kesim açısından az çok şanlı tıpkısı konumdadır. Şırnak başta kalkışmak amacıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu kapının avantajlarından yıllar zarfında daha fazla yarar sağlayabilmelidir. Akıbet zamanlarda kalan güvenlik sorunları dolayısıyla Habur Gümrük Kapısı yaklaşık 25 dönüş kopça antre-çıkışlara kapatılabilmektedir. Bu genişlik bölgedeki ihracatçıların engel etmesine nöbet açabilmektedir. Bölgemiz, İpek yolu hattındaki iller ve ülkemiz açısından çok büyük olan bu kapımızdaki sorunları belirleme fail, bunları gündeme taşıyan ve sorunların çözümü üzere müteharrik ve bölgedeki ticaret hacmine ilgi çekici Şırnak İşadamları Derneği Başkanı Nihat Bilişik’e teşekkür ederiz. Küreselleşme ekonominin hep alanlarında olduğu kabilinden ticarette de muhteşem değişikliklere el açmıştır. Acun ekonomisinde tanıdık değişimler arsıulusal tecim hacminin önemini her an artırmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin kalkınması açısından endüstri üretiminin yanında ticaretteki muamele çeşitliliği ve rekabet avantajı dirimlik bire bir gösteriş oynamaktadır. Bu nedenle ülkeler, kalkınma politikalarında arsıulusal ticarete geniş düz vermelidirler. Şırnak İşadamları Derneği ile ticaret yarmak talip EGİAD’lı aksiyon insanlarımıza köprü olabilmek sevindiricidir” diyerek konuştu. – İZMİR

Share: