Elazığ’da 345 personelin katıldığı hareket ve cuşiş tatbikatı zaman kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı sarsıntı tatbikatında, binadan göle, depresyon altından araçta sıkışmaya birçok alanda mahsur kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’da İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Barış Gölü kenarında sarsıntı ve coşkunluk tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik yer sarsıntısı ve cuşuhuruş tatbikatına gelen AFAD ekipleri, taharri, istirdat çalışması yaptı. Ardından fenomen hesabına gönderme edilen UMKE ekipleri yaralıları enkaz altından çıkardı. Bu esnada çökmüş altında kalan vatandaşların bulunması üzere kokuya hassas jandarma kontrol istirdat köpeği bölgede taharri yaptı. Bina içerisinde küsurat aynı vatandaş ise AFAD ekipleri yoluyla halat yardımıyla kurtarılırken, suda boğulan bir güç ise İl Güvenlik Müdürlüğü dalgıç ekipleri yoluyla bulunduğu yerden kurtarılarak ait birimlere doğrulama edildi. 345 personelin katıldığı sarsıntı ve ateş tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’birlikte AFAD Başkanlığınca planlanan bölgesel zelzele afet tatbikatını gerçekleştirdiklerini tamlayan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Kıran tatbikat yılı yerine zar edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ülkemizin değişik illeri ve bölgelerinde deprem tatbikatları gerçekleştirildi. Zaman üstelik Elazığ’üstelik lehçe deprem tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yıl sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız devam edecek. Ayrı Ayrı laf başlıkları altında hareket yahut bir afetleri müteakiben mevcut imkan ve kabiliyetlerimizi test etmiş olacağız. Bu çerçevede devlet düzeyinde, bölge düzeyinde ve millî düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye mücahede gösteriyoruz. Rastgele hangi kadar Elazığ 2020 yılında serencam dönemde kaydedilen arz nazik depremlerden benzeri tanesini yaşamış valilik kendisine bu tecrübeye halen enerjik bir şekilde ehil durumda. Ancak gene bile ülkemiz rastgele tür afetlere maruz kalabilecek bir coğrafi özelliklere sahip. O yüzden her tür afete alın yine yine mevcut yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Lehçe ayrımsız manevra gerçekleştirdik. Elazığ’ın zat kurumsal kapasitesinin ötesinde evcil imkanları aştığı üzere AFAD Başkanlığındaki eş güdüm merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan de ilgilendiren ekiplerimiz bizlere bindi verdiler. Onlar da kısaca 3 gündür burada sahadalar. Bütün ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Sarsıntı ve hararet tatbikatına, Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra Belediye Reisi Delice Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Inanma Müdürü Azamet Yeğin, İl Uyanık Komutanı Miralay Amaç Âlem, kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞShare: