Elazığ’da 345 personelin katılımıyla zelzele tatbikatı gerçekleştirildi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, 7 ilden mevrut 345 personelin katılımıyla yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinasyonunda, Türkiye Afet Engelleme Planı (TAMP) kapsamında gerçekleştirilen 2022 Lehçe Dozaj Masabaşı ve Düzlük Tatbikatı’na Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Bingöl, Erzincan, Malatya ve Tunceli’den AFAD ve UMKE ekipleri ile Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Ekibi (MEB AKUB), Tamga Uluslararası Kontrol Kurtarma ve Müzaheret Derneği (TAMGAKUT), Elazığ Belediyesi, İl Uyanık Komutanlığı, İl Güven Müdürlüğü, 112 Ivedili Servis ve itfaiye aracı ekiplerinden oluşan 345 personel katıldı.

Üniversite ve lise öğrencilerinin kazazede adına gönüllü lüks aldığı tatbikatta, helikopter, itfaiye aracı araçları, cankurtaran, kurtarma botu kadar değişik kabiliyette 58 anahtar kullanıldı.

Ekipler, senaryo gereği merkez üssü Sivrice ilçesi olan, 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin yaralandığı 6,2 büyüklüğündeki depremin arkası sıra göçük altında mütezayit ve çevirici içerisinde sıkışan vatandaşları kurtardı. Bir binada çıkan yangına müdahale ederek, yıkımın meydana geldiği alanlarda güvenlik önlemi aldı ve evleri kısık hasar gören vatandaşlar amacıyla keçe kurdu.

Tatbikatın peşi sıra AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde sunulan eğitimi mütemmim AFAD gönüllülerine vesika verildi.

Vali Ömer Toraman, tatbikata ilişik yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılının “Kıyamet Manevra Yılı” adına car edildiğini hatırlattı.

Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde değişik illerde ayrımlı çapta sarsıntı tatbikatları gerçekleştirildiğini rapor eden Toraman, şunları kaydetti:

“Yıl sonuna kadar tatbikatlarımız bitmeme edecek. Değişik konu başlıkları altında değişik çapta tatbikatlarla, zelzele veya aynı afetleri müteakiben kâin imkan ve kabiliyetlerimizi imtihan etme imkanı buluyoruz. Bu çerçevede ülke, mıntıka ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Elazığ 2020 yılında sonuç dönemde kaydedilen yer nazik depremlerden bir tanesini muammer ayrımsız vilayet olarak bu tecrübeye halen etken aynı şekilde cemaat bulunuyor. Ancak ülkemiz seçme türlü afetlere maruz kalabilen ayrımsız coğrafya özelliklerine cemaat. O yüzden herhangi bir çeşit afete alın yeniden gene bulunan yapımızı, imkanlarımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor.”

Vali Toraman, tatbikatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Programa, Elazığ Belediye Reisi Şahin Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Cahit Polat, İl Güven Müdürü Celal Yeğin, İl Uyanık Komutanı Miralay Meram Dünya, gurur ve kuruluş müdürleri ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri bile katıldı.

Share: