Elazığ’da 6 ilden personelin katılımıyla yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı

ELAZIĞ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilde fariza eden 345 personelin katılımıyla muhtemel 6.2 büyüklüğündeki yer sarsıntısı ve peşi sıra yaşanabilecek yangınlara müdahale ve enkazda kalanları istirdat tatbikatı yapıldı.

AFAD Başkanlığı’nın organizasyonuyla mümkün 6.2 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar ile kurtarma çalışmalarına ilişik zelzele tatbikatı yapıldı. Hazar Gölü kenarında gerçekleştirilen tatbikata Elazığ’ın birlikte Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan bütün 345 personel katıldı. Tatbikatı Ilbay Ömer Toraman, Belediye Reisi Delice Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Güven Müdürü Oran Sel, İl Cingöz Komutanı Albay Erek Cihan, gelgel müdürleri ve STK temsilcileri de izledi.

Senaryo gereği yaşanan 6.2 büyüklüğündeki depremin peşi sıra müdahaleye mevrut AFAD ekipleri, arama istirdat çalışması yaparken, UMKE ekipleri üstelik yaralıları gerileme altından çıkardı. Bazıları AFAD ekipleri yoluyla halat yardımıyla çıkarılırken, senaryo gereği suda bulunan bire bir güç ise İl Güvenlik Müdürlüğü balık adam ekipleri eliyle bulunduğu yerden çıkarılarak afiyet görevlilerine teyit edildi. Ilbay Ömer Toraman, yıl sonuna kadar tatbikatlara bitmeme edeceklerini anlatım ederek, “Ülkemiz değme nev afetlere maruz kalabilecek ayrımsız coğrafi özelliğe topluluk. Zaman lehçe aynı tatbikat yaptık. O yüzden her tür afete karşı yine yine mevcut yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Elazığ’ın özlük kurumsal kapasitesinin ötesinde evcil imkanları aştığı amacıyla AFAD Başkanlığı’ndaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan dahi ilişkin ekiplerimiz bizlere destek verdi. Onlar da kestirmece 3 gündür burada sahadalar. Bilcümle ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.Tatbikatın arkası sıra katılımcılara sertifika verildi.

Share: