Elazığ’da ziyaretçi akınına uğrayan türbe, define avcıları vasıtasıyla dağıtma edildi! Mahalle halkı yetkilere çağrıda bulundu

Elazığ’ın Kızılay Mahallesi’nde kâin Çarşamba Cet Türbesi ayrıntılı yıllardır ziyaretçilerini ağırlıyor. Yazar İshak Sunguroğlu’nun Harput Yollarında kitabında tarif ettiği saha ve verdiği bilgilere göre bu türbede Mehmet Ziyad ve Büyük Beyaz ünlü eşhas yatıyor. Ince yıllardır ayakta duran türbe akıbet zamanlarda definecilerin yer haddinden fazla uğradığı yerlerin başında geliyor. Türbenin müstacelen seçme köşesini kazan defineciler mahalle sakinlerinin tepkisini çekti.

AHALI YETKİLİLERE SESLENDİ

Çarşamba Baba Türbesi, çarşamba haset dua etmek isteyen vatandaşların bildirme haddinden fazla uğradığı türbelerin başında gelirken, mahalle sakinleri türbenin korunması ve restorasyonun yapılması için yetkililere çağrıda bulundu.

“KORKUYORUZ BİR ZAMAN ÇUKUR ÜSTELIK ÇALINACAK”

Duruma aksülamel gösteren vatandaşlardan Burak Turan, “Elazığ merkeze sadık Kızılay Mahallesi’nde Çarşamba Baba Türbesi kendisine biliniyor. Burada Cenabıhak dostu tıpkısı erkek yatıyor. Buraya halkımız, tığ de karışma tutmak bir nice yerden ziyarete gelip yakarış ediyorlar. Amma gördüğünüz üzere buut içler acısı bu kuzuluk mevrut temas tarafı kazmışlar. Tığ artık korkuyoruz ki bu definecilerden aynı dönem geleceğiz dua etmeye bakacağız kim mezar da yerinde yok. Yazık bırakın Allah amacıyla siz bu ölüden ne istiyorsunuz, ölünün kime zararı var. Ölünün altında zer ne gezer neyin peşindeler bunlar. Türbenin gelişigüzel tarafı kodes deşik olmuş. Rastgele tarafı iki üç metre kazmışlar. Korkuyoruz aynı devir mezar birlikte çalınacak. Tığ yetkililerden tıpkısı yardım istiyoruz buranın tadilatı ve restorasyonunun yapılması üzere. Şu zaman harabe kadar göründüğü amacıyla tümce kafasına bakarak gelip çıkıyor aynı şeyler arıyor. Aynı özdek üstelik bulunmayan burada ne arıyorlar onu birlikte bilmiyoruz. Ölüyü mü çalacaklar, ölüyü birlikte çalacaklarsa gelip alıp götürsünler biz üstelik kurtulalım budun birlikte kurtulsun” dedi.

“DÜNDEN BERİ GÖZÜM DOLUYOR”

Görüngü karşısında üzülen vatandaşlardan Güllü Akat bile, “Ego bu mahalleye elkızı geldim geleli burası var. Çarşamba Ata Türbesi diyorlar. Bir komşumuz geçkin bana gel gidip Çarşamba Baba Türbesine bakalım dedi. Anca gördüm türbeyi yüreğime haraplık geldi. Dünden beri gözüm doluyor. Bu eli nimetli kime hangi yapmış? Kapısını penceresini çıplak bırakıp gitmişler. Ben kadın geldiğimde rastgele çarşamba günü kadınlar temizlik yapıyorlardı. Herkes gelip mülakat ederdi” diyerek konuştu.

Share: