Emrihak eden çarkıt milli güreşçi Mustafa Dağıstanlı amacıyla TBMM’de merasim düzenlenecek

Ahiret Yolculuğu fail olimpiyat şampiyonu sakat milli güreşçi Mustafa Dağıstanlı üzere Türkiye Iri Millet Meclisi’nde (TBMM) merasim düzenleneceği bildirildi.

Antalya’de tedavi gördüğü hususi hastanede 91 yaşında hayatını kaybeden olimpiyat ve acun şampiyonu, sakat mebus Mustafa Dağıstanlı’nın cenazesi, oğulları Oğuzhan ve Kağan Dağıstanlı ile Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Ağır Gürhan aracılığıyla hastane morgundan alındı.

“Son beş gündür ciddi bakımdaydı”

Oğuzhan Dağıstanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babası üzere yarın saat 14.00’te TBMM’de tören düzenleneceğini, Kocatepe Camisi’nde ikinci namazını müteakip kılınacak cenaze namazının peşi sıra Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verileceğini söyledi.

Babasının aynı aydır hastanede tedavi gördüğünü tamlayan Dağıstanlı, “Serencam ilkokul gündür kırıcı bakımdaydı. Ihtisas yetmezliğinden babamı kaybettik. Dünyanın yenilmeyen bir tane güreşçisiydi. Babamın devrinden bir yegâne Ahmet baba yarısı kaldı. Geriye artan kül takım arkadaşları mevt etti. en son babam de vefat etti. Türk bayrağını dalgalandırmasını bilcümle gururla anlatırdı. O bakımdan gururluyuz.” dedi.

Olimpiyat ve acun şampiyonu, sakat saylav Mustafa Dağıstanlı, 1956 ve 1960 yıllarında 2 kat olimpiyat şampiyonluğu yaşarken; 1954, 1957 ve 1959 yıllarında ise 3 kat acun güreşinin zirvesinde meydan almıştı. Dağıstanlı, 1973-1980 yılları arasında Adalet Partisi Samsun Saylav olarak TBMM’de fariza yapmıştı.Share: