enerji kaynağı Frenk yemişi dalında çürüyor

ANTALYA başta kalkmak üzere Mersin ve Adana üzere sıcak iklime erbap illerde yetişen Frenk yemişi, lezzetli ve vitamin depo akarsu olmasına rağmen dikenli yapısı dolayısıyla çokça fazla ilişki görmüyor. Dalında çürüyen Frenk yemişinin tadını bilenler toplayıp buzdolaplarında kayırma ederek tüketiyor.

Halk beyninde ‘Dikenli incir’, ‘Hint inciri’, ‘Frenk inciri’, ‘Mısır inciri’, ‘Babutsa’, ‘Kilis inciri’, ‘Pabuç inciri’, ‘Kaynanadili’, ‘Kürek yemişi’ üzere değişik lokal isimlerle anılan ‘dikenli incir’ onma kaynağı kendisine anılıyor.  Hazım sistemini düzenleyerek kabızlığa, yorgunluğa, kolesterolü düşürmeye, ten ve saç bakımına müfit etkileri olduğu iddia edilen meyvenin C vitamini deposu olduğu ve muafiyet sistemini güçlendirdiği bile uzmanlar eliyle belirtiliyor. Frenk yemişinin dikenli dış yüzeyi dolayısıyla insanlar bu meyveden uzak duruyor. Toplamayı bilici ve meyvesine serian ulaşanlar ise dalında çürümeden geçmiş ulaşabildikleri kadarını evlerinde buzdolabında depoluyor. Günce tüketilen Frenk yemişi, İspanya özellikle doğmak amacıyla değişik ülkelerde kozmetikten, sağlık sektörüne kadar birçok alanda kullanılıyor.

‘FRENK YEMİŞLERİ DALLARINDA ÇÜRÜYOR’Yüksek vitamin ve mineralleriyle muafiyet sistemini güçlendiren frenk yemişinin tüketiminin az olmasından kıran meyveler dallarında çürüyor. Antalya ve çevresindeki bir nice köyle ilçede el kenarlarında yetişen, herhangi bir bakıma gerekseme duymadan büyüyen Frenk yemişinin yararını bilenler ise evlerinin bahçesine bitkiyi ekerek meyvelerinin olgunlaşmasını bekliyor.’SAĞLIK AÇISINDAN BERENARI ÖNEMLİ BİR MEYVE’Oldukça lezzetli ve vitamin değeri yüksek olan Frenk yemişinin faydalarını Akdeniz Üniversitesi Esenlik Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Akademisyen Rüya Kamarlı Altun anlattı. Altun, Frenk yemişinin Antalya ve çevresinde yetiştiğini belirterek, Türkiye’birlikte azık sanayisinde kullanımı ve tüketimin berenari az olduğunu gördüklerini söyledi. Altun, “Afiyet açısından bir nice yarayışlı etkilere ehil. İçindeki su oranı çok efdal. Yapısında C vitamini, B1- B2 ve A vitaminleri bulunuyor. Benzeri zamanda mineral yerine kalsiyum, potasyum, magnezyum, çıpa ve fosfor üstelik yapısında oldukça varlıklı. Türkiye genelinde çok tanınmayan tıpkısı meyve. Biraz bile dikenli olduğu amacıyla toplaması ve soyması emekli olmasından ufuk ayn ardı ediliyor. Ama sağlık açısından oldukça oylumlu tıpkısı ürün. C vitamini az çok erdemli. İçindeki bileşenler zımnında yüksek antioksidan özelliğe topluluk. Bu özelliğiyle dahi enfeksiyonlara ve bulaşan hastalıklara karşı bağışıklığımızı dallı güllü ağrımak amacıyla eke benzeri yemiş” dedi.BAHÇESİNDEKİ YEMİŞLERİ TOPLAYIP ÇEVRESİNE DAĞITIYOR

Türkiye’üstelik Frenk yemişinin elan bilcümle kendisine bilinmediğini belirten Karaöz köyünden maraba Erol Öztürk, “Bu meyvenin büyümesi için ne tıpkısı gübreye hangi dahi bambaşka ayrımsız şeye ihtiyaç vardır. Ağız Ağıza doğanın içre biricik başına büyüyen bire bir sonuç. Bu meyvenin önemini bilseler meyveler dallarında çürümez. Yeterince değerlendirilmiyor ve tüketilmiyor. Dikenli olması insanları korkutuyor olabilir. Fakat hususi aparatlarla toplanıyor ve soğutulduğunda heybetli aynı hoşlanma oluyor. Dikenli kabuğunun içindeki meyveye yankılanmak esasen çokça kıytırık. Bire Bir çatal tıpkısı bıçak sayesinde dış kabuğundan haddinden fazla kolay ayrılabiliyor ve içimli meyvesine ulaşılıyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: