ENERJİ KAYNAĞI FRENK YEMİŞİ DALINDA ÇÜRÜYOR

ANTALYA özellikle kalkışmak üzere Mersin ve Adana kadar yunak iklime topluluk illerde yetişen Frenk yemişi, lezzetli ve vitamin depo su olmasına karşın dikenli yapısı dolayısıyla haddinden fazla fazla rabıta görmüyor. Dalında çürüyen Frenk yemişinin tadını bilenler toplayıp buzdolaplarında sahabet ederek tüketiyor.

Halk arasında ‘Dikenli incir’, ‘Hint inciri’, ‘Frenk inciri’, ‘Mısır inciri’, ‘Babutsa’, ‘Kilis inciri’, ‘Pabuç inciri’, ‘Kaynanadili’, ‘Kürek yemişi’ üzere farklı lokal isimlerle anılan ‘dikenli incir’ onma kaynağı namına anılıyor. Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığa, yorgunluğa, kolesterolü düşürmeye, kap ve saç bakımına faydalı etkileri olduğu tez edilen meyvenin C vitamini deposu olduğu ve muafiyet sistemini güçlendirdiği de uzmanlar eliyle belirtiliyor. Frenk yemişinin dikenli aut yüzeyi zımnında insanlar bu meyveden ırak duruyor. Toplamayı alim ve meyvesine birden ulaşanlar ise dalında çürümeden geçmiş ulaşabildikleri kadarını evlerinde buzdolabında depoluyor. Günlük tüketilen Frenk yemişi, İspanya özellikle oluşmak üzere farklı ülkelerde kozmetikten, afiyet sektörüne kadar birçok alanda kullanılıyor.

‘FRENK YEMİŞLERİ DALLARINDA ÇÜRÜYOR’

Yüksek vitamin ve mineralleriyle bağışıklık sistemini güçlendiren frenk yemişinin tüketiminin az olmasından etraf meyveler dallarında çürüyor. Antalya ve çevresindeki bir nice köyle ilçede yol kenarlarında yetişen, seçkin bakıma ihtiyaç duymadan büyüyen Frenk yemişinin yararını bilenler ise evlerinin bahçesine bitkiyi ekerek meyvelerinin olgunlaşmasını bekliyor.

‘SAĞLIK AÇISINDAN AZ ÇOK ÖNEMLİ BİR MEYVE’

Oldukça lezzetli ve vitamin değeri erdemli olan Frenk yemişinin faydalarını Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Akademisyen Imge Kamarlı Altun anlattı. Altun, Frenk yemişinin Antalya ve çevresinde yetiştiğini belirterek, Türkiye’birlikte gıda sanayisinde kullanımı ve tüketimin berenari az olduğunu gördüklerini söyledi. Altun, Afiyet açısından bir nice hayır etkilere ehil. İçindeki akarsu oranı çokça yüksek. Yapısında C vitamini, B1- B2 ve A vitaminleri bulunuyor. Aynı zamanda mineral olarak kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve fosfor dahi yapısında az çok zengin. Türkiye genelinde haddinden fazla bilinmeyen aynı ürün. Az Buçuk da dikenli olduğu amacıyla toplaması ve soyması zahmetli olmasından dolayı göz ardı ediliyor. Amma keyif açısından oldukça şanlı ayrımsız kâr. C vitamini berenari faziletkâr. İçindeki bileşenler nedeniyle efdal antioksidan özelliğe ehil. Bu özelliğiyle dahi enfeksiyonlara ve geçici hastalıklara karşı bağışıklığımızı dinamik ağrımak için büyük aynı yemiş dedi.

BAHÇESİNDEKİ YEMİŞLERİ TOPLAYIP ÇEVRESİNE DAĞITIYOR

Türkiye’bile Frenk yemişinin elan tam namına bilinmediğini belirten Karaöz köyünden maraba Erol Öztürk, Bu meyvenin büyümesi amacıyla hangi aynı gübreye ne dahi bambaşka bire bir şeye ihtiyaç vardır. Ağız Ağıza doğanın süresince biricik başına büyüyen tıpkı yemiş. Bu meyvenin önemini bilseler meyveler dallarında çürümez. Yeterince değerlendirilmiyor ve tüketilmiyor. Dikenli olması insanları korkutuyor benzer. Fakat hususi aparatlarla toplanıyor ve soğutulduğunda büyük benzeri hoşlanma oluyor. Dikenli kabuğunun içindeki meyveye yayılmak esasen çokça bayağı. Aynı dirgen bire bir bıçak sayesinde aut kabuğundan çokça cılız ayrılabiliyor ve içimli meyvesine ulaşılıyor diye konuştu.



Share: