Enerjide tez devletleştirme kararı

Enerji yatırımları amacıyla Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Artvin, Aydınlık, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kastamonu, Kilis, Sazak ve Osmaniye’deki bazı taşınmazların tez kamulaştırılmasına değişmeyen verildi. 5 ilde mevcut ara sıra alanlar ise orman sınırları dışına çıkarıldı.

Enerji yatırımları ve kıyamet riski kâin bölgelerin ıslahı amacıyla kâh taşınmazların acele kamulaştırılmasına ilişik Cumhur Reisi kararları, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Öte yandan, Tekirdağ’da tıpkısı alan Özel Sanayi Bölgesi car edilirken, 5 ilde ara sıra bölgeler orman sınırları dışına çıkarıldı. Planlanan erke yatırımları ve bu çerçevede yapılacak devletleştirme kararları şöyle:

ENERJİ YATIRIMLARI İÇİN 15 İLDE TEZ KAMULAŞTIRMA KARARI

İzmir’in Aliağa ilçesi, Helvacı Mahallesi’ne gaz arzı sağlanması amacıyla planlanan doğal gaz dağıtım hattı güzergahında mütezayit taşınmazların, tapuda Hazne adına tescil edilmek amacıyla Enerji Piyasası Aranjman Kurumu marifetiyle çabuk kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Artvin, Görgülü, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kastamonu, Kilis, Mersin Ağacı ve Osmaniye’de erke aktarım hatlarının yapımı üzere söz konusu güzergahlara eski fail taşınmazlarda zindelik dağıtım bünye yerlerinin sahiplik şeklinde, form emniyet sahalarının ise mukavemet hakkı kabarmak yoluyla Türkiye Cıvıltı Dağıtım EKMEK Umumi Müdürlüğü eliyle tez kamulaştırılmasına karar verildi.

Denizli’nin Honaz İlçesi, Kocabaş ve Gürlek Mahalleleri sınırları içerisinde kâin 691 bin 967 metrekarelik hususi mülkiyete bahis taşınmazların, Denizli Makina İhtisas Birleştirme Sanayi Bölgesi alanında gerçekleştirilecek envestisman faaliyetlerinin ivedilikle hayata geçirilmesi üzere Denizli Yatırım İzleme ve Eş Güdüm Başkanlığı tarafından çabuk kamulaştırılmasına değişmeyen verildi.

RİZE’DE ÖZ YATAĞI ISLAH ÇALIŞMALARI İÇİN KAMULAŞTIRMA

Rize’nin İyidere ilçesine mecbur Gestalt Mahallesi, Menderes Caddesi’nde mevcut 108 cezire, 1,2,3,4,5 ve 6 parsel numaralı yurt ile 112 cezire 11 parsel numaralı taşınmazın, kaymakamlık merkezinde kâin dere yatağına müfrit ve dominant riskine karşı ıslahın yapılması üzere İyidere Şehremaneti Başkanlığı marifetiyle tez kamulaştırılmasına değişmeyen verildi.

5 İLDE BAZI ALANLAR ORMAN SINIRLARI DIŞINA ÇIKARILDI

Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Rize ve Balıkesir’de bulunan bazı alanların orman sınırları dışına çıkartılması hakkındaki kararın yürürlüğe konmasına değişmeyen verildi.

TEKİRDAĞ’DA BİR DÜZ ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Tekirdağ’ın Kapaklı ve Çerkezköy ilçelerinde bulunan ve bitik haritada sınırları gösterilen alanın Çerkezköy Özel Endüstri Bölgesi adına car edilmesine değişmeyen verildi.

Share: