Erhan Yordamlı: Ferrero, Fındık Sektörünü Tekele Çevrilemek ve İstediği Fiyattan Fındık Alabilecek Ortamı Yapmak İstiyor

İYİ Öğür Ekip Başkanvekili Erhan Çevrimli, uluslararası çikolata ve fındık tekeli Ferrero firmasının Türkiye’deki faaliyetlerine ilgi çekerek, “Ferrero’nun fayrap etmek isteği galiba. Bu firma; kakaoda, kahvede yapıldığı kadar fındık sektörünü de 3-5 firmanın yönettiği tekele çevirmek ve ölçülü vadede istediği fiyattan fındık alabilecek ortamı bina etmek istemektedir. İzlediği posta, tamam kendisine budur. Ferrero firmasının kabuklu fındık alımını durdurması, elden zat ihtiyacı olan çöz fındığı alarak ister içeride gerekse dışarıda nahak rekabetin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır” dedi.

İYİ Tümen Samsun Saylav Erhan Uz, bugün yaptığı kayıtlı açıklamada, arsıulusal çikolata ve fındık tekeli Ferrero firmasının Türkiye’deki faaliyetlerine tepki gösterdi. Mahirane, şunları kaydetti:

“Hükümetin uygulamak istediği fındık politikası, güçlükle içindeki fındık fabrikalarını ve fındık sektöründe çalışanları mağdur edecek, Türkiye fındık sektörü tafsilatlı dönemde çok şişman risk altına girecektir. 740 bin hektarlık alanda fındık üretimi yapan 600 bin ev, bin 586 fındık ticareti ile iştigal olan firma, çoğu eş çalışanı olan 20 bin şahsiyet istihdam varken Ferrero isimli ecnebi aynı firma, 2-3 yıldır uygulamaya koyduğu fındık çekicilik politikası ile fındık sektörünü tasarım etmeye çalışıyor.

“FERRERO, TEKELE DÖNÜŞMEK VE İSTEDİĞİ FİYATTAN FINDIK ALABİLECEK ORTAMI GÖRÜNTÜLEMEK İSTEMEKTEDİR”

Şöyle kim; hemen 160 nüsha firmadan kabuklu fındık alsalar, izansız artan bin 426 firmayı yok saymış oluyorlar. TMO fiyatı 52 TL, Ferrero fiyatı 48 artı 1 TL, Ferrero’ya fındık verebilenlerin fiyatı 46 TL, veremeyenlerin fiyatı ise 44 TL… Bu şüphesiz rejim, bu hangi salata turşusu. Ferrero’nun tahsis etmek isteği anlaşılan. Bu firma; kakaoda, kahvede yapıldığı kadar fındık sektörünü birlikte 3-5 firmanın yönettiği tekele irca etmek ve orta vadede istediği fiyattan fındık alabilecek ortamı oluşturmak istemektedir. İzlediği kat, tamlık namına budur. Bunun amacıyla geçmiş adım olarak, fındık ihracatı yapan firmaları angajmansız bıraktı, elan sonrasında dahi ‘değerli tarım’ adını verdiği sistematik yapıyla doğrudan üreticiye inerek hedefi olan kamu inhisar yapısını tamamlayacak.

“FERRERO FİRMASININ KABUKLU FINDIK ALIMI DURDURMASI SAĞLANMALI”

Tam bunlar ayn önüne alındığında, Ferrero firmasının kabuklu fındık alımını durdurması, çabucak öz ihtiyacı olan çöz fındığı alarak icap içeride gerekse dışarıda nahak rekabetin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.”

Share: