Erol Evcil’in üstelik beyninde bulunduğu 17 dirilik hakkındaki “Demir Zor” iddianamesi tamamlandı

Çıpa polat sektöründe paravana şirketler üzerinden kamuyu 25 bilyon teklik zarara uğrattığı argüman edilen firmalara yönelik “Çıpa Edisyon” soruşturması kapsamında tutuklanan aralarında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) dahi bulunduğu 17 yabansı için savca düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinde, Erol Eşrefoğlu (Yerel), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç, Miğfer Demirel, Sadun Budinli, Ilişkin Fırat Ekşioğulları, İsmet Höke, Özdemir Öntürk, Alparslan Gazi Ağca, Fettah Fazilet, Ayten Yerli, Berat Nuri Şengül, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Yerli Şengül, Salih Domestik, Gülderen Yerli Ardıç ve Mücahit Şengül şüpheli namına vadi aldı.

İddianamede, şüpheliler Eşrefoğlu, Kabuklu, Ardıç ve Demirel, “yanlışlık çalışmak amacıyla kurulan örgütün yöneticisi olmak”, “kamu kurumlarına yönelik ayyarlık” ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline engel olmak”la suçlandı.

Şüpheli Erol Eşrefoğlu’nun, demir polat sektöründe zindelik gösteren ve iktisadi yetersiz boğaza düşen fabrikaları, yeniden işler ayla getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, ortaklık yönetimlerini dahi akrabaları üzerinden devraldığı belirtilen iddianamede, Domestik ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu gelişim yerlerini paravan yönetimler eliyle dümen ettikleri aktarıldı.

İddianamede, şüphelilerin piyasadan kütük alıp bu fabrikalar vasıtasıyla piyasaya sürdükleri, bu süreçte gerçekleşme fail Melfuf Derece Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri saha aldı.

Şüphelilerin antrparantez, bu fabrikalardaki istihsal karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, ERE Çipo Çelik Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Çıpa Polat Transport Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmalarının banka hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Kamu zararı eksper raporunda

İddianamede Algı Denetim Kurulu Başkanlığınca hazırlanan ehlivukuf raporuna de saha verildi.

Erol Domestik’in icra ettiği bu faaliyetlerle kamuyu zarara uğrattığı tamlanan raporda, “Evcil, tahakkuk fail vergileri özlük bünyesinde bırakarak piyasada nahak yere rakiplik etmekte bire bir zamanda kendisine sıfır saygınlık aynı para kaynağı oluşturarak, piyasada daha hayatiyetli hale gelmektedir. Aranjman kapsamında ölçülü cerrahi müdahale neticesinde 3 bilyon 955 milyon 628 bin 534 teklik kamu zararının oluşmasına sebebiyet verildiği değerlendirilmektedir.” ifadelerine kayran verildi.

İddianamede, kamu çekicilik ve kuruluşlarının zararına namına dolandırıcılık suçunun işlenmesinde geçer not ayyarlık suçuna konu üç şeriklik olan Sidemir Sivas Çıpa Çelik İşletmeleri Çok Ortaklı Şirketi, Aba Çelik Çıpa Uran ve Tecim Laedri Şirketi, Efe Çıpa Polat Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin çalışarak teşkilat kurucusu ve yöneticisi Erol Eşrefoğlu yoluyla yönetildiği aktarıldı.

Domestik’in, bu şirketlerin yönetiminde, değişik yanlışlık örgütü yöneticileri kaknem Hasan Kabuklu, Miğfer Demirel ve Fırat Ardıç’ı kullandığı, bu kişilerin, ayyarlık suçlarının işlenmesine şahsen fail kendisine katıldıkları belirtildi.

Örgüt yöneticilerine 30 sene 9 taban kadar hapishane talebi

Bu kapsamda şüpheliler Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “suç örgütü bina etmek”fecir 4 yıldan 8 yıla, “zincirleme şekilde amme kurumlarına müteveccih dolandırıcılık”tan 5 yıldan 17 sene 6 aya ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline mâni olmak” suçundan ise 8 aydan 5 yıl 3 aya büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 sene 8 aydan 30 sene 9’ar taban kadar hapsi maksut bu şüphelilerin antrparantez suçtan elde edilen gelirin iki zalimce kadar adli para cezasına çarptırılmaları dilek edildi.

Şüpheliler Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “suç örgütüne uzuv tutmak”, “amme kurumlarına müteveccih dolandırıcılık” ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline mâni olmak suçlarında” 7 yıl 8 aydan 26 sene 9’ar aya, şüpheliler Fettah Fazilet, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Bağlı Fırat Ekşioğulları’nın dahi “cürüm örgütüne uzuv koyulmak”fecir 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım” suçundan şüpheliler Alperen Şengül, Ayten Domestik, Nişancı Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Domestik Şengül ve Salih Evcil’in de 2 yıldan 4 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması talep edildi.

Share: