Erzincan ve Bayburt’un faziletli kesimlerinde kar yağışı etkisi artırdı

Erzincan ve Bayburt’un yüksek kesimlerinde kar yağışı etkisi artırdı

ERZİNCAN – Erzincan ve Bayburt’un faziletli kesimlerinde akşam saatlerinde kar yağışı etkisini artırdı. Ayrıntılı süredir yağmur bekleyen çocuklar akıl tadını poşetlerle rampa hor kayarak çıkardı.

Önceki yıllara göre geciken kar yağışı yağışsızlık endişesine hastalık olurken zaman Türkiye genelinde Din İşleri Başkanlığınca hazırlanan cuma hutbesinde, kuraklık riskine özen çekilerek, yağış için yakarış edildi. Erzincan ve Bayburt’un efdal kesimlerinde ise akşam saatlerinde kar yağışı görülmeye başlandı. Kar yağışı Erzincan’ın Refahiye ve İliç ilçesi ile Bayburt’un Arpalı Beldesini ağız ağıza parafin örtüyle kapladı. Erzincan – Sivas yağız yolu Kızıldağ ve Sakaltutan geçitlerinde okkalı tonajlı araçlar zorlukla ilerlerken Erzincan-Refahiye-İliç yağız uğrunda bile kar ve tipi nedeniyle fikir mesafesi düştü, araçlar kırıcı karışmak yerinde kaldı. Refahiye’de kayan palyatif otobüsü ile otomobil çarpıştı. Kazaya karışan araçlarda maddesel hasar oluştu.

Bayburt’ta etraflı süredir kar yağışını muntazır torunlar yağan yağışla birlikte buzlanan rampada poşetle tün saatlerinde ayrımsız süre kaymanın tadını çıkararak eğlendiler.

“Meteorolojiden 14 il üzere kar yağışı uyarısı”

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü, Muş, Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Ardahan, Sivas, Yozgat, Çankırı ve Kastamonu üzere kar yağışı uyarısında bulundu.

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak, bugün Marmara’nın doğusu, Şarki Akdeniz’in doğusu, İç Küçük Asya’nun yıldız ve doğusu, Karadeniz, Maşrık Rum’nun şimal ve batısı, Güneydoğu Küçük Asya ile Bitlis, Van, Muş ve Bingöl çevrelerinin yağmurlu, iç ve faziletkâr kesimlerde kayran düz karla muğlak baran ve kar yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

Share: