Esenyurt’ta göle dönen yoldan aracını böyle kurtardı

Esenyurt’ta göle dönen yoldan aracını böyle kurtardı

İSTANBUL – İstanbul Esenyurt’ta bodur devamlı hareketli olan bora yağış, kâh mahallerde hayatı adeta katre etti. Akçaburgaz Mahallesinde çıkmaz ve caddelerde taşkınlar yaşanırken, tıpkı esbak boğanak yağıştan çevre boşaltılan aynı binanın bodrum katındaki dairenin esasen sular altında kaldığı görüldü.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünün uyarılarının peşi sıra İstanbul’dahi beklenen boğanak yağmur, akşam saatlerinde ara sıra ilçelerde aktif oldu. Bodur süreli etkili olan bora yağış, Esenyurt’ta bazı mahallelerde adeta hayatı damla etti. Sokak ve caddelerde akarsu baskınları yaşanırken, vatandaşlar ve trafikte kâin sürücüler yumruk anlar yaşadı. Sudan yağlık ilerleyemeyen bir güdücü, eksantrik ayrımsız vasıta yardımıyla çekilerek sudan kurtarıldı. Bire Bir binanın bodrum katında kâin ve daha evvel boşaltıldığı öğrenilen daire ağız ağıza sular altında kaldı. Sokaklardaki akarsu birikintileri ekiplerin çalışmalarıyla çekildi. Akçaburgaz Mahallesindeki su baskınları ise dronla hakeza görüntülendi.

“Yağmur biberli yağdığında bodrum ve bostan katlarını akarsu basıyor”

Esenyurt Akçaburgaz Mahallesi sakini Tuncay Tığ, “Belediyenin yapmış olduğu yağmur su kanallarıyla atık su kanallarını tıpkısı rögara vermesi buradaki evlerin bahçe ve bodrum katlarının akarsu basmasına neden oluyor. Yağmur keskin yağdığında bodrum ve bostan katlarını akarsu basıyor. Hem üstelik 30-40 santim. Esenyurt’ta örnekleri var. Ölen insanlar birlikte var. Burada bire bir dere var. Burada sakim saat evvel arabalar mıntıka kabil yüzüyordu” dedi.

“Daire boştu. Geçen su bastığından dolayı adamlar boşalttı”

Madun bina yetersizliğinden ekolojik ortam evlerin akarsu bastığını ifade eden Kemal Eskişehir Taşı, “Burası 20-30 yıldır bu şekilde. Ast çatı yetersizliğinden dolayı arz ufak yağmurda evleri, bostan katları, hareket yerlerini bilcümle su basıyor. Geliyorlar az buçuk su çekip gidiyorlar. Buranın çözümü madun yapının yapılmasıdır. Ofis boştu. Geçen su bastığından ortalık adamlar boşalttı. 2 ahit önceki herif gelip tebeddülat yaptı. Görünüş yaptı, kapıları değişti. Zaman esasen kat tavana kadar akarsu doldu” dedi.Share: