Eskişehir haberi: Eskişehir girişimcilikte elan kıvrak

Bursa-Bilecik- Eskişehir Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri M. Anlaklı Durak, girişimcilikte nüfusa oranladığımızda Eskişehir’in girişimcilikte çokça zihayat olduğunu belirterek, “2022 yılı Rustik Kalkınma Finansal Destek Programında sunu erdemli proje sayısı Eskişehir’e ait dedi.

Durak’ın katıldığı brifing toplantısı ETO güruh salonunda gerçekleştirildi. Eskişehir’in girişimcilik yönünden özge illerle kıyaslandığında elan sağlam olduğunu dip teknolojiler üstüne daha bereketli durumda bulunduğunu tabir eden Durak, “Girişimcilikte nüfusa oranladığımızda bu kent çokça etkili. 2022 yılı Rustik Kalkınma Finansal Bindi Programında Eskişehir Bilecik ve Bursa’da toplam 45 proje başvurusu yapıldı, bunların 16’sı kalburüstü oldu, bunların içinden arz efdal proje sayısı ise Eskişehir’in. Eskişehir’den 8 proje kalburüstü oldu ve arz faziletli desteği bu yıl Eskişehir aldı.” ifadelerini kullandı.

Eskişehir’in kendileri üzere haddinden fazla cesim olduğunu dile getiren Durak, özellikle rustik kalkınma projelerine bindi verdiklerinin altını çizdi. Durak, “Eskişehir’den beklentilerimiz yüksek. Kırsal kalkınmada yeryüzü balaban desteği Eskişehir’e verdik. Eskişehir’da rustik turizm, kurutma tesisi, itici gelgel deposu, afet öncesi er ikaz, Frig Ekolojik Karye Projesi gibi projelerin geliştirildi. Fabrika atıklarından seramik üretimi eden Eskişehirli girişimcinin ‘Atıklar Seramiğe Dönüşüyor’ projesi kat sayı ayrımsız proje oldu.” diyerek konuştu.

Bölgesel kadem sermayesi bindi programı

Bölgesel Hamle Sermayesi Bindi Programı’na özen vira etmek istediklerini tamlayan Durak, bu izlence sebebiyle girişimcilerin direkt fonlara ulaşabileceğini söyledi. Bu fonlarla 5 yılda 100 milyon liralık destek sağlamayı hedeflediklerini aktaran Durak, programın Teşrinievvel ayında sona ereceğin aktardı.

Önümüzdeki 2 sene taze istihdam yılı

“Rustik Kalkınma ve Turizm Lansman, Yenili ve Verimlilik Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi temelinde çalışmalar yürüttüklerini belirten Durak, “2019 yılında mesleksel eğitime çok önem verdik 24 okulun altyapılarını yeniledik, ihtiyaçlara göre, yıllar ortamında mukavemetli haddinden fazla desteğimiz oldu; en son rustik kalkınma, yeşil tahavvül, turizm üzere konulara ciddilik veriyoruz. Terbiye ve istihdama müteveccih eğitimler bizim önceliğimiz. Eskişehir’in turizm kaynakları, mekansal alanlarla ilgilendiren benzeri çalışma düzenliyoruz.” şeklinde konuştu. Önümüzdeki 2 yılın Zinde İstihdamı Yılı olarak belirlediklerini aktaran Durak, “Şu dakika bire bir çekicilik gelse 50 gönül 100 dirilik istihdam edeceğiz ancak eğitime ihtiyacımız var derse çığır kazandırma anlamında herhangi bir türlü desteği veririz.” dedi.

13 yılda 750 milyon lira bindi

BEBKA adına 13 yılda 750 milyon TL. proje desteğinde bulunduklarının bilgisini veren Durak, şunları söyledi:

“Zat içimizde verdiğimiz destekleri istimara üzere icraat yapıyoruz, gençlere müteveccih çalışmalarımızı artık ifşa etmek istiyoruz, sizlerin bile toprak ve gençlere yönelik ihtiyaç mahsus konulara ilişkin fikirlerinizi ahzetmek istiyoruz. Girişimcilerin başvuracağı projelerin yazımı üstüne dahi kurumsal namına bindi veriyoruz. Youtube kanalımızda proje yazımına ilgilendiren videolar hazırlıyoruz.”

Eskişehir’de lületaşı

Lületaşının Eskişehir’deki sektörel sorunlarının lacerem çözüleceği, dirayetli sayısının elbet arttırılacağı, lületaşının aut pazarlara açılması ve konuşu girdi sağlaması konularında neler yapılabileceğine ilgili soruyu yanıtlayan Durak, sonuç kalkınma programında özellikle lületaşı ile ilişkin projelere bindi verileceğinin belirtildiğini fakat bu alanda bir referans olmadığını dile getirdi. Genel Sekreter Zeki Durak, şöyle konuştu:

“Bununla ait önce bire bir farkındalık tasarlamak ve temenni ihdas etmek lazım, bu mesleği fail ustaları unutmamak geçişsiz, sonrasında da bununla ilgilenenler için tıpkısı e-ticaret eğitimi verebiliriz. Lületaşı ustalarının ürününü elbet satacağını birlikte ilk etapta onlara öğretebiliriz, ETO ile bile bu konuda ölçülü benzeri düzentileme yürütebileceğimizi düşünüyorum. Bu işi organize edenlerin -bunun üzere dahi sivil topluluk kuruluşları dernekler de vadi alabilir- bu konuya topluluk çıkmaları gerekiyor. Proje yapan dirilik ateşli ise ve işi sahipleniyorsa o proje liyakatli oluyor.”

Basın mensuplarının beklentilerine ve say alanlarındaki ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar da atmak istediklerini sözlerine ekleyen Durak, Basın İlan Kurumu’nun üstelik aracılığı ile bu anlamda internet haberciliği, toplumsal iletişim araçları uzmanlığı kabilinden alanlarda hevesli eğitimler düzenleyeceklerini söyledi. – ESKİŞEHİR

Share: