FETÖ’nün darbe girişime ilgili 138 askerin yargılandığı davada düşünce açıklandı

Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) 15 Orak Ayı darbe girişimine ilgilendiren aralarında muvazzafların de bulunduğu 28’i mevkuf, 138 askerin yargılandığı davada savcılık mütalaasını açıkladı.

İstanbul 25. Yoğun Ukubet Mahkemesince, Marmara Ukubet ve İnfaz Kurumları karşısındaki salonda yapılan duruşmaya, 5 tutuklu sanık, 8 tutuklanmadan sanık ve avukatları katıldı.

Duruşmada anne hakkındaki mütalaasını açıklanan Cumhuriyet savcısı, 9 sanığın “anayasayı ihlale müzaheret” ve “muvasala araçlarının kaçırılması yahut halk konulmasına müzaheret” suçlarından 24 yıldan 34 sene 6 aya büyüklüğünde hapislerini istedi.

Savcı, 20 sanık hakkında üzerlerine tehirli suçlara karşın, “yerine getirilmesi fariza gereği zorunlu tıpkısı emrin uygulanması” nedenine ilişik koşulların gerçekleştiği hususunda mübrem tıpkı hataya düştükleri anlaşıldığından haklarında ceza verilmesine meydan olmadığına karar verilmesini dilek etti.

Sanıklardan 33’ünün “anayasayı ihlale yardım” suçundan 22’şer sene 6’şar aydan 30’ar yıla büyüklüğünde hapislerini irade fail savcı, sanıklardan 5’inin “silahlı terör örgütüne örgen tutmak” suçundan 7’şer sene 6’şar aydan 15’asker yıla büyüklüğünde kodes cezasına çarptırılmalarını talep etti.

Savcı, 71 sanığın üzerlerine atılı birlik suçlardan beraatlerini isterken, bu sanıkların bazılarının örfi idare ilan edildiğini duyduklarına dair bire bir delilin bulunmadığı, amirleri konumundaki kişilerin darbe faaliyeti kapsamında verdikleri emirlerini adına getirmek istemediklerini gösterir telkinlerde bulunmaları ve haklarında örgütsel tıpkı bağlantı olduğuna dayalı bir tespitin olmaması esbabımucibe gösterildi.

Tüm sanıklar ve avukatları anne hakkındaki mütalaaya cebin defans hazırlamak amacıyla müddet arzu ederken, vakfedilmiş sanıklar antrparantez tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarının anne hakkındaki mütalaaya alın savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 14 Kasım’a ertelerken, tahliye ve adli taharri tedbirlerinin kaldırılması taleplerini reddetti.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 630 sayfalık iddianamede Ömer Efdal “kıygın”, Karayolları Genel Müdürlüğü, darbe girişimi sırasında Bahir Harbiye Komutanı olan tümamiral Mutlu Hususi, Melik Kıyan, İhsan Canpulat, Muhammed Erek Hacımustafaoğulları, Mustafa Hacımustafaoğulları ve Ömer Zevküsefa Hacımustafaoğulları ise “yakınan” sıfatıyla kayran alıyor.

İddianamede 126 sanık için “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya girişim etme” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet, darbe girişimi sırasında asker olan 2 sanık için ise müştekiler Melik Kıyan ve İhsan Canpulat’a müteveccih eylemleri dolayısıyla “mala uymazlık vermek” suçundan 8’çeri aydan 6’şar yıla kadar mapushane cezası isteniyor.

Haklarında ağırlaştırılmış müebbet maksut 14 sanık için “ansız çok dirilik aracılığıyla gelişigüzel silahla zılgıt”, 12 sanık hakkında “kişmiri muvasala araçlarını kaçırma yahut tavik”, 4 maznun için FETÖ kapsamında “silahlı terör örgütüne unsur olmak”, 4 maznun hakkında “kamu malına uymazlık ödeme” ve 2 maznun hakkında “kuvvet zılgıt veya alavere dalavere kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” suçlarından 1 ila 45 yıl arasında değişen sürelerde cezaevi cezası rica ediliyor.

Haklarında sonra sevgili açılan ve dosyaları esas davayla birleştirilen 12 sanığın da eş suçlardan dam cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Share: