Feza yarışında yeni girişim: Enerji krizine hal arayışı!

Çin’in Xidian Üniversitesi’nden bilgi insanlarına bakarak, Çin’dahi feza tabanlı gündüz enerjisi kullanımının yolunu açabilecek eskimemiş ayrımsız cihannüma üzerinde çalışmalar tamamlandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, 5 Haziran’üstelik “dünyanın önce parçalanmamış angajmanlı ve kül dizgeli ruz enerjisi santrali” üstünde muvaffakiyetli bir imtihan yapıldığı belirtildi.

Uzay tabanlı gün enerjisinin gelişimini bakmak için tasarlanmış ilkokul farklı sistemle donatılan ve çelikten üretilen 75 metre yüksekliğindeki bina, üniversitenin kampüsüne yerleştirildi.

Uzaydan zaman enerjisi elde edilmesine ilgili çalışmalar yalnızca Çin’in gündeminde değil. Mart ayında İngiltere’nin uzayda devir enerjisi santrali inşa etmek için 18,72 milyar euroluk aynı teklifi değerlendirdiği bildirilmişti. Amerika Bir Devletleri, kendi uzay tabanlı gündüz enerjisi sistemine ümranlı uygulayım bilimi keşfetmek amacıyla 100 milyon dolarlık iştirak anlaşması yaptı.

BİLİM KURGU MU GERÇEKLİK Mİ?

Gök tabanlı güneş enerjisi sisteminde, uyduların enerjiyi güneşten sonsuz namına fotonlar toplayarak enerjiyi fotovoltaik hücrelere dönüştürmesi ve bu elektriği kablosuz adına ışınla ve mikrodalgalar halinde Dünya’daki alıcılara göndermesi hedefleniyor.

Portsmouth Üniversitesi Araba ve Tasarım Mühendislik Okulu Başkanı Jovana Radulovic, bu bilgelik araç romanından hayat üzere hasıl fikrin bakir olmadığını söylüyor.

Euronews’teki habere bakarak; Raduloviç, mühendislerin ve fen insanlarının bu teoriyi geçtiğimiz yüzyılda gündeme getirdiğini belirtiyor.

Kuram, ilk defa 1960’larda bilim adamı ve gök mühendisi olan Peter Glaser tarafından önerildi. Ona göre, uzay tabanlı aynı sıra enerjisi santrali, 24 saat ruz ışığı görmesi ve sürekli hayatiyet üretimine cevaz vermesi zımnında Dünya’ya yerleştirilen tıpkısı santrale bakarak daha bol olabilirdi.

Toptan erke tüketiminin 2050 yılına büyüklüğünde yüzdelik 50 oranında artmasının beklendiği ayrımsız dönemde, bu metodun mütezayit enerji ihtiyacını karşılamada ve abuhava krizine hal üretmede koruyucu olabileceği belirtiliyor.

FEZA TABANLI TARIH ENERJİSİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER NELER?

Teknoloji evvel bakışta imge vadeden bire bir görüntü sergilese dahi birçok zorluğu dahi yanı sıra getiriyor. Uzay tabanlı güneş enerjisinin uygulanmasını zorlaştıran temel faal faziletkâr maliyeti.

Sistemin şişman ölçüde modüler olduğu biliniyor. Buna bakarak, Zaman modülleri yörüngede robotlar eliyle kurgu edilmeli. Bu montajın yapılabilmesi için tekmil unsurların uzaya taşınması gerekir ki bu dahi yumruk ve maliyetli tıpkısı iş olduğu anlamına gelir. Üstelik bu soy aynı hayatiyet çevre üzere dahi zararlı olabilir.

Mavera yandan üretilen enerji ve elektriğin Dünya’evet mikrodalgalar halinde gönderilmesi öngörülüyor. Radulovic’e bakarak bu derece alarga mevrut bu dalgalar amacıyla devasa alıcılara ihtiyaç duyulacak.

İletilen mikrodalgaların yoğunluğunu artırarak elan küçük antenler da görmek düşünülebilir. Böylelikle maliyet bile düşürülebilir. Ne var kim bu senaryoda kırıcı sinyallere maruz artan canlılar için hınç bahis konusu türlü.

Enerjinin dönüştürülme süreçlerinde yüzdelik 10 oranında kaybolma yaşanabileceği dikkate alındığında sistemin olgunluk açısından haddinden fazla üstelik avantajlı olmayacağı görülebilir.

Başka bire bir meşakkat birlikte güneş panellerinin uzayda ayrıntılı süre ayakta kalabilmesini keşfetmek. Uzay şartlarına alın sonsuz bakıma gerekseme duyacak olan bu panellerin radyasyona alın sağlamlaştırılmaları gerekir.

ATI İÇİN DEĞERLİ BİR YATIRIM MI?

Cümle bu güçlükler projelerin maliyetini koca ölçüde artırırken sistemin buna değip değmeyeceği istifham işareti namına kalmaya devam ediyor.

Radulovic, bu nedenle Elon Musk’ın şirketi Space X’in çalışmalarını yakından izlediklerini söylüyor ve “Aynı roketi kullanarak malzemeleri uzaya yollamak ve bunu gine gene ayırmak maliyet açısından avantajlı gözüküyor. Ancak uzaya güneş enerjisi santrali bina etmek için hep unsurların maliyeti düşürülmedikçe bu düşündüğümüz büyüklüğünde aceleci olamayacak. Üzerine yoğunlaşmamız müstelzim aynı husus bu” şeklinde konuşuyor.

Gene bile bu bilgelik anahtar romanlarını mümasil formül gelecekte koskocaman tıpkısı envestisman haline gelebilir. Radulovic, teknolojinin asker ya birlikte geç daha uygun maliyetle üretilebileceğini zira üstünde daha aşkın araştırma yapılacağını söylüyor.

Erke ve abuhava kriziyle mücadele etmek ve gelecek nesilleri arkalamak için sert önlemlerin alınması gerektiği aşikar. Gök tabanlı Çağ enerjisinin gücük vadede uğrunda engeller olsa de uzun vadede faydaları imge verici.

Merih görevi araştırması: Kadınlar daha uygun!

 

Mars’ta yıpranmamış dirim belirtileri

 

Share: