Filipinliler 8 Bin 810 kilometreden Adıyaman’a gelip sahra hastanesi kurdu

Filipinliler 8 Bin 810 kilometreden Adıyaman’a gelip badiye hastanesi kurdu

ADIYAMAN – Filipinlerden gelen afiyet ve istirdat ekipleri, Adıyaman’üstelik depremzedelerin imdadına yetişiyor.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremle yıkılan Adıyaman’a ülkemizin mütenevvi illerinden mevrut ekiplerin birlikte ecnebi ülkelerden da ekipler fariza alıyor.

Bunlardan tıpkı tanesi ülkemize 8 bin 810 kilometre uzaklıkta kâin Filipinler’den gelen sağlık ve taharri istirdat ekibi oldu. 30 Şahsiyet keyif 52 şahsiyet arama ve istirdat ekibi Adıyaman’de fariza yapıyor.

Adıyaman Eskimemiş Şehirlerarası Otogarında depremin 4.gününden itibaren afiyet hizmeti vermeye başlayan beyaban hastanesi, Adıyaman Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nin sökel yoğunluğunu azaltıyor.

Doğum ve sıradan işler yapabilecek kapasitede olan kumluk hastanesi depremzedelere hizmet veriyor.

Sahra hastanesiyle ilgilendiren bilgelik veren Filipinli Doktor Alfonso Danac, ” Biz buraya Filipinlerden geldik. Filipinler Afiyet Bakanlığının Kontrol ve Istirdat ile İlk Engelleme Ekibiyle beraberiz. Buraya Türk insanına yardım etmeye geldik. Filipinler keyif ekibi buraya bir badiye hastanesi kurdu. Bu sahra hastanesi günde sunu az 100 kişiyi ağırlama kapasitesine ehil. Burada hastaların genel ihtiyaçlarını dinliyor, onların evgin müdahalelerini yapıyor ve tıbbi yardımlarda bulunuyoruz. Cılız ameliyatlar yapabiliyoruz. Tıpkısı zamanda acil durumlarda avrat veladet hizmetleri sağlayabiliyoruz, karı doğumu birlikte yapıyoruz burada” diyerek konuştu.

Share: