Fındıklı’da Kaza, Belediyenin Sahilde Yenilediği Umumi Tuvaletler İçin Yıkım Kararı Verdi.

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize’nin Fındıklı ilçesinde sahilde kâin belediyeye ait genel tuvalet amacıyla katabolizma kararı verildi. Duruma tepki gösteren Fındıklı Belediye Reisi Ercüment Mecnunca Çervatoğlu, “Bana yık dediğiniz bu tuvaletleri ben yıkmıyorum gücünüz varsa kadın siz yıkın” dedi.

Fındıklı Dirimsel Aykut parkında bulunan genel tuvaletler üzere yadımlama kararı verildi. Güzeşte günlerde Ilçe vasıtasıyla Belediyeye bildirilen karara Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu aksülamel gösterdi. Çervatoğlu zaman bölgede ateş parçası vatandaşlarla bu arada tuvaletlerin önünde yadımlama kararını protesto etti.

“HAMASİ SİYASET YAPANLARA SÖYLEYECEK SARAKA BULAMIYORUM”

Ercüment Atmaca Çervatoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Hamasi siyaset yapanlara, AKP İlçe Başkanına, gayrı politik partilerin kaza başkanlarına,CHP  İl ve İlçe Başkanı burada, burada olanlar değil burada olmayanlara, AKP Sedir üyelerine burada olmadıkları amacıyla ayrımsız molekül terennüm etmek istiyorum amma sözcük bulamıyorum. Bu binayı alay malay yaptık. Çocukların üstünden yöntem yapmasını bilenlere, Fındıklı’ya hizmet etmeye çalışanların kuşkusuz engellendiğini yayımlamak için buradayız. İsterdim kim kuvvet partisinin temsilcileri Fındıklı’evet hizmet amacıyla yapılan bu hizmeti himaye etmek amacıyla burada olsunlar. Ego konuşmazdım kendileri konuşsaydı, AKP’nin reklamlarını yapsaydı, hiç dert değildi amma öyle tıpkısı dertleri bulunmayan.

“BU BÜYÜKLÜĞÜNDE MI İNSANLARI SEVMİYORSUNUZ?”

2019 yılında biz yönetime geldiğimizde utandığımız, kimsenin gitmediği tıpkı mekan vardı, kokusundan bile önünden kimsenin geçmediği aynı abdesthane vardı. Bütün beraber dedik kim meci anlayışıyla Fındıklı’ya uygun bire bir öz yapalım. Hepimiz çivi konusunda çivi çaktık imece ile tığ halkımızın hizmetine arz etmek üzere hıfzıssıhha benzeri WC ürettik. Amma sen misin bunu işleyen, başımıza gelmedik kalmadı. Sen misin halka hizmet veren. Bu kadar mı ötekiyiz, bu kadar mı hainsiniz ilçenize, bu büyüklüğünde mı insanlarınızı sevmiyorsunuz? Bu çalışmalarımızı hazmedemeyen AKP’liler ve AKP ilçe yönetimi aceleten teyakkuza geçti filhakika birçok alanda geçtiği gibi. bazı bazı gübür tenekesini kaldırır arada bir bizim yerleri karışma ölçü, kimi zaman on paralık yokken nahak yere ithamlarda bulunur, hani bizlere ‘hırsızın büyüğü’ diye niteleyerek itham etmiş evet bizim elimizde benzeri yüzükle tıpkı bilezikle geldik diyen kimse bulunmayan. Ayrımsız yüzükle gelip üstelik zaman neleri götürenler hangi partide o kendine baksın, ki nazik haydut o baksın kendine.

“BURAYI YIKMAYA VİCDANIMIZ AHALI VERMİYOR”

Tığ burayı yıkmayacağız sayın kaymakamım, hep olanaklarınız var bizim bahanemiz makinamız yetmiyor, vicdanımız üstelik yetmiyor yıkmaya. Makinalarınızı karşı kadın buyurun yıkın. Samsun’dan Sarp’a büyüklüğünde özürlü hakları savunucuları aradılar. Samsun’dan Sarp’a kadar kenar bandında engellilerin gidebileceği erişilebilir yegâne tuvaletmiş. Ama siz bu çocuklarımıza kaknem gelecek tasarruf etmek üzere çabalama harcıyorsunuz yeter çıktı. İkinci yüzyılda Cumhuriyet değerlerimizi, müessis felsefeyi yarınlara taşıyacak ve yeniden; eşit, hür, ahbapça yaşayacağımız tıpkısı Cumhuriyeti inşa edeceğiz. Tek kayırıcı rejimini katiyetle ve kesinlikle genişlik geç haziran ayında ebediyete göndereceğiz.”

“TUVALETİN YIKILMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPACAĞIMIZ AKLIMIZA GELMEMİŞTİ”

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Bahir ise şunları söyledi:

“Fındıklı’birlikte birçok alanda mücadele ettik; HES’lere karşı savaşım ettik, dirim alanlarına cebin uğraş ettik, bunların hepsiyle ilgili matbuat açıklaması yaptık. İlk posta Fındıklı’dahi aynı tuvaletin yıkılmaması amacıyla basın açıklaması yapacağımız aklıma gelmemişti çok şükür bunu de gösterdiler bize. Fındıklı’birlikte aynı gülünçlük yaşanıyor gerçekte biz bu sürece haddinden fazla aşkın müdahil görünmek istemedik zira Fındıklı’nın seçimle latif olan iradesini yansıtan tıpkı belediye reisi var, belediye başkanının uygulamaları üzerine haddinden fazla fazla karışan olmadık. Ama baktık ki gülünçlük daha çok trajediye dönüşmeye başlıyor. Baktık ki çıktı Fındıklı halkına cebin düzenleme tıpkısı ofans var. Hangi alanda yaparsak yapalım Fındıklı Belediyesi’ni çalıştırmayı hedeflemeyen aynı anlayış var. Bu anlayışa cebin sonuna büyüklüğünde mücadele edeceğiz. Ne Fındıklı halkı yalnızdır ne Fındıklı Belediye Reisi yalnızdır.”

“KENDİLERİ UTANSIN”

Kaymakamlığın tuvaletleri yıkım kararına reaksiyon gösteren Fındıklılı mânialı yurttaş Volkan Sebep şöyle konuştu:

“Tahminî 15 yıldır merkezde yaşamaktayım, bu aktarılma içerisinde tuvalet ihtiyacımı eve giderek karşılıyordum ta kim 2019 başkanımızın bile dediği kadar Mart seçimlerinden sonraları burayı inşa ederek erişilebilir bir tuvaletimiz oldu yani bu olayın çok absürt buluyorum abus trajikomik aynı görüngü. Bundan tıpkı yıl önceye kadar eve gidiyordum, evde ihtiyacımı görüp geliyordum. Evimde ta Fındıklı’nın tıpkı ucunda amma demincek burası olduğu için hem bana hem bile ayrıksı özürlü vatandaşlarımıza ve alışılagelen vatandaşlarımıza tabiatıyla çokça balaban yardım. Annemin anlattığı kadarıyla burası vaktiyle ben küçükken içtima altına giriliyordu bu tuvalette ve kokudan içeriye girilecek durumda değildi. Şu an kullanılabilir sunma bereketli durumda ve bu hizmeti yıkmaya çalışıyorlar. Bunlarla kendileri utansın diyorum.”

“BAŞKANIMIZI ÇALIŞTIRMAK İSTEMİYORLAR”

Fındıklı sakat Belediye Reisi Erdoğan Sankur Solgun, “Bu kadar iyicene tıpkısı tesisi yıkmanın ne anlamı var. Güçleri yetmez yıkamazlar ama gayrimümkün, ben torba getirdim cebimde torba var, seksen yaşında züğürt adamım ben, aynı şey olursa ne olacak hemen çıkaracağım poşeti öyle mi olacak? Bu bizim başkanı kullanmak istemiyorlar. Bu hangi demektir Fındıklı halkına soğutmak, imkânsız” dedi.

Geçimini tuvaletlerden sorumlu adına çalışmakla sağladığını söyleyen abdesthane görevlisi yurttaş, “Şu anda bilcümle giderleri belediye karşılıyor. Yıkılmasına karşıyım, yetkililerin vazgeçmesini istiyorum. Benzeri buçuk TL ücretli abdesthane, ufak kaza olduğu amacıyla ağır yararlanma var. Yıkılmasından lehtar değilim” ifadelerini kullandı.

“FINDIKLI’DAN ELLERİNİ ETEĞİNİ ÇEKSİNLER HİZMETE BITMEME EDELİM”

Bu tuvaletin demincek yapılmadığını rapor ederek sözlerine başlayan bir değişik karı yurttaş ise, “Bu tuvalet demin yapılmadı, önceleri vardı ve alt geçitten geçemiyorduk sızıntı olduğu amacıyla. Restore edildi, rötuşlu edildi serencam çağdaş halini aldı ve insanlar çok mutlu tıpkı şekilde kullanıyorlar emzirme odasına kadar olduğundan ötürü. Bunu şu anda gündeme anlatmak, kendilerinin yaptığı tuvaleti gündeme tefhim etmek haddinden fazla kusurlu. Lütfen elini eteğini çeksinler Fındıklı’dan ve hizmete devam edelim” dedi.

“ESNAF NEREYE GİDECEK TUVALETİNİ YAPACAK?”

Rize Fındıklı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şakir Erduran, “Girilmesi olabilir olmayan tıpkısı tuvaletimiz vardı, içeride saz çalıyor, çiçeklerimiz var onları biz kaldırdık. Tamam, ego soruyorum şu sahildeki esnaf nereye gidecek? Sahildeki bilcümle parklarda nasıl benzeri tuvalet vardır ama engellilerin girebileceği arı sili bire bir abdesthane yoktur. Allah düşünce düşünüm versin hangi diyeyim şu anda” diye konuştu.

Share: