Gabar Dağı’nda 150 milyon varillik petrol rezervi keşfi cümbüş yarattı

Gabar Dağı’nda 150 milyon varillik yer yağı rezervi keşfi, Şırnak’ta sevinçle karşılandı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmiş Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Toplantısı’nın ardından, Gabar Dağı’nda 150 milyon varillik net petrol rezervinde düz keşfedildiğini, 2022’dahi karada yapılan arz şişman 10 keşiften biri olan

. Rezerv değeri kestirmece 12 bilyon dolar.” ifadeleri kentte hareket insanları, esnaf ve vatandaşları bahtiyar etti.

Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Osman Geliş, AA muhabirine, TPAO’nun mütenevvi bölgelerde çetin çalışmaları olduğunu belirterek, hakeza aynı sava verilmesini beklediklerini söyledi.

“Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanımızdan bu olumlu söylemleri duymamız, bizi serencam merhale mutlu etti.” diyen Geliş, bölgede petrol rezervi keşfinin serencam paye anlamlı ve kebir olduğunu belirtti.

“Bu kaynaklarımız işsizliğin önüne geçecektir”

Geliş, bu çalışmalarda katkısı bulunan, emeği geçen herkese teşekkürname ettiklerini belirtti.

“Bu kaynaklarımız işsizliğin önüne geçecektir. İnanıyorum ki bunun üzere birçok müjde da olacaktır. Gençlerimize gelişim, mevki ve kesim ekonomisine katkı amacıyla çokça şişman benzeri heyecan yarattı. Bu çalışmalar daha bol rezervlerin keşfinin olacağına işarettir. Rabb’im bu rezervleri bereketlendirsin.” ifadelerini kullanan Geliş, bu gelişmeleri olumlu karşıladıklarını kaydetti.

Vürut, petrol keşfi sayesinde evveli bölgeden batıya kafile edenlerin bile dümbelek döneceğini, Şırnak’ın göç düz bir diyar olacağını dile getirerek, bunun katkılarının bodur, mutedil ve mufassal vadede görüleceğine inandıklarını rapor etti.

“İlimize, bölgemize ve ülkemize aheste katkıları olacaktır”

Şırnak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (ESOB) Heşar Haşimoğlu üstelik petrolün işsizlere gelişim, esnafa de NANIAZIZ getireceğine inandıklarını belirtti.

Haşimoğlu, 150 milyon kesin yer yağı rezervinde düzlük keşfinin büyük tıpkısı bahtiyarlık olduğunu dile getirerek, “İlimize, bölgemize ve ülkemize sakil katkıları olacaktır. Emeği güzeşte herkesten Cenabıhak razı olsun.” dedi.

“Şırnak üzere balaban kayra”

Şırnak’ta canlı vatandaşlardan Abdurrahman Tatar, Cumhur Reisi Erdoğan’ın müjdesinin kendilerini sevindirdiğini belirterek, “Petrol gelişim ve YEMEK sağlayacaktır. Şırnak halkı üzere iri tıpkı nimet.” ifadelerini kullandı.

Şenol Tevazulu ise bölgede yer yağı rezervi keşfinin önemine işaret ederek, “Şırnak, Türkiye’nin yeryüzü zinde nüfusuna ehil illerinden biri. Yer Yağı Şırnak’a balaban yardım sağlayacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Cemal Erek birlikte Cumhurbaşkanının açıklamasını heyecanla izleme ettiklerini anlatarak, şöyle dedi:

” Batman’ın petrol ile hangi büyüklüğünde geliştiğini görebiliyoruz. Bu müjde hem avarelik hem bile iktisadi anlamda Şırnak’a, bölgeye ve mevki ekonomisine nazik menafi sağlayacaktır. Aynalı, uğurlu olmasını diliyorum.”

Share: