Gamze Akkuş İlgezdi: Firez Bakanlığı’nın Kurgu Kıyağı Yardımıyla Yüklenici Firma Kestirmece 300 Bin Liralık Fayda Etmiş

CHP Genel Komutan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sayıştay’ın Ekin ve Turizm Bakanlığı’na ilişkin teftiş raporuna yöneltme yaparak, “Kader Sarayı Müzesi onarımı amacıyla münakasa sunulan ortaklık, tenkis şartına göre uzlaştırıcı armağan etmesi gerekirken hisse senedi bitiminde ara bulucu İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’hangi teslim etmedi. Müteahhit firmadan, piyasa değeri 350 bin liralık olan komütatör amacıyla kestirmece 52 bin teklik istendi. Ekin Bakanlığı’nın bu kıyağı yardımıyla yüklenici firma kısaca 300 bin lira kar etti” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, zaman yaptığı yazılı açıklamada, Sayıştay’ın Ekin ve Turizm Bakanlığı 2021 Denetim Raporu’ndaki tespitlere ilgi çekti. “Felek Sarayı Müzesi onarımı için eksiltme sunulan ortaklık, eksiltme şartına göre ara bulucu hibe etmesi gerekirken iş bitiminde aracı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’hangi teyit etmedi. Yüklenici firmadan, çevre değeri 350 bin teklik olan açar amacıyla tahminî 52 bin lira istendi. Ekin Bakanlığı’nın bu kıyağı yardımıyla yüklenici firma kısaca 300 bin teklik kar etti” diyen İlgezdi, şunları kaydetti:

“İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nde kayıp iki araçtan biri, Nasip Sarayı Müzesi işi için taahhüt edilmiş fakat tasdik edilmemiş. Bunun üzerine, 11 Ağustos 2021 günlü alfabe ile yüklenici firmaya, sözleşmede belirtilen ve doğrulama edilmeyen, etraf değeri 350 bin teklik olan araçla ilgilendiren 51 bin 750 lira TL yatırması deklare. İhaleyi düzlük firma hem taahhütlerini yerine getirmemiş hem bile kısaca 300 lira kar etmiş. Temas anlamda Kültür Bakanlığı’na yakışan ve yandaşı sevindiren tıpkısı aksata ergin.

“ARAÇLAR BAHÇEDE ÇÜRÜYOR”

İstanbul, Muğla ve Denizli’birlikte olması gereken bağış araçların bazılarının Ankara’da Kültür Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü bahçesinde bekletildiği, Sayıştay raporu ile sabittir. Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın bahçede çürümeye infirak edilen araçlarının hesabını kim verecek? Devletin, ihtişam kurumlarınca zarara uğratılmasının hiçbir açıklaması olmaz.

“SAYIŞTAY RAPORLARI KUŞA DÖNDÜ”

2021 Hars ve Turizm Bakanlığı Raporu 45 sermaye. Falsolu duymadınız, elden 45 laf. Sayıştay’ın kurumları didik didik denetlediği yıllardaki sorumluluk raporların esamesi bile okunmuyor. Anca usulsüzlükler yapılıyor kim kuşa dönen denetleme raporlarından üstelik kaçamıyorlar. Bizler de satır aralarından üzülerek öğreniyoruz. Yaşanan usulsüzlükler ortaya çıkmasın diyerek yapılan baskılara rağmen Sayıştay, görevini yapmaya çalışıyor. Adi tartı olmasa ki bilir ne kadar usulsüzlük ortaya çıkacak.”

Share: