Garp Karadeniz’de sivri, balıkçıların yüzünü güldürdü

Gün Batısı Karadeniz’in muhteşem limanlarından Düzce’nin Akçakoca ilçesindeki balıkçılar, yaklaşık 250 titrem palamut avlayarak limana dönmenin sevincini yaşadı.

Sinop, İstanbul, Samsun, Trabzon, Cıvıl Cıvıl üzere illerden Karadeniz’e açılan balıkçılar, Akçakoca Limanı’na teknelerini doldurarak döndü.

Balıkçılar, gırgır tekneleriyle sırayla limana girdi. Teknelerden indirilen palamutlar, burada bekleyen araçlara yüklenerek, kasaba illerin birlikte İstanbul ve Ankara’ya gönderildi.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, liman içerisinde sakil tıpkı palamut sevkiyatı olduğunu belirterek, “Balıkçılar açısından şu anda umduğunuzu bulduk diyebiliriz. Liman ortamında kamyonlardan kadem atılacak vadi bulunmayan. Balıkçılar kol olarak kamyonlara yüklemeye çalışıyorlar, bir an önceki işlerini bitirip avlanmak amacıyla…” diyerek konuştu.

Bolluğun balık fiyatlarını dahi etkilediğini ve düşüş yaşandığını rapor fail Karakaş, şunları söyledi:

“Şu an cümle kut zamanı. Bu şekilde devam edeceğini hesap ediyoruz. Havalar yunak olduğu için palamudun tüketilmesi lazım. Bu yoğunluğu sık sık göreceğiz diye anlayış ediyorum. Bu şeb tahminimiz 200-250 ton civarında. Havza başı ortalama 7 ton ile 10 titrem arası aynı balık geliyor. Yani sandık adına hesaplarsak bin, bin 200 civarında. Balıkçıların yüzü kesinlikle güldü.”

Balıkçı Mustafa Kıroğlan dahi verimli miktarda pelit avladıklarını ve 6 bin çift palamudu irsal ettiklerini açıkladı.Share: